Aktuální zprávy

„V Chomutově jsem celkově moc spokojený,“ říká brankář Jan Lundell

Napsal 14.09.2008 David Matula
C h o m u t o v - Do Chomutova přiletěl začátkem července a prakticky hned od svého příletu se stal oblíbencem tribun. Jan Lundell se z finských Helsinek přesunul pod vrcholky Krušných hor, aby jak sám říká, pomohl splnit úkol, jenž je v Chomutově jasně daný. Usměvavý brankář nebojuje pouze s protihráči na ledě, ale také například s českým jazykem, kterému se snaží ve volných chvílích co nejvíce přiučit. Během rozvoru máme možnost několikrát jeho samostudium posoudit. „Snažím se učit a už pár slovíček umím, ale není jich mnoho,“ říká zkušený brankář. Připravujeme rozhovor i s druhým finským hráčem ve službách Chomutova – Marko Toivonenem.

Finský brankář Jan Lundell by měl patřit k největším oporám Chomutova při cestě za tíženým postupem do extraligy. Vysoký gólman odchytal několik střetnutí v přípravě a prozatím i oba úvodní duely první ligy. V Berouně inkasoval pouze z hole Balásze, v domácí prvoligové premiéře proti Porubě inkasoval dvakrát, přesto jeho tým zvítězil a připsal si další tři body do tabulky. „Získali jsme tři body a to je to nejdůležitější, takže spokojenost je, i když jsme nehráli úplně dobře. Pro mne to bylo těžké utkání, nešlo na mne moc střel, ale výsledek je pro nás to nejdůležitější a získali jsme to, co jsme chtěli,“ říká zkušený gólman.

Po vítězném utkání se na ledové ploše chomutovského ČEZ stadiónu zdržel nejdéle ze všech hráčů, aby mohl poděkovat fanouškům za jejich podporu v úvodním utkání. „Fanoušci mne podporují od prvního utkání co jsem v Chomutově a já jim chci jejich podporu, alespoň trochu vrátit a poděkovat jim za ni,“ vysvětluje. Soupeř z Poruby během šedesáti minut hry dokázal, že ne náhodou na svém ledě přehrál Hradec Králové a že se s nejlepšími celky první ligy může v klidu měřit. „Všichni mohli vidět, že hrát proti týmu jako je Poruba není nic jednoduchého. Oni hrají velmi dobře a naplno po celé utkání,“ vysekl poklonu soupeři.

Zkušený brankář jenž během své bohaté hokejové kariéry měl možnost si vyzkoušet německý či švédský styl hokeje, má pochopitelně nejvíce zkušeností s hokejem ve Finsku. A v čem spatřuje největší rozdíly? „Rozdíly jsou velmi patrné. Už jen rozměry hřiště, které je zde širší, hráči v první lize více drží kotouč, nenahazují tolik, jako tomu je ve Finsku, celkově je tu méně kontaktů. Pro mne jako brankáře je nejtěžší to, že zde když se hráč dostane do střelecké pozice, tak se snaží ještě přihrávkou hledat volného spoluhráče, kdežto ve Finsku jde okamžitě střela na branku,“ říká otec dvou synů.

V Chomutově pobývá již od kraje července a z převážné většiny sám. Zbytek jeho rodiny, tedy manželka se dvěma syny jsou ve Finsku a čas od času za Janem do Chomutova na pár dní přijedou, tak jako tomu je například v tuto chvíli. „Zvykl jsem si velmi rychle. Město samotné není moc velké, což mi vyhovuje. Mám krásný byt kousek od centra a mám to kousek pěšky jak právě do centra, tak na stadión. Celkově jsem zde velmi spokojený,“

Okolí svého nového bydliště má tedy brankář pocházející ze země tisíce jezer prošlé velmi dobře. Jak však připouští, prohlídnout si hlavní město České republiky se mu navzdory častým výletům na letiště v Ruzyni nepoštěstilo. „Měli jsme několik dní volna, kdy byla příležitost, ale zatím jsem se k prohlídce Prahy nedostal. Prozatím tedy znám pouze cestu na letiště a zpátky. Ale se spoluhráči, kteří jsou z Prahy, jsme se již domlouvali, že mne někdy vezmou na prohlídku,“ přibližuje možnost poznání našeho největšího města.

Těsně před startem nové sezóny se rozhodlo chomutovské vedení pro angažování finského zadáka Marko Toivonen, který posledních několik sezón strávil v dresu Ässätu Pori. Přítomnost svého krajana v týmu pochopitelně těší i Janeho. „Určitě je to pro mne příjemné. Zaprvé jsem rád, že si s někým mohu pohovořit finsky a zadruhé mne těší, že je tu tak velký hráč, který se postará o to, že bude přede mnou čisto,“ říká čtyřiatřicetiletý brankář a k Marku Toivonenovi dodává, „Marko byl nepříjemný soupeř, protože hraje hodně fyzicky a má výbornou střelu. Byli jsme upozorňováni zejména při přesilových hrách, že si na něho musíme dát velký pozor,“

Pokud pomineme přítomnost finského obránce v obraných řadách Chomutova, narazíme již jen na zástupce české hokejové školy. Jak tedy probíhá komunikace mezi finským brankářem a jeho spoluhráči, zejména potom obránci? „Naučil jsem se pár slovíček česky, pomocí kterých se spoluhráči komunikuji,“ odpovídá bývalá opora HIFK Helsinky. Již při příletu jsme vás informovali o knize „Jak na češtinu“ ve finštině, kterou si Jan přibalil a jak se zdá základní slovíčka, či slovní spojení již ovládá. „Snažím se učit a už pár slovíček umím, ale není jich mnoho. Většina lidí ale umí anglicky či německy, takže komunikace ať už v týmu nebo například ve městě není problém,“ přibližuje závěrem.