Preview k zápasu

Bojujeme o extraligu, aneb první postupový krok povede přes Vrchlabí

Napsal 22.02.2008 David Matula
C h o m u t o v - A je to tu! Po dlouhých patnácti dnech se opět do prvoligového kolotoče před vlastními fanoušky zapojí hráči KLH. Závěrečné boje play off se již rozeběhly a předkolo určilo soupeře pro čtveřici týmů, které do čtvrtfinále postoupili přímo. Chomutovu připadl jako soupeř pro úvodní kolo vyřazovací části tým HC Elektromont Vrchlabí. Celek jehož série se natáhla na nejvyšší možný počet utkání a který musel v rychlém sledu absolvovat pět těžkých bitev. Nakonec z nich vyšel jako vítěz, ale poslední utkání skončilo ve čtvrtek večer, což při rychlém a jednoduchém počtu znamená něco kolem tří dní na rychlou regeneraci a přesun do Chomutova. Svěřenci Martina Pešouta se naopak v klidu připravovali a pilovali herní činnosti, aby se pokud možno co nejvíce přiblížili svému cíli – postupu do extraligy. První zápas série začne v neděli 24.2. od 17:30 na chomutovském ČEZ stadiónu. Druhé utkání je na programu o den později, tedy v pondělí 25.2. od 17:30 opět na ČEZ stadiónu. Přijďte podpořit chomutovské hokejisty na jejich dlouhé a určitě trnité cestě za naším společným cílem! Pro ty, kteří nebudou moct být na utkání přítomni, bude v obou dnech přichystán online přenos.

Vrchlabí a základní část

Přízvisko nováček u týmu Vrchlabí bychom mohli při pohledu na konečnou tabulku první ligy označit pouze jako formalitu. Hráči z Krkonoš se totiž moc jako nováček první ligy nechovali, vždyť čtvrtá příčka západní skupiny a šestá celkově při patnáctičlenné konkurenci je jednoznačně úspěch. Hráči Elektromontu nasbírali 72 bodů při konečném aktivním skóre 126:109. Při pohledu na rozložení bodů našeho soupeře musíme konstatovat, že zisk bodů na domácím kluzišti a na hřišti soupeřů je prakticky rovnoměrně rozložen. Stejně tak si udržovali svěřenci Vladimíra Jeřábka konstantní formu a sběr bodů po celou základní část(I. část – 26b, II. část – 21b, III. část – 25b.).

Důležitá fakta k soupeři

Domácí stadión:

Elektromont aréna s kapacitou 1972 diváků je jedním z faktorů, z kterých můžou hráči Vrchlabí těžit. Divácký průměr sezóny je 1697 diváků, přičemž dvakrát v základní části viděl utkání nováčka „plný dům“. V předkole play off proti Dukle Jihlava byla všechna tři utkání vyprodána a o bouřlivou kulisu nebyla nouze. Údaj „vyprodáno“ se dá téměř jistě očekávat i při zápasech číslo tři a čtyři čtvrtfinálové série.

Trenér:

Vedení prvoligového nováčka si dobře před začátkem sezóny uvědomovalo, že základním kamenem k úspěchu je dobrý kouč. Proto když trochu nečekaně po úspěšné sezóně skončil na lavičce Hradce Králové Vladimír Jeřábek, s nímž vyhrál základní část uplynulého ročníku, neváhalo vedení Vrchlabí a zkušeného kouče angažovat.

Brankáři:

Od úvodního kola se do branky Elektromontu postavil zkušený Pavel Falta, jenž ovšem v průběhu sezóny skončil a přesunul se do domovské Dukly Jihlava. Valnou část zápasů tak odchytal mladý Petr Ševčík, který si nevedl rozhodně nikterak špatně.Ke konci přestupního termínu ale získalo Vrchlabí do branky talentovaného brankáře Pardubic Alexandra Hyláka, jenž zejména v předkole prokázal, že bude jeden z dalších klíčových členů úspěšného celku. Právě duo Hylák, Jeřábek se lví měrou podílelo na triumfu Hradce.

Obrana:

V obraně se můžou hráči Vrchlabí spolehnout na duo Martin Rýgl, Aleš Vála. Prvně jmenovaný je nejproduktivnější zadákem týmu a s třinácti plusovými body i zároveň nejlepším hráčem v tomto ohledu. Kapitán Aleš Vála potom se svou tvrdou a přesnou střelou je hojně s úspěchem využíván coby sniper na modré čáře při početních výhodách.

Útok:

Trio mušketýrů Rok Pajič, Kamil Tvrdek a Ladislav Gengel to je garance nepříjemností před brankou soupeřů Elektromontu. Kamil Tvrdek (17+18) zapůjčený z Karlových Varů je nejproduktivnějším hráčem Vrchlabí, stíhán slovinským forvardem Rokem Pajičem (12+19), jehož trochu přibrzdilo zranění z konce základní části.

