Reportáže

Velké finále pokračuje! Chomutov přehrál Lvy 6:2 a rozhodne se v neděli

Napsal 02.04.2010 David Matula
C h o m u t o v - Další zápasem pokračovala finálová série první ligy. Chomutovští hokejisté vědomi si nepříznivého stavu série museli doma vyhrát a šli tomu od první minuty naproti. Při svém druhém střídání za Chomutov se poprvé trefil Jan Kovář, který nachytal Salfického na první tyče. Hosté však zásluhou Janků stačili do první sirény srovnat. Ve druhé části domácí nedali Lvům šanci a třemi brankami navýšili svůj náskok. Ve třetí části pojistil domácí náskok Eiselt a domácí Piráti nakonec zvítězili 6:2 a finále tak rozhodne až sedmé utkání.
F6 pá 2.4.2010
CHM
6:2(1:1, 3:0, 2:1)
UNL
Chomutov
Hanuljak (Chábera) - Pulpán, Bombic, Parýzek, Grof, Brňák, Tribuncovs, Trefný, Všetečka - Duda, Kraft, Hruška - Skořepa, Trochta, Eiselt - Jíra, Mikšovic, Hašek - Kuběna, Kovář, Dej
Ústí n.L.
Salfický (Orct) - Zeman, Klobouček, Trončinský, Pojkar, Němeček, Sklenička, Gureň, Novotný - Pazourek, Alinč, Janků - Heinisch, Pajič, Eberle - Heřman, Hovorka, Dragoun - Pšurný R., Mikulík, Eberle

Shrnutí

Trenér Rulík zahýbal před šestým finálovým zápasem sestavou Chomutova a kromě jiného poslal do hry útok mladíků ve složení Kuběna-Kovář-Dej. O tom, že to byla dobrá volba, přesvědčilo více než 6000 diváků v ochozech ČEZ stadionu jejich první střídání, kdy poprvé výrazněji zahrozili před Salfickým. Podruhé naskočili do hry v 5. minutě a svůj druhý pobyt na ledě přetavili ve vedoucí branku. Jan Kovář gólově zužitkoval přihrávku rychlíka Rastislava Deje. Z vedení se ale domácí neradovali dlouho. Ústí využilo v 9. minutě hned svou první přesilovku v zápase, kdy se tvrdá střela od modré odrazila na hůl Pavla Janků, který nezaváhal a vyrovnal stav na 1:1. Po jeho trefě se domácí tým dostal do herního útlumu a gólman Hanuljak se musel v brankovišti hodně otáčet, aby se do kabin odcházelo po prvních dvaceti minutách za nerozhodného stavu.

Do druhého dějství ale vlétl úplně jiný Chomutov. Ve 21. minutě se poprvé (a v zápase ne naposledy) blýskl Václav Eiselt, který do jasné pozice přihrál Trochtovi – a ten perfektní přihrávku proměnil ve vedoucí branku. O necelé tři minuty později byl střelcem třetí branky už sám Eiselt, který svým bekhendem gólově potvrdil velký tlak domácích. Třetí branka v síti Slovanu navíc vyhnala na střídačku Salfického a mezi tři tyče se postavil Orct. I ten ale ve druhé třetině inkasoval. Ve 35. minutě se totiž poprvé ve finálové sérii mezi střelce zapsal i Radek Duda. A i když se hrál často hokej „nahoru dolů“, ústecký Orct i domácí Hanuljak do konce třetiny žádný gól za svá záda nepustili. Do kabin se tak odcházelo za stavu 4:1 pro domácí.

Ústecký Slovan určitě nechtěl dát svou kůži lacino, ale šance na případné vyrovnání téměř ztratil v úvodu třetí části. Václav Eiselt totiž přidal svou druhou branku v zápase a čtyřbrankové vedení si domácí rozhodně nechtěli nechat vzít. I mistr tesař se ale někdy utne a po nedorozumění mezi Hanuljakem a Pulpánem skončil ve 44. minutě nešťastně odražený puk v domácí síti. Druhá branka Ústí byla nakonec připsána Kloboučkovi. S blížícím se koncem zápasu se dvířka na trestných lavicích téměř netrhla. Po několika ostrých zákrocích ze strany Slovanu led ovládly emoce a na trestnou tak šli postupně vychladnout Trončinský, Heřman a Duda. Přímo do kabin pak zamířil ústecký Hovorka, který za brankou na mantinel hodně nešetrně přišpendlil Pulpána. Rozhodčí také jeho počínání odměnil 5 minutami a osobním trestem do konce utkání.

Od 55. minuty tak ústeční dohrávali při neúplném počtu hráčů na ledě. Od minuty sedmapadesáté dokonce ve třech a tak místo závěrečného tlaku přišla ještě šestá branka do jejich sítě z hokejky Tribuncsova, kterou pravděpodobně nešťastně tečoval jeden z obránců Ústí. Chomutov v šestém zápase nakonec zvítězil 6:2 a o „králi severu“, potažmo o králi celé první ligy, který vyhraje pomyslnou vstupenku do baráže, tak nakonec rozhodne až 7. zápas.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (KLH Chomutov): "První třetina nám moc nevyšla, tam mělo Ústí spoustu šancí. Hany to ale vychytal. Po první třetině jsme se zlepšili ve hře a tím přišly ty góly. Takže myslím, že druhá třetina dneska rozhodla."

Petr Rosol (HC Slovan Ústí):První třetinu jsme hráli dobře - vyrovnaný stav 1:1. Před druhou třetinou jsme si říkali, že budeme podávat pořád stejný výkon. Šli jsme do toho ale tak, že se nám nemůže nic stát - a bohužel se stalo - dostali jsme tři branky a bylo po zápase.Nějaký šance tam pak sice ještě byly, v hokeji je možný všechno, ale oni si to už pohlídali."