Reportáže

Piráti vedli o dvě branky,přesto se před Třincem museli sklonit

Napsal 31.01.2014 Kryštof Kousal
C h o m u t o v - Piráti Chomutov měli skvělý vstup do utkání 44. kola Tipsport extraligy s pátým Třincem. Během pěti minut to bylo po brankách Šagáta a Kubinčáka už 2:0, před první sirénou ale stihl snížit Polák. Díky brance Straky ve třetí třetině odskočili domácí opět o dva góly, ale Oceláři pak vměstnali tři góly do pěti minut a definitivně otočili vývoj zápasu na svou stranu. Vítězný gól si připsal Jiří Polanský.
44.kolo pá 31.1.2014
CHM
3:4(2:1, 0:0, 1:3)
TRI
Chomutov
Kostúr – Havel, Krstev, Lojek, Jass, Trefný, Stehlík, Tejnor, Šulák – Balej, Bartečko, Bombersback - Hruška, Sikora, Hřebejk - Šagát, Straka, Kubinčák - Kaše, Kämpf, Hromas
Třinec
Hamerlík – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Krejčí, Nosek, Zíb, Lukáš – Adamský, Polanský, Růžička - Polák, Bonk, Orsava - Rákos, Peterek, Květoň - Hrňa, Matuš

Branky a nahrávky

Chomutov
3. Šagát (Kubinčák, Kostúr), 5. Kubinčák (Straka), 46. Straka (Kubinčák, Šagát)
Třinec
17. Polák (Orsava, Bonk), 51. Květoň (Polák), 52. Nosek (Peterek), 56. Polanský (Adamský, Růžička)

Statistiky

Vyloučení
5:4
Využití
1:1
V oslabení
0:0
Střely na branku
29:43
Diváci
3390
Vyšší tresty
Krstev (CHM) 10 min. OT, Trončinský (TRI) 5 + OT

Shrnutí

Zápas začal v ostrém tempu. Hned od prvních sekund se drali třinečtí hokejisté před branku. Kombinaci trojice Růžička – Adamský – Polanský chybělo jen málo a Třinec mohl vést hned v první minutě. Ukázalo se ovšem, že staré pravidlo nedáš – dostaneš, stále platí.

Třinecký Vojtěch Polák byl ve druhé minutě poslán na trestnou lavici a Pirátům se podařilo přesilovou hru využít. MARTIN ŠAGÁT si mezi kruhy bezpečně zpracoval puk a v čase 2:02 zavěsil puk do pravého horního růžku hostující branky.

Oceláři se však nepoložili. O pár minut později se ukázal Jakub Orsava, který po pěkné akci trefil tyč chomutovské branky. Polák mohl dorážet do prázdné, ale v tutové šanci se mezi tři tyče netrefil. To byl opět signál pro domácí hokejisty. Ti již podruhé potrestali nevyužití třinecké šance. Josef Straka zavezl puk za třineckou bránu a zpoza ní nehrál do mezikruží, kde již stál připravený VOJTĚCH KUBINČÁK, který z první prostřelil nic netušícího Hamerlíka. Za prvních pět minut hry, tak diváci mohli vidět čtyři velké šance, dvě z toho přetavené v gól.

Zbytek třetiny se pak po většinu času nesl v poklidnějším tempu. Oceláři měli ještě několik šancí, ale Piráty podržel Kostúr. Tři minuty před koncem třetiny se ovšem Třinečtí prosadili. VOJTĚCH POLÁK z blízkosti našel skulinku mezi betony chomutovského gólmana.

Druhá třetina již ovšem tolik zajímavých zážitků nepřinesla. Mírnou převahu si získali hostující hokejisté z Třince. Kostúr však střely Ocelářů likvidoval. Na druhé straně se obdobně předvedl Hamerlík, který kryl několik pokusů Straky nebo Havla. Třinečtí se velké šance dočkali ve třiatřicáté minutě během přesilovky. Trončinský střílel na bránu a Adamský puk tečoval bruslí do levé tyče. Puk se od tyče, pro Chomutovské naštěstí, odrazil pod Kostúra, který o situaci moc nevěděl, a podjel jej. Chomutovská obrana se již postarala o zbytek a puk odklidila do bezpečí. Situaci ještě zkoumal videorozhodčí, ale puk se do branky nedostal.

A třetí třetina začala tam, kde druhá skončila. Pomalé tempo hry nenapovídalo vášnivější akci. Věci se daly do pohybu pět minut po začátku třetiny, kdy se Chomutov blýskl rychlým protiútokem. Třinecký Krejčí střílel nadvakrát od modré, ale trefil pouze Šagáta, který tak zůstal ležet na zemi. Kubinčák však pokračoval ve hře a vyslal do brejku JOSEFA STRAKU. Ten si tváří v tvář poradil povedeným bekhendovým blafákem s Hamerlíkem a navýšil chomutovské vedení.

Oceláři však přišli včas s odpovědí, dokonce dvojitou. Nejprve v padesáté první minutě předvedl DAVID KVĚTOŇ individuální akci, když si pohrál s Kostúrem, položil jej a zavěsil pod víko. Přibližně o minutu později již bylo dokonce vyrovnáno. Třinec předvedl další rychlou akci, na jejímž konci stál DAVID NOSEK. Ten se ihned po buly dobře uvolnil a nikým neatakován z pravého kruhu vystřelil. Nemýlil se a vyrovnal tak skóre zápasu.

Neuplynulo ani pět minut a Třinec otočil skóre. Povedenou akci třinecké první formace zakončil JIŘÍ POLANSKÝ. Poté, co si odstavil Bartečka, si poradil i s Kostúrem a prostrčil puk kolem jeho betonů a poslal tak Piráty definitivně do kolen.

V závěru zápasu rozvířil vody ještě Trončinský, který velmi nevybíravým způsobem srazil na zem Jasse. Piráti tak v závěru hráli téměř pětiminutovou přesilovku. Jejich hra však již v samotném závěru postrádala myšlenku a ani přesila hráčů na ledě jim nepomohla. Třinec tak díky skvělému závěru slaví vítězství o jednu branku.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): „Nemáme se za co stydět, předvedli jsme slušný výkon, kterým jsem navázali na výkon z Litvínova, což jsme chtěli. Věřím, že pokud budeme mít kompletní obranu, tak to snad bude lepší. Nyní máme v defenzivě spoustu nezkušených kluků, kteří chybu pod tlakem dokážou udělat. My jsme udělali vzadu pár chyb, které Třinec dokázal potrestat a otočil utkání. Neodpustím si také říci, že zrovna tak chybovali arbitři. Je špatné podat takovýto výkon, jaký předvedli, a čekat na každou maličkost, jak nás dostat dolů. Nicméně rozhodčí zápasy nevyhrávají, vyhrávají je hráči, chyby a góly. Musíme trpělivě pokračovat dál, ale já musím celý tým pochválit.“

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): „Byl to těžký zápas. Domácí bojují o život a nedali nám centimetr ledu zadarmo. Trochu jsme to tušili, ale stejně nám utekla první třetina, kdy jsme se dostali do ztráty dvou branek, ale myslím, že od druhé třetiny jsme hráli nátlakový hokej a doufali jsme, že nám to tam spadne. Naštěstí ve třetí třetině jsme ty vytvořené šance proměnili a dokonce jsme získali i vedení, které jsme se štěstím uhájili. Jsou to pro nás velmi cenné tři body.“