Chomutov dobyl Olomouc a pouze jediné vítězství jej dělí od finále!

Napsal 18.03.2008 David Matula
C h o m u t o v - Důležité páté semifinále se dnes odehrálo na zimním stadiónu v Olomouci. Již dopředu bylo jasné, že kdo vyhraje získá první mečbol a bude jedou nohou ve finále. Chomutovští vstoupili do utkání opatrněji a jako první šli do vedení domácí, to když přesilovou hru využil Ministr. Stav 1:0 vydržel až do druhé třetiny, konkrétně do 26. minuty kdy srovnal Heinisch a o minutu později poslal bílomodré do vedení Chatrnúch. V polovině utkání byl ovšem zahákován Ondráček a nařízené trestné střílení proměnil Ministr, jenž prostřelil Horčičku mezi betony. Ke konci druhé třetiny dostali domácí možnost hrát další přesilovou hru, ale naložili s ní bídně a půl minutku před sirénou našel Polanský před brankou osamoceného Haška a ten jak se později ukázalo vstřelil vítěznou branku. Kohoutům k vyrovnání nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře a velký závar před Horčičkou. Chomutov se tak poprvé v celé sérii ujímá vedení a ve čtvrtek na domácím ledě může postoupit do finále!
SF5 út 18.3.2008
OLO
2:3(1:0, 1:3, 0:0)
Olomouc
Žigárdy (Sedlář), Nedbálek, Švrček, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Meidl, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski
Hořčička (Podolka), Révay, Trefný, Všetečka, Chatrnúch, Ťupa, Bombic, Kloz, Kolda, Polodna, Domin, Jíra, Polanský, Gálik, Boušek, Hašek, Jeslínek, Charousek, Havlůj, Heinisch, Tauš

Mora vstoupila do utkání o poznání lépe než v Chomutově a hosty od prvních vteřin dokázala přehrávat. Již ve 2.minutě byl vyloučen za sekání Charousek a Smejkal dokonale našel před Hořčičkou opomenutého Milana Ministra, který trefil růžek nad lapačkou chomutovského gólmana 1:0. Hned vzápětí si přesilovou variantu mohli vyzkoušet i hosté, vyloučení Ondruška ale zůstalo bez trestu, i když Trefný promachoval nad kotoučem, který se nabízel před odkrytou bránou domácích. Domácí hýřili aktivitou a hostím dělal problém dostat se ze svého obranného pásma do středního. V 10.minutě se odporoučel na trestnou Všetečka za podražení Janečky, a olomoucký kapitán Brančík se dostal do obdobné situace, jako v předchoí chomutovské početní výhodě Trefný. Pět minut před první sirénou to několikrát zavřelo před oběma bránami. Hořčička čelil nájezdu Ministra, jedovatým ranám Janečky a Pašky, Žigárdy zase s notnou dávkou štěstí ukrotil touš po biliárdu, který předvedlo duo Ťupa-Tauš. Poté musel olomoucký gólman ještě zapojit své reflexy, když likvidoval ránu bezpřípravy, kterou vyslal z mezikruží zapomenutý Polodna. Minutu a půl před koncem první části hry byl vyloučen Janečka za vyhození kotouče mimo hrací plochu, Mora ale v oslabení dokázala ujet, v nájezdu dva na jednoho zvolil Ministr, místo přihrávky na Bouze, střelu do Horčičkových prsou.

Mora si na úvod druhé třetiny vyzkoušela další početní výhodu, chléb se ale lámal ve 26.minutě. Olomoucká defenzíva dvakrát za sebou zachybovala a byla nedůrazná, prvního zakolísání využil Aleš Havlůj a dopravil kotouč za brankovou čáru Olomouce, za malou chvíli čekal v mezikruží osamocená kotouč než mu dá Roman Chatrnúch správný směr a rychlost 1:2. Hosté byli na koni a také velice blízko další branky. Mora začala být v defenzívě důslednější a navíc podnikala také nebezpečné výpady. V polovině utkání byl zasažen v obličeji Ministr, což zůstalo bez trestu a následně vyvolalo emoce v hledišti. Padající tenisový míček trefil Jeslínka, který se teatrálně skácel, za tuto etudu i následné řeči obdržel desetiminutový trest. Po zahájení hry vyrazil kupředu Ondráček, byl v nájezdu zahákován a nařízené trestné střílení proměnil s bravurou mezi Hořčičkovy betony Milan Ministr 2:2. Mora se dostala více do hry, půl druhé minuty před druhou sirénou měla navíc výhodu přesilové hry. V oslabení ovšem nastartoval do úniku Tomáš Polodna, našel před poloprázdnou olomouckou bránou nekrytého Jaroslava Haška, pro kterého nebylo stržení vedení na stranu hostí problémem 2:3.

