Reportáže

Piráti vyhráli derby v Litvínově 4:3 po prodloužení, hattrickem se blýskl Frolík

Napsal 19.10.2012 Pavel Kadeřábek
C h o m u t o v - K prvnímu derby mezi severočeskými rivaly zajížděli Piráti do nedalekého Litvínova. Piráti dokázali vybojovat cenné dva body po výhře v prodloužení. Velkou zásluhu měl na tom Michael Frolík, který byl autorem čistého hattricku.
13.kolo pá 19.10.2012
LIT
3:4p(0:0, 2:2, 1:1 - 0:1)
CHM
Litvínov
Franěk - Posmyk, Kubát, Stříteský, Holub, Gula, Zeman, K. Černý, Brejčák - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček – Baláž, J. Černý, Ručinský – Kubinčák, Martin Frolík, Rapáč
Chomutov
Kostúr - Jurčina, Pulpán, Rýgl, Bartejs, Palin, Mrázek, Rutta, Lučka - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - Duda, V. Polák, Důras - D. Hruška, Zálešák, Hrabák - Lušňák, Sikora, Hromas

Branky a nahrávky

Litvínov
25. Lukeš (Hübl, Brejčák), 32. Martynek (Hanzl, Holub), 57. Baláž (Rapáč)
Chomutov
23. Frolík (Pulpán, Hřebejk), 33. Frolík (Hřebejk, Pulpán), 44. Frolík (Hřebejk), 63. Mrázek (Kraft)

Statistiky

Vyloučení
6:7
Využití
0:1
V oslabení
0:0
Střely na branku
38:38
Diváci
7000

Shrnutí

Domácí postavili do klece potřetí v sezóně Petra Fraňka, hosté Matúše Kostúra. Před plným stadiónem a ve výborné atmosféře se začalo zhurta. Hned při prvním střídání vymýšlela první formace střeleckou pozici pro Lukeše a na konci druhé minuty měl první gólovou možnost Baláž, Kostúr jeho střelu zastavil položeným betonem. Pak převládala hlavně bojovnost.

V 5. minutě se kotouč objevil za zády chomutovského brankáře, ale stalo se tak po odpískání. Šestá minuta a první vyloučení (Zálešák, nedovolené bránění). V 11. minutě se začalo blýskat před litvínovskou svatyní, Pulpán projel kolem Kubáta, ale puk po jeho střele mířil těsně vedle. Obrovskou možnost Dudy, který dorážel do odkryté klece, pomohl Fraňkovi zlikvidovat Stříteský.

V 15. minutě si vysloužila potlesk Hanzlova řada Vervy, Kostúr byl však znovu připraven. Lukeš našel v dobré pozici Majdana, ten ale se střelou zaváhal. V 18. minutě hasil rychlou akci Pirátů Kubát a musel ven. Litvínov byl zatlačen do pásma, ale ubránil se.

Také první střídání Hüblovy řady ve druhém dějství skončilo Kostúrovým zákrokem. První vyloučení ve druhé části měla na svědomí vysoká hůl Zemana. Hosté přesilovku využili Frolíkovou tečí střely od modré, navíc brzy na to opět za vysokou hůl poslali rozhodčí ven Hübla, ale tohle oslabení černožlutí přečkali bez úhony. A nedlouho poté udeřili: Lukeš skryl střelu švihem za hráče a Kostúr nereagoval, 1:1. Asistenci si kromě nejproduktivnějšího hráče Vervy připsal i letošní debutant Brejčák.

Vyrovnaný hokej v dalších minutách přinášel situace rušné, ale ne nejvyšší kategorie vyloženosti. V polovině zápasu uvolnil Ručinský Černého, ale střelu mu protihráč stihl zablokovat. Hruška mířil těsně vedle. Rapáč podrážel, ale než se vhodilo, Zálešák při buly zvedl hůl příliš vysoko a poměr sil se na dvě minuty srovnal a zároveň snížil na 4/4. A na volnějším ledě se prosadil Martynek, zblízka podstřelil gólmana po Hanzlově vybídnutí od zadního mantinelu, 2:1. Jenže 38 vteřin na to už bylo srovnáno, prosadil se Michael Frolík.

Mrázkův trest vyplynul z tlaku domácích, Litvínov jej nevyužil. Ve 37. minutě vysekl Martynkovi hůl z ruky Hřebejk. Ideální střeleckou pozici si dokázal najít znovu Martynek, zpoza branky mu znovu přihrál Hanzl, tentokrát ale Kostúr udržel puk před čarou. Půl minuty před sirénou ještě přišel na řadu nejobvyklejší zákrok večera, vysoká hůl, a ven musel Hanzl.

Větší část oslabení domácí po přestávce přečkali, ale ve 44. minutě znovu zaúřadoval nejlepší muž na ledě Michael Frolík a dovršil hattrick i druhý zvrat v zápase, 2:3. Až do 50. minuty si Litvínovští proti pohyblivým soupeřům museli počkat na možnost k vyrovnání, protlačil se do ní Martynek, Kostúr vyrazil.

V 52. minutě se těžce sbíral z ledu Majdan po srážce s protihráčem těsně po převzetí přihrávky. Vzápětí fauloval Hřebejk, v přesilovce zblízka doráželi Kubinčák a Ručinský, bez úspěchu. Krátce po návratu provinilce z trestné lavice jej tam vystřídal Polák, ale ani další výhodu Verváci neproměnili. Jenže krátce na to pověsil puk pod víko Vladislav Baláž z přihrávky krajana Rapáče, 3:3! A drama začínalo vrcholit.

Zase blesková odpověď hostů, Lukeš zatáhl za záchrannou brzdu a Zálešák jel penaltu! Franěk jej vychytal. Infarktové situace pokračovaly: vzápětí mohl rozhodnout z přečíslení Trávníček! Ale rovnal si před střelou puk a Kostúr se stihl přemístit. Takže prodloužení, ale na nájezdy tentokrát nedošlo. Štěstí se usmálo na hosty, jmenovitě na Jaroslava Mrázka, jehož střela prošla do sítě od modré čáry.

Ohlasy trenérů

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Bylo to derby se vším všudy. Důležité bylo, že jsme rychle inkasovali vyrovnávací gól na 2:2 a pak po hrubé chybě na 2:3. Chtěl bych ale kluky pochválit, že dokázali vyrovnat. A že se to podařilo hráčům ze čtvrtého útoku. Chomutov získal dva body proto, že chtěl vítězství více. My jsme se asi uspokojili s bodem a čekali na nájezdy, ale takhle to nejde."

Mikuláš Antonik (Chomutov): "Byl to vyrovnaný zápas. Derby jak se patří. Diváci vytvořili výbornou kulisu. Důležité bylo, že se nám za stavu 2:1 podařilo rychle vyrovnat. Závěr byl divoký, mohli jsme mít tři body a nebo také nic. V prodloužení jsme měli štěstí, střela od modré tam propadla bereme dva body."