Vstup do semifinále Chomutovu nevyšel a prohrává v sérii 1:0

Napsal 10.03.2008 David Matula
C h o m u t o v - Semifinále první ligy se dnes rozeběhlo úvodními zápasy. Chomutovští zajížděli k úvodnímu utkání do Olomouce, kde se i jako první dostali do vedení, když se v přesilové hře prosadil Ladislav Boušek. Domácí dokázali srovnat také v početní výhodě a dokonce dvojnásobné. Ministr nabil Křížovi a jeho bombu zastavila až síťka za Horčičkou. Po první dvacetiminutovce se tak oba soupeři rozešli smírem 1:1. V pětadvacáté minutě využil zmatků před Horčičkou Vyrůbalík a poslal Hanáky do vedení. To opět v početní výhodě smazal Ladislav Kolda, jenž nechytatelnou ranou propálil Žigárdyho. Rovnoměrný stav vydržel ovšem pouhou minutu, poté navrátil domácím vedení Davídek, který dorážkou své střely pokořil Horčičku potřetí. Zřejmě klíčovým okamžikem úvodního semifinále byla situace a dvě minuty později. Na trestné lavici se opět srovnali dva chomutovští hráči a tentokrát nabil Kříž Ministrovi a Mora poprvé v utkání vedla o dvě branky. Ve třetí třetině si domácí již své vítězství vzít nenechali a naopak sami v závěru v další přesilovce své vítězství ještě zvýraznili. Šťastným střelcem byl Milan Ministr, který si v utkání připsal dvě branky a jednu svým spoluhráčům připravil. Druhé utkání je opět v Olomouci na programu již zítra.
SF1 po 10.3.2008
OLO
5:2(1:1, 3:1, 1:0)
Olomouc
Žigárdy – Nedbálek, Švrček, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla
Hořčička (Podolka) – Revay, Trefný, Černý, Chatrnúch, Ťupa, Bombic, Všetečka, Kolda, Jíra, Kostourek, Polodna, Mikšovic, Šíp, Boušek, Hašek, Jeslínek, Charousek, Domin, Gálik, Polanský

Po úvodním oťukávání ve středním pásmu, které přineslo pouze dva výpady do třetiny obranné, kdy Žigárdy hasil Kostourkův pokus z mezikruží a Hořčička se rozehříval při Zbořilově nevyvedené střele, přišly dvě slepené olomoucké přesilové hry. Mora sice dostala soupeře pod tlak, ovšem podražení Černého i následnou hru s větším počtem hráčů hostí nepotrestala. Blízko měli k otevření skóre Zbořil a Ondrušek, jenže Hořčička působil mezi tyčemi neochvějně. V 11.minutě si naopak přesilovkovou kombinaci mohli vyzkoušet hosté. Vydařila se jim za necelých 40 vteřin, když dva beci domácích sjeli za bránu, zkušený Šíp uviděl u levé tyče nekrytého Ladislava Boučka, který pohodlně otevřel účet zápasu 0:1. Za necelé tři minuty ale mohl vyrovnání oslavovat i olomoucký fanoušek. Hosté zachybovali při Chmelířově výpadu, Domin podrážel a jeden z chomutovských beků ještě při dohrání souboje zdvihl vysoko rukavice. Přesilovka 5 na 3 vyšla Ondřeji Křížovi, který se po Ministrově přiťuknutí opřel na modré do touše a nad ramenem prostřelil Hořčičku 1:1. V závěru třetiny poskytl ještě domácím výhodu přesilovky jejich bývalý spoluhráč Všetečka, Hořčička v bráně hosté ale prokazoval své nesporné kvality a dokázal půlminuty před první sirénou uhasit i pokus osamoceného Ondráčka.