Především ve středním pásmu se odehrával opatrný úvod poslední třetiny.Až ve 44.minutě přišla první střela z hole Ministra, ta se jen odrazila od zadního mantinelu. Mora si ale byla vědoma, že je na tahu nyní ona, olomoučtí tak museli otevřít hru. Hosté však hráli dozadu velmi disciplinovaně a tak olomoučtí hráči příliš prostoru ke kombinaci nedostávali a čas navíc rychle plynul. Deset minut před koncem třetiny hosté zahrozili, Jíra nadvakrát nebezpečně dorážel, navíc byl na trestnou vykázán Ministr za vysokou hůl. Mora přesilovku přežila svírána v zámku, po jejím skončení předvedl sólo Štach, zakončoval pouze do hrudi Hořčičky. Hosté hráli na jistotu a vteřiny neúprostně ukrajující časomíra vnášela nervozitu na domácí hole. Mora stále více otevírala hru a tak mohli v 56.minutě uhánět na Žigárdyho Jeslínek s Polodnou. Tentokráte si ale chomutovští v nájezdu dva ne jednoho nedokázali přihrát. Mora si přeci jen vytvořila v závěru sérii šancí, Kříž, Ministr ani Zbořil však skórovat nedokázali. Půldruhé minuty před koncem byl za sekání vyloučen Polanský, Mora si vzala timeout a odvolala Žigárdyho. Závar, který se odehrával před Hořčiččkou několikrát volal po brance, ale chomutovská defenzíva s nesmírným nasazením a neuvěřitelnou dávkou štěstí nakonec jednobrankový náskok udržela.

Martin Pešout (KLH Chomutov): “Myslím si, že to bylo nádherné play-offové utkání, domácí do něj vstoupili nesmírným tlakem. My jsme tak prvních deset minut nestíhali, z toho také pramenil úvodní gól. Jen díky Hořčičkovi jsme dohráli první třetinu jen s 1:0. Od II.třetiny nám ovoce přinesl návrat k našemu hernímu stylu, třetí dějství bylo ubojované a já musím přiznat, že jsme poslední minutu ubránili se štěstím. Herecký výkon Jeslínka byl po zásluze odměněn deseti minutami, s tím nemám žádný problém, na druhou stranu, jak by měl hráč upozornit, že je zasažen tenisákem z publika? Jinak co se týče dveří v šatně, nebyly rozkopány, jen mi vyletěly z ruky, kterou jsem měl zpocenou po zápase. Byla to čistě jen moje věc a já okamžitě celou škodu uhradím. Omlouvám se, se zápasem to nemělo nic společného.“

Petr Vlk (HC Olomouc): “Nepodařilo se vyhrát, ale my nemáme našim klukům co vytknout. Bojovali, dřeli co to šlo. Nepovedlo se, přesto jim patří dík za odvedený výkon. Nemůžeme si a ani nijak nechceme stěžovat na rozhodčí, nemyslím si, že by někoho poškodili, odpískali to, co odpískali. Spíš bych jako klíčové viděl nedobruslení odlehlé strany při naší přesilovce, kdy se hosté dostali do přečíslení a dali rozhodující gól. Pak si hosté náskok pohlídali, není to jen o lítání po ledě a srážení se, dovedli podržet kotouč, byli v tom chytří. My jsme šancí měli dostatek, ono stačilo, kdyby tam spadla taková jedna brambora a klidně jsme mohli vyhrát. Jen chci podotknout na adresu trenéra Pešouta, že i vyhrávat se musí umět.“