Boj o šestku! Piráti odjedou na led brněnské Komety

Napsala 27.02.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v jednapadesátém kole Tipsport extraligy nastoupí k rozhodujícímu zápasu o šestku, když se střetnou s Kometou. Oba celky mají 80 bodů, pokud by Brno vyhrálo za dva body, nerozhodnou ani vzájemné zápasy a muselo by se v případě bodové rovnosti po základní části přihlédnou na celkové skóre. Střetnutí se v DRFG Areně uskuteční v úterý 28. února od 17 hodin a 20 minut. Velmi důležitý duel si získal i pozornost České televize, která ho bude vysílat v pořadu Buly hokej živě.

Kometa a klesání tabulkou v průběhu extraligy

Brno mělo výborný vstup do ligy, po odehrání třinácti zápasů okupovalo první pozici tabulky s dvaatřiceti body. Shodný počet měl i Třinec, jenž měl ale horší skóre. V polovině soutěže byla Kometa na pátém místě za čtrnáct výher, dva dvoubodové zisky, pět proher v prodloužení nebo nájezdech a stejný počet, kdy odešla z duelů naprázdno.

Dotáhne se Michal Vondrka na čelo produktivity v extralize?

Do 40. kola Brno spadlo o další jednu příčku, jeho bodová ztráta se ale na vrchol tabulky ztrojnásobila, činila celých patnáct bodů. Během třetí čtvrtiny Kometa přidala celkem sedm úplných porážek, což bylo více než za celou první polovinu.

Ani v závěru ročníku se týmu z jihomoravské metropole nedaří, vstoupil do něj sice vítězně, ale poté třikrát v řadě prohrál, s Energií získal dva body za prodloužení, padl s Litvínovem i Spartou a porazil Pardubice. Poslední dvě kola před utkání s Piráty mělo Brno těžký los, získalo tři body za výhru proti Liberci, s Třincem nebodovalo.

Vzájemná bilance pro Piráty o pouhý bod

Zápas dvanáctého kola se odehrál v SD ARÉNĚ se sedmi vstřelenými góly. Duel otevřel Michal Vondrka, na kterého navázal Dávid Skokan. V úvodu druhé třetiny snížil Marek Kvapil, dvoubrankové vedení vrátil domácím Michal Poletín. Třetí třetina patřila Brnu, postupně se prosadili Martin Zaťovič a Marek Kvapil, kteří poslali střetnutí do prodloužení, v němž rozhodl Michal Vondrka a získal druhý bod pro Piráty – 4:3pp.

Zápas pětadvacátého kola extraligy patřil domácímu Brnu, které neponechalo nic náhodě. V první třetině se prosadili Leoš Čermák a Martin Zaťovič, na které navázal v prostřední třetině Tomáš Vincour, jenž uzavřel střelecké konto zápasu na konečných 3:0.

Poslední vzájemné utkání z 38. kola se odehrálo v SD ARÉNĚ, kde šli Piráti po dvou gólech Vladimíra Růžičky v první třetině do dvoubrankového vedení. Prostřední dvacetiminutovku otevřel Marcel Haščák, na kterého odpověděl Marek Tomica. Na rozdíl jednoho gólu snížil ve 26. minutě Radim Zohorna, na kterého zareagoval Michal Vondrka, jenž upravil na 4:2. V poslední třetině Chomutovští přidali ještě dvě branky z hole Jana Rutty a Vladimíra Růžičky, který zkompletoval první extraligový hattrick. Na konečných 6:3 z pohledu Pirátů uzavřel v šedesáté minutě Michal Gulaši.

686 tr. minutTRESTNÉ MINUTY682 tr. minut
    J. Laco – Dlapa, Flemming, Mrázek, Rutta, Skinner, Valach, L. Chalupa – Poletín, Huml, Vondrka – Tomica, V. Růžička, Kaše – Sklenář, Kämpf, Koblasa – Lauko, Račuk, Skokan.

