Reportáže

Destrukci Benátek zařídila první formace, Milan Kraft přispěl hattrickem

Napsal 16.01.2010 David Matula, Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Po týdenní pauze sehráli chomutovští hokejisté další prvoligové utkání. Na jejich led přijel soupeř z Benátek a od úvodních minut bylo na ledě patrné, kdo bude zápasu dominovat. Již v první minutě vstřelil první branku Milan Kraft. Tentýž hráče stačil ještě do první dvacetiminutovky zkompletovat svůj hattrick. Domácí vedli 5:0 a v lehce exhibičním duchu sehráli i druhou třetinu, kterou vyhráli 3:0 a po čtyřiceti minutách hry vedli 8:0. Velký podíl na tomto skóre měla první formace, která zařídila šest branek. Ve třetí třetině potom domácí byli blízko desáté brance, ale nakonec utkání skončilo 9:1.
40.kolo so 16.1.2010
CHM
9:1(5:0, 3:0, 1:1)
BNJ
Chomutov
Chábera (od 20. min. Hanuljak) - Trefný, Bombic, Hájek, Posmyk, Malinský, Grof, Všetečka, Pulpán - Hruška, Kraft, Duda - Jíra, Mikšovic, Hašek - Kůs, Eiselt, Jeslínek - Polanský, Kuběna
Benátky n.J.
Nedvídek (Stejskal) - Drábek, Hrach, Tondr, Kajinek, Kolmann, Pavlů, Hudíček, Barta - Skořepa, Kudrna, Weiss - Hobza, Kazatel, Vařecha - Pabiška, Jech, Kica - Loskot, Urban, Nevyhoštěný

Shrnutí

Souboj druhého Chomutova s osmými Benátkami měl být podle letošních statistik první ligy soubojem druhé a čtvrté nejlepší obrany. Papírové předpoklady ale Benátky nepotvrdily a od 46 vteřiny prohrávali, když Radek Duda obkroužil benáteckou branku a následně přihrál na volného Milana Krafta, který se z těsné blízkosti nemýlil – 1:0. Nová chomutovská posila, brankář Chábera neměl v prvních minutách zápasu příliš práce, a tak jeho opravdový křest ohněm přišel v deváté minutě zápasu, kdy po faulu Jaroslava Kůse nařídil sudí trestné střílení. Ze středového kruhu se rozjel Marek Loskot, ale recept na Cháberu nenašel. V desáté minutě vyloučil rozhodčí v krátkém časovém úseku dva hráče Benátek a KLH Chomutov nedisciplinovanost Benátek v následné sto sekund trvající přesilovce 5 na 3 tvrdě potrestal. Na 2:0 po půl minutě zvyšoval opět Milan Kraft, když mu zpoza branky přihrál Václav Eiselt. Uplynulo jen dalších 25 sekund a chomutovští hráči využili i pokračující přesilovou hru 5 na 4. Hašek po přihrávce Mikšovice ukryl puk do prázdné branky. To bylo příliš na brankáře Nedvídka, který po třetí brance své místo přenechal Stejskalovi. Ojedinělé šance Benátek, jako byly například střely Pavlů a Loskota, spolehlivě pokrýval Jan Chábera v brance. Další gólovou nadílku si domácí nechali do poslední minuty první dvacetiminutovky. Jaroslav Kůs ujel benáteckým obráncům a přihrál do jízdy Michalu Jeslínkovi. Ten pak v pádu počtvrté poslal puk za záda soupeřova golmana. Bohatý gólový účet uzavřel v čase 20:00 opět Milan Kraft, který se závěrečným hvizdem rozvnil síť za Stejskalem po páté. Sudí po krátké konzultaci branku uznal a Milan Kraft tak odcházel už po první třetině do šatny jako autor hattricku.

Po prvních dvaceti minutách došlo ke změně v brance i na domácí straně a Cháberu nahradil Hanuljak. A brankové hody pokračovaly. Ve dvacáté první minutě se mezi střelce zápasu zapsal po Kraftově přihrávce i Radek Duda, který zvyšoval už na 6:0. Chomutovští výborně hráli v přesilových hrách. Další příležitost ukázat přesilovkovou sílu přišla po faulu Michala Pavlů. Chomutov si vytvořil velký tlak, který zužitkoval 9 vteřin před návratem hříšníka na led. Po ohromném tlaku usměrnil puk za Stejskalova záda David Hruška – 7:0 . Další chomutovský nápor zbrzdila série vyloučení v druhé části třetiny, ale i když měly Benátky několik šancí, vstřelit Hanuljakovi branku se jim nepodařilo. Konec druhé dvacetiminutovky byl opět ve znamení branky v posledních vteřinách. Po závěrečném tlaku se v čase 39:59 přesně trefil Radek Duda – 8:0.

Do třetí třetiny nastoupil Chomutov s cílem udělat radost fanouškům, kteří požadovali desítku do sítě Benátek. V 47. minutě nahodil před branku Kuběna a Polanský šikovně tečoval – 9:0. Následně měli chomutovští hráči ohromnou šanci k dosažení kýžené desáté branky v podobě 74 vteřin trvající přesilovky 5 na 3. Benátky ale přesilovku úspěšně ubránily. Následně Jíra trefil tyč a na trestnou lavici šel Trefný. V závěru přesilové hry hostů se pak o čestný úspěch v podobě branky postaral Pabiška, který dorážel střelu Hobzy od modré. Domácí si sice v posledních vteřinách zápasu vytvořili tlak s cílem dát gólovému kontu dvoucifernou podobu, ale Benátky jim více branek do své sítě nepovolily.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (KLH Chomutov): "Za stavu 1:0 měly Benátky několik šancí, bylo důležité, že Honza Chábera odchytal první dvacetiminutovku výborně. Ve chvíli, kdy jsme vedli 2:0, jsme se ale uklidnili a první třetinu výrazně vyhráli 5:0 - což rozhodlo zápas.Byli jsme aktivnější, přečíslovali jsme je, šance jsme využívali. Myslím, že jsme se zaslouženě dostali do takového brankového rozdílu, a dnešní zápas jsme si užili."

Milan Černý (HC Benátky): "Takový zápas jako dnešní nepamatuju. Od začátku jsme byli ve všem horší. Byl tam nepatřičný respekt a samozřejmě, že domácí hráli dobře a výsledek si pohlídali. Takový zápas jsme v sezóně ještě neodehráli - byl to otřes, no. Měli jsme sice šanci v podobě nájezdu za stavu 1:0 pro domácí, ale otázka je, jestli bychom se probrali. Hráli jsme špatně jak před nájezdem, tak po něm. Nevím, jestli by nás to nakoplo a nemyslím, že to byl dneska rozhodující moment. Soupeř nás jednoduše převyšoval."