Ohlasy po utkání

„Bez podpory fanoušků nemůžeme postoupit,” smutní Martin Pešout

Napsal 11.01.2009 Miroslav Kučera
C h o m u t o v - V severočeském derby proti sobě nastoupil Chomutov a Most. Domácí fanoušci na začátku utkání vyvěsili transparent zamířený proti hlavnímu trenérovi Chomutova, Martinu Pešoutovi. Na důkaz, že jsou s jeho trénováním nespokojeni, byli převážně první třetinu zcela zticha. Jak celou atmosféru viděl Martin Pešout?

Jak se stavíte k dnešnímu protestu některých fanoušků, že byli prakticky po celý zápas zticha?

Fanoušci na to mají samozřejmě právo, ale celé mužstvo to strašně mrzí. Bez fanoušků hrát prostě nemůžeme a nemůžeme pomýšlet ani na postup. Samozřejmě beru, že se někomu nemusí ta hra líbit, ale my jsme jí předělali tak, aby byla účelná a přesto máme nastříleno nejvíce branek. Je nám vyčítáno, že hrajeme nelíbivý hokej a já pořád říkám, že nemůžeme každý zápas vyhrávat 5:0. Beru, že ten zápas v Benátkách jsme prohráli nešťastně, byl to první zápas, který nevyšel Ludellovi, ale jestli jsme po třech měsících prohráli poprvé venku v základní hrací době, tak o tom nepadlo ani slovo, ale padlo slovo o tom, že snad jsou nějaké rozbroje v kabině a kdesi cosi.

Brno prohrálo z posledních deseti zápasů pět a tam se nic neděje. My prohrajeme po měsíci a půl a je všechno špatně. Mě to strašně mrzí, ale bohužel s tím nic neudělám. Nechci na někoho házet špínu ani to fanouškům vyčítat, udělali to, co udělali. Hráčům jsem v kabině řekl, že nehrají za mě, ale za Chomutov a aby tak hráli. Ještě jsme se s hráči dohodli, že na to nebudeme reagovat. Na konci zápasu jsem chtěl, aby šli poděkovat fanouškům, abych nestavil hráče mezi mě a fanoušky, protože to by bylo to nejhorší, co bych mohl udělat. Jsem rád, že nakonec hráči poděkovali, ikdyž jim to samozřejmě není příjemné, že se tady řve „Pešout ven“.

Já jsem toto mužstvo sestavil, přesvědčil sponzory, že je potřeba do toho vložit daleko více prostředků, abychom vůbec v této konkurenci, která letos je, měli šanci postoupit a to se teď otáčí proti mně. Strašně mě mrzí, ale nic s tím neudělám. Jsem rád, že to dnes na hráčích nezanechalo stopy a že jsme předvedli jeden z nejlepších výkonů.

Tady byla víra na začátku sezóny, že Chomutov dojde daleko, možná i do extraligy. Vy jste tomu jistě také věřil, je to tak?

Já tomu pořád věřím! Kdybych tomu nevěřil, tak bych to mužstvo nemohl trénovat. My jsme říkali jasně, že do konce listopadu budeme trénovat a taky jsme trénovali. Pak jsme přestali a vyhráli jsme sedm zápasů za sebou. Pak přišla pauza a my jsme v ní znovu trénovali. V atmosféře, kdy se bude čekat, že jednou prohrajeme, se hokej dělat nedá. Opakuji znovu. My bez fanoušků nikam nepostoupíme. V Chomutově jsou skvělí fanoušci a mě strašně mrzí, co se tu poslední dobou semlelo.

Fanoušci po sedmi kolech vyvolávali pravidelně vaše jméno a teď vyvolávají heslo „Pešout ven“…

To patří k trenérské práci. Já jsem vloni přišel do mužstva, kde pět hráčů chtělo jít do Brna, dalších pět na to nemělo, a přesto jsem dotáhnul mužstvo do finále a fanoušci mě za to nosili na rukou. Pak jsme byli druzí v základní skupině Tipsport Cupu a všichni nás již viděli v extralize. V pátém kole jsme vedli suverénně tabulku, porazili jsme Ústí 6:2 a několikrát za zápas se vyvolávalo moje jméno. Samozřejmě jsem za to byl strašně rád, ale to co se děje teď, je strašně nepříjemné.

Mezi fanoušky se stále častěji říká, že byste měl odejít, jak se k tomu stavíte Vy?

Ve středu před zápasem v Berouně jsem nabídnul jak hráčům v kabině prostřednictvím kapitána, tak šéfovi představenstva, tak generálnímu manažerovi, že odejdu a všichni mi vynadali a řekli, že to je ten největší nesmysl, že jsme tu práci již začali, tak jí také doděláme. Já jsem nebyl alibista, šel jsem do toho. Mužstvo tady mohlo hrát dál dva roky, pokaždé být první v základní části bez nějaké větší naděje na postup. Já jsem se toho nebál a teď se to otočilo proti mně. Říkám znovu, že mě to strašně mrzí. Chtěl bych vzkázat fanouškům, že v této atmosféře prostě mužstvo postoupit nemůže a že bez nich to neuhrajeme.

Těšíte se nějak na play – off, že tam se to ukáže, tam to přijde?

Já se hlavně strašně bojím toho, aby se tam nevytvořila taková atmosféra jako dnes. To bysme neměli žádnou šanci na postup. Tam budou rozhodovat maličkosti a jestli čekáme, že přijde 1500, 2000, možná 2500 lidí na to první kolo a jestli nám 2500 lidí nebude fandit jako jeden muž a nebude stát za námi, tak nemáme šanci postoupit.

Vy jste pojmenoval styl, který hraje Chomutov, mezinárodní hokej. V čem to spočívá?

Ale to není vůbec pravda, já jsem to tak neřekl! Já jsem řekl, že bych do hry Chomutova chtěl vložit prvky mezinárodního hokeje. Udělal jsem to tak a diváci nám teď vyčítají, že nastřelujeme puky. Jak bysme ale měli překonat pět hráčů, kteří stojí na modré čáře? To prostě nejde jinak, než když nesjedeme do dvojitého najetí nebo šikovného nastřelení. My od začátku sezóny stále jen útočíme. Jestli si někdo myslí, že je to jednoduché a fyzicky nenáročné, tak opravdu není. My máme trošku starší mužstvo a přesto to zvládá.