Zajímavost k soupeři:

Vrchlabí je jeden ze dvou celků, které dokázaly porazit vítěze základní části tým Mladé Boleslavi v základní hrací době. Navíc se jim tento „zářez“ povedl na ledě soupeře, čímž mu tedy uštědřili jedinou porážku před domácím publikem v sezóně. Zároveň se nováček vyvaroval jakýkoliv debaklů a největším rozdílem prohráli v základní části hráči z Krkonoš 4:0. V play off potom ve třetím utkání série s Duklou Jihlava padli na Vysočině vysoko 7:2.

Vzájemné souboje se čtvrtfinálovým sokem

Na rivala z Krkonoš jsme se v aktuálně rozehraném ročníku střetli čtyřikrát. Vzájemná bilance hovoří jasně pro Chomutov. Svěřenci Martina Pešouta dokázali dvakrát uspět na svém ledě a jednou vyloupili i Elektromont arénu. V posledním měření sil přeci jen poprvé zvítězili hráči Vrchlabí po divoké přestřelce 6:5. Nebýt této porážky či jakéhokoliv bodového zisku nováčka, byl by Chomutov jedním ze dvou celků, proti kterému by neuhrálo Vrchlabí ani bod. Jediným celkem tak zůstává Kometa Brno.

Vzájemné zápasy

Chomutov – Vrchlabí 4:3
Vrchlabí - Chomutov 2:3
Chomutov – Vrchlabí 6:3
Vrchlabí - Chomutov 6:5

Nejproduktivnější hráči vzájemných soubojů

1. 	Kostourek	     2+3
2. 	Hašek		3+1
3.-4. 	Ťupa		2+2
	Chatrnúch	     2+2
5.	Charousek	     0+4
6. 	Pajič		3+0
7.	Chaloupka	     2+1
8.	Horčička     1+2

Před úvodním buly

Chomutov

Hokejisté Chomutova hlásí plný stav a do hry můžou zasáhnout všichni hráči. „Máme velkou radost, že se vyléčil Michal Jeslínek, což je pro nás důležitý hráč. Rozhodl jsem se ale, že na první dva domácí zápasy jej ještě stavět nebudu, jelikož nechceme riskovat jakékoliv obnovení zranění a přeci jen první dvě utkání mohou být hodně vyhecovaný. Půjde o to dobře vstoupit do série. S Michalem počítám pro zápasy ve Vrchlabí,“ uvedl hlavní kouč Martin Pešout. Pomyslný „černý Petr“ tak nejspíš zůstane v rukou pětce Kloz, Kolda – Havlůj, Heinisch, Jeslínek.

Vrchlabí

V týmu Vrchlabí najdeme dva hráče jejichž zranění jsou natolik vážná, že do letošního ročníku první ligy již nenaskočí. Ondřeje Hrušku vyřadilo zranění kolena a Pavla Kříže trable s kotníkem. Zdravotní lapálie sužovaly i nejproduktivnějšího hráče Elektromontu Kamila Tvrdka. Lze očekávat, že spolu s hráči Vrchlabí do Chomutova přicestují i někteří hráči širšího kádru Bílých Tygrů Liberec, jelikož extraligový celek čeká teď pausa před začátkem play off.

Program čtvrtfinále


První zápasy - neděle 24. února
17:30 BK Mladá Boleslav - HC Rebel Havlíčkův Brod
17:00 HC Olomouc - HC Sareza Ostrava
17:30 KLH Chomutov - HC Vrchlabí
17:00 HC Kometa Brno - HC VCES Hradec Králové

Druhé zápasy - pondělí 25. února: 17:30 BK Mladá Boleslav - HC Rebel Havlíčkův Brod 18:00 HC Olomouc - HC Sareza Ostrava 17:30 KLH Chomutov - HC Vrchlabí 18:00 HC Kometa Brno - HC VCES Hradec Králové

Třetí zápasy - čtvrtek 28. února: 18:00 HC Rebel Havlíčkův Brod - BK Mladá Boleslav 17:00 HC Sareza Ostrava - HC Olomouc 18:00 HC Vrchlabí - KLH Chomutov 18:00 HC VCES Hradec Králové - HC Kometa Brno

Čtvrté zápasy - pátek 29. února: 18:00 HC Rebel Havlíčkův Brod - BK Mladá Boleslav 17:00 HC Sareza Ostrava - HC Olomouc 18:00 HC Vrchlabí - KLH Chomutov 18:00 HC VCES Hradec Králové - HC Kometa Brno

Případné páté zápasy - pondělí 3. března: 17:30 BK Mladá Boleslav - HC Rebel Havlíčkův Brod 18:00 HC Olomouc - HC Sareza Ostrava 17:30 KLH Chomutov - HC Vrchlabí 18:00 HC Kometa Brno - HC VCES Hradec Králové

Případné šesté zápasy - středa 5. března: 18:00 HC Rebel Havlíčkův Brod - BK Mladá Boleslav 17:00 HC Sareza Ostrava - HC Olomouc 18:00 HC Vrchlabí - KLH Chomutov 18:00 HC VCES Hradec Králové - HC Kometa Brno

Případné sedmé zápasy - sobota 8. března: 17:30 BK Mladá Boleslav - HC Rebel Havlíčkův Brod 17:00 HC Olomouc - HC Sareza Ostrava 17:30 KLH Chomutov - HC Vrchlabí 17:00 HC Kometa Brno - HC VCES Hradec Králové