Hned v úvodu druhého dějství musel za katr Kříž, Mora ale ubránila přesilovku soupeře s přehledem. 25.minuta přinesla velmi kuriózní situaci. Brančík s Žajglou se mínili překřížit v obranném pásmu soupeře, místo tohoto záměru se ale nešťastně srazili v mezikruží. Tím ale dokonale zmátli chomutovské beky i gólmana Hořčičku, který jen překvapeně sledoval, jak se do poskakujícího nepovšimnutého kotouče opírá velkou silou Martin Vyrůbalík 2:1. V polovině zápasu zažila Mora horké chvíle, své dvouminutové tresty vzájemně překřížili Nedbálek, Davídek a Švrček a poslední dvojnásobná přesilovka hostům vyšla dokonale. Po výměně kotoučů mezi beky si do střeleckých statistik od modré připsal bod Ladislav Kolda 2:2. Olomoučtí nechali radost soupeři z vyrovnání pouhou minutu. Martin Davídek najel do mezikruží, vypálil a svou vyraženou střelu stačil ještě dojet a zasunout za Hořčičkova záda 3:2. Ve 36.minutě chybovali hosté v disciplíně, po hákování Šípa a sekyře Bombice se ocitli ve třech. Skvěle sehraný part okopíroval první olomouckou branku utkání jen s tím rozdílem, že si Kříž s Milanem Ministrem vyměnili role 4:2. V závěru třetiny se na trestnou musel odporoučet kapitán Brančík, hosté ale nevýrazným výkonem v přesilovce přesunuli její dohrání do dějství posledního.

Zbývajících 18 vteřin Brančíkova trestu uteklo velmi rychle. Ovšem po minutce hry dostali hosté další šanci, když byl za podražení vykázán Bordowski. Hostující Jeslínek za dalších šedesát vteřin vyrovnal počet hráčů na ledě a byla poprvé k vidění i hra ve čtyřech na obou stranách. Ta byla opatrná a neurovnaná, následná zkrácená přesilovka Mory přinesla sraženou střelu Kříže. Poté si diváci v Olomouci mohli vychutnávat rychlý a dravý hokej, stále se dělo něco před oběma brankami, šance ale nebyly stoprocentní, obě defenzívy skvěle pomáhaly svým gólmanům.Ve 49.minutě vystrašila Žigárdyho rána Ťupy, která předcházela fauly Pašky. Mora ale držela střelce hostí daleko od nebezpečného prostoru a nechávala pouze pálit beky. Trefný i Ťupa však stříleli do odkrytého Žigárdyho výhledu. Pohlednou akci bylo možno spatřit i na straně druhé, Zbořil vytáhnul kličkou z brankoviště hostujícího gólmana, dokázal zakončit jen do jeho prsou. I další olomoucká šance volala po brance. Bordowski nedosáhl před prázdnou bránou na skákající přihrávku, celá akce pak skončila u hrazení, kdy si Revay vyšlápl na Čuříka, který se ochotně odporoučel k ledu. Hrálo se tak opět 4 na 4. Hra se stala zase poněkud opatrnou. V 56.minutě poslal hosty do oslabení svou sekerou Kolda a Olomouc využila další přesilovku. V rychlém výpadu posunul Smejkal touš na hůl Milana Ministra, který jej usměrnil mezi Hořčičkovy betony 5:2. Mora už poté jen kontrolovala závěr skvěle zvládnutého úvodu semifinálové série.

Martin Pešout (KLH Chomutov): “Myslím si, že domácí využili se vším všudy domácího prostředí, bylo vidět, že ne náhodou se dostali tak daleko a že dokázali vyhrát Východní skupinu. My jsme měli obrovské problémy s jejich pohybem a nedokázali jsme dobře přecházet do útoku a to byl klíčový moment zápasu. Za stavu dva dva jsme dali tyč, následně přišel do naší sítě šťastný gól a potom už byli domácí na koni. Zápas byl sice vyhecovaný, ale bez nějakých zbytečných un-fair zákroků, obě mužstva chtla hrát hlavně hokej, a my nemusíme řešit žádné zranění, diváky hokej musel rozhodně bavit. Musím smeknout před domácím publikem, zítra se tomu musíme taky postavit.“

Petr Vlk (HC Olomouc): “Určitě spokojenost s výkonem kluků i s výsledkem. Soupeř má spoustu šikovných hráčů, věděli jsme, že utkání nebude jednoduché, což se potvrdilo. Ale krátce řečeno, dnes už to končí a zítra začínáme zase znovu. Důležitou pomocí byli diváci, jsme rádi, že jich chodí stále více, choreo, které vytvořili byla paráda, i když by to mohlo potom méně létat na led. Ale třeba v Brně se v podstatě uklízí po každém přerušení, takže tohle bych nějak neřešil. Divákům děkujeme a doufáme, že zítra přijdou zase.“