Preview k zápasu

Boj o každý bod pokračuje ve středu v Kadani

Napsal 11.01.2005 David Nováček
C h o m u t o v - První hokejová liga nabrala v novém roce rychlý spád. Po pondělním těžkém boji s Českými Budějovicemi měli hráči pouze jeden den k regeneraci a ve středu již musí být maximálně připraveni k dalšímu těžkému zápasu. Tentokrát je čeká druhé venkovní derby během pěti dnů, v tom okresním se ve středu utkají s Kadaní. Playoff se nezadržitelně blíží a jak Chomutov tak i domácí Kadaň potřebuje každý bod, proto se dá očekávat tvrdý boj o každý centimetr ledu. Hostům z Chomutova bude znovu chybět pět hráčů ze základní sestavy.

Jak se daří sousedům?

Jako tradičně, i letos, myslí Kadaň na postupovou osmičku, která by ji zajistila účast v závěrečných vyřazovacích bojích. Od začátku sezóny se náš okresní rival pohybuje v horní polovině tabulky, ovšem v posledních šesti zápasech získal jen čtyři body. Nutné je však podotknout, že na Kadaň v těchto zápasech čekaly silné týmy jako jsou České Budějovice, ústečtí Lvi, brněnská Kometa nebo Mladá Boleslav, která se probudila z krize a nabrala směr playoff. Aby byla fakta kompletní musíme zmínit i úspěšné pětizápasové tažení našeho středečního soupeře na začátku prosince minulého roku. Žlutočerné vosy si tehdy postupně poradily s berounskými Medvědy, loupily na ledě Opavy, v prodloužení přehrály Hradec Králové, nedovolily skórovat Ostravě a rozstřílely Písek. I díky tomu se Kadaň stále drží v elitní osmičce. V současnosti hájí s 55 body sedmou pozici, nicméně Beroun i Ostrava ztrácí jediný bod.

Posledních 5 kadaňských zápasů

34. kolo  Kadaň - Brno 1:3
35. kolo  Třebíč - Kadaň 0:1 v prodl.
36. kolo  Kadaň - Ústí 1:4
37. kolo  Č. Budějovice - Kadaň 4:2
38. kolo  Havířov - Kadaň 0:3

Pohled do kádru žlutočerných vos

V brance Kadaně se v posledních zápasech pravidelně střídají Petr Jež, který do této doby odchytal 26 zápasů s průměrem 2,42 branky na utkání a mladý litvínovák Jaroslav Hübl. Ten si zatím připsal 13 startů a drží průměr 2,36 gólů na zápas. Obraně vévodí dva hráči Lasselsbergeru Plzeň. Martin Klaus dosud odehrál 31 utkání a připsal si 16 bodů (7+9), hned za ním se v kanadském bodování klubu nachází Milan Vobořil, který si během 36 zápasů připsal 12 bodů (4+8). Třetím do party je s 11 body bývalý bek Chomutova Petr Pospíšil. Útočníkům vevódí karlovarský Lukáš Pech. Ve 30ti odehraných zápasech zaznamenal 20 bodů za 11 branek a 9 asistencí. Sekunduje mu zkušený Miloš Kajer, který má na kontě stejný počet bodů za 6 gólů a 14 gólových nahrávek.

Kam se poděla úderná síla Stavenský & Kuchler?

V minulém ročníku všechny týmy strašila úderná kadaňská dvojice Stavenský & Kuchler. Chomutovský odchovanec Stavenský a jeho kadaňský kamarád Kuchler dokázali během základní části získat pro Kadaň celkem 85 kanadských bodů. Sám Stavenský zaznamenal 43 bodů (16+27) a obsadil 2. příčku v kanadském bodování celé ligy. Kuchler si připsal o bod míň a v celkovém bodování skončil osmý. Skvělá forma žlutočerné dvojice neunikla pozorovatelům ze slovenské extraligy a tak nikoho nepřekvapilo, že před tímto ročníkem se oba hráči stěhovali do Dukly Trenčín. Tam se ovšem ani jednomu z nich nedařilo tak, jak by si představoval a nejprve Stavenský a chvíli po něm i Kuchler se vrátil zpět na severočeský led. Jak se ale zdá s odchodem na Slovensko zřejmě odešla i jejich střelecká produktivita a nahrávačské úmění. Vždyť Stavenský je s 12 body v současnosti až sedmým nejproduktivnějším útočníkem týmu a Kuchler dokonce až dvanáctý v klubovém bodování.

Letošní vzájemná bilance

Díky výhře 2:1 ve 13.kole v Kadani, je letos o chloupek lepší Chomutov. V odvetě totiž žlutočerní dokázali uloupit z chomutovského ledu bod za remízu 2:2. Nejvíce se v těchto zápasech prosazovali chomutovští Jeslínek a Šíp. Oba si připsali dva body. Tuto statistiku může ve středu rozšířit už jen kapitán Chomutova Radek Šíp, protože prvně jmenovaný Jeslínek už obléká dres extraligové Jihlavy. Na kadaňské straně se nejvíce dařilo Bednaříkovi, který si také připsal dva body za gól v prvním duelu a nahrávku ve druhém.

Nálada v chomutovské šatně

Po mizérii z konce minulého roku se Chomutov dostává do lepší pohody. Po povinné výhře doma nad Třebíčí si hráči v bílomodrém zvedli náladu na ledě, v té době vedoucího, Ústí nad Labem. Ve Lví aréně řádili Chomutovští bez respektu a uštědřili žlutomodrým Lvům debakl 6:1, který do té doby za celou sezónu nepoznali. V posledním duelu hostili chomutovští hráči na svém ledě vedoucí celek z Českých Budějovic. S týmem, jenž je prošpikovaný slavnými jmény z NHL, drželi domácí krok až do poslední minuty a nebýt nešťastného gólu z hole Sailera, mohli myslet i na zisk bodu. Nakonec však po bojovném a maximálním výkonu prohráli 4:3, nicméně si dokázali, že hrát můžou s kýmkoliv. Sebevědomí chomutovských hokejistů by tak mělo pomalu stoupat.

Marodka? Tradice v letošní sezóně

Ani v okresním derby nemohou trenéři Kýhos s Petrovkou počítat s kompletním kádrem. Vladimír Kýhos, který je sám nemocný, stále postrádá obránce Noska a Révaye, ke kterým se po zápase v Ústí nad Labem přidal i Ladislav Řezníček. V útoku bude znovu chybět Kamil Koláček, který po sekyře v Hradci Králové (13. prosince 2004) má stále problémy se zraněnou rukou. "Vůbec nemůžu sevřít hokejku v dlani," smutně konstatuje útočník jehož zkušenosti mnohdy rozhodují právě venkovní zápasy. Ani karlovarský Roman Pražák zatím není zcela v pořádku a tak i on bude ve středu chybět.

Sestavy obou celků z posledního utkání

Kadaň: Hübl - Pospíšil, Hlavatý - Špelda, Meňhart - Staněk, Vobořil - Tvrdek, Polák, Kajer - Polanský, Kuchler, Kreuzmann - Žák, Jabrocký, Postl - Derfler, Stavenský, Hlusička

Chomutov: Horčička - Hájek, Szakal, Trefný, Hlubuček, Plaček, Prošek - Boušek, Šíp, Řepík - Polodna, Charousek, Jíra - Malát, Mikšovic, Šulc - Hahn, Mezera, Buchal