Chomutov vs. Mladá Boleslav – 3:1

V minulém kole nastoupili Piráti proti Bruslařům, s kterými otevřel skóre Dávid Skokan šťastným gólem z předbrankového prostoru. V úvodu druhé třetiny byl u dvou dobrých šancí David Kaše, jenž ale ani jednou neuspěl. V závěru třetiny se k vyraženému kotouči dostal Marek Tomica, který zvýšil na rozdíl dvou gólů. Osmdesát dva vteřin po začátku posledního dějství vstřelil kontaktní branku Tomáš Hyka, jenž se protáhl mezi obránci. V 52. minutě Ján Laco předvedl výborný zákrok proti nájezdu Pavla Musila. Šest vteřin před koncem utkání definitivně rozhodl Michal Poletín, jenž využil prázdné mladoboleslavské klece při power-play.

Branky a nahrávky: 14. Skokan (Flemming), 39. Tomica (V. Růžička), 60. Poletín – 42. Hyka (Kurka, Hanzlík). Statistiky – vyloučení: 5:2, bez využití, střely na branku: 19:33, zblokované střely: 8:12, hity: 10:12 a vhazování: 32:33.

Čiliak – O. Němec, Bartejs, Kováčik, Gulaši, Šnajnar, Trška, Malec – M. Erat, Hruška, Mallet – H. Zohorna, Nečas, M. Kvapil – Vincour, Čermák, Dočekal – Haščák, V. Němec, J. Káňa – Brabenec.

Liberec vs. Brno – 1:2

Pod Ještědem utkání po dvaceti minutách přes několik nadějných šancí pokračovalo bez branek. Ve 23. minutě Peter Trška prostřelil od modré všechno, co měl před sebou. Domácí tlačili po vyrovnání, ale ani v únicích neuspěli. Krátce po polovině třetí třetiny zvýšil už na rozdíl dvou branek Martin Erat, když za Willova záda tečoval nahození Jozefa Kováčika. V 53. minutě se po pravé straně natlačil do zakončení Milan Bartovič, jenž snížil ve vlastím oslabení bekhendovou střelou mezi ruku a beton. Domácí skončili bez bodu, přestože to zkoušeli v závěru v šesti hráčích a vybrali si oddechový čas.

Branky a nahrávky: 53. Bartovič (Vantuch) – 23. Trška (J. Káňa), 52. M. Erat (Kováčik). Statistiky – vyloučení: 8:8, bez využití, střely na branku: 29:18, zblokované střely: 12:3, hity: 15:10 a vhazování: 32:28.

Jakým bude Brno soupeřem?
„Čeká nás důležité utkání, jehož význam si uvědomují oba týmy. Vítěz si zajistí přímý postup do čtvrtfinále, takže nikdo nebude chtít udělat chybu. Bude to opatrný zápas, ve kterém moc gólů nepadne a budou rozhodovat výkony brankářů. Ján Laco nás poslední tři čtyři zápasy drží a předvádí výborné zákroky. Věřím, že mu forma vydrží.“

Hrajete venku, kde je sice bilance lepší než loni, ale rozhodně se nevyrovná bilanci domácí. Bude to nevýhoda?
„Diváci v Brně samozřejmě dokáží vytvořit bouřlivé prostředí, ale někdy může být nevýhoda hrát takové utkání doma. Když budeme hrát náš trpělivý hokej bez zbytečných faulů, můžeme být úspěšní. Důležité bude také proměňování šancí, kterých si v posledních zápasech vytváříme docela dost.“

Máté někoho na marodce nebo pojedete v plné sestavě?
„Kromě Tomáš Kudělky, který už začal s tréninkem, jsme kompletní.“

Hlasy před utkáním: Ján Laco

Jak bude Brno asi hrát?
„Budou hrát zodpovědný hokej, asi nebudou tolik valit do útoku.“

Sledovali jste při zápase s Mladou Boleslaví i utkání Brna v Liberci?
„Přiznám se, že to moc nesleduji. I v kabině jsme si říkali, ať se soustředíme na naše výkony a zápasy. Jelikož teda Brno vyhrálo, tak jsme nastejno. Budeme to mít ve svých rukách.“