DOROST - článek

„Úplně jiný svět,“ líčí Jan Vostiňák po první zkušenosti z USA

Napsala 17.07.2019 Redakce
C h o m u t o v - Dorostenci už si užívají dovolené po letní přípravě na suchu, ještě před kterou Jan Vostiňák a další Piráti vyrazili na turnaj za oceán. S Hockey Power Academy navštívili mladíci během týdne New York a Empire State Building, přesunuli se do Bostonu a v nedohraném finále celý turnaj ovládli.

Jan Vostiňák v plánu žádné vycestování krátce před letní přípravou neměl, a jeho odlet tak vznikl díky průkopníkovi v podobě Lukáše Koblížka. „Vzniklo to takovou náhodou. Byl jsem s mamkou na Václavském náměstí a Lukáš mi dal vědět přes esemesku, jestli bych nechtěl letět s nimi. Přišlo to samo, nic jsem nehledal,“ říká úvodem.

A jak to tak bývá, nic není zadarmo. Patnáctiletý forvard si výletem do USA vybral velký vánoční dárek, který mu může pomoci v budoucí kariéře. „Stálo to nějaké peníze, takže jsme to museli probrat s rodiči. Říkali jsme si, že by tam mohlo být dost skautů, mohlo by mi to ukázat nějaké možnosti a mohl by si mě někdo všimnout,“ domnívá se.

První překážkou byl try-out v Plzni, kterým ale Vostiňák i další řádka Pirátů prošli. „Měli jsme předtím ještě nějaké kempy, takže si nás museli vybrat. Bylo nás tam asi třicet a jelo dvacet. Od nás letělo asi šest dalších kluků – Lukáš Koblížek, Pepa Rindoš, Dominik Perný, Dan Ciple, Honza Ekrt a Honza Spudich,“ vyjmenovává.

Lukáš Koblížek a Jan Vostiňák

Nakonec se všichni Chomutovští dorostenci sešli i v jedné lajně, ve které si pochopitelně rozuměli, však spolu hráli celou sezónu. „Byla to výhoda, protože jsme měli celou naší lajnu a znali jsme se. Hráli jsme tam pohromadě, takže jsme byli sehraní,“ potvrzuje.

Druhou nepříjemností byl dlouhý let z Evropy do Spojených států amerických. „Jedenáct hodin se tam tlačit s lidmi, kteří jsou obéznější, nebylo nic moc, ale dalo se to. Zatím to byl nejdelší let, co jsem zažil,“ uvádí Vostiňák.

„Seděli jsme v normální třídě, takže jsme měli docela málo místa na nohy, což bylo nepříjemné. Naštěstí se tam dalo chodit, takže jsem se vždycky po třiceti minutách musel jít projít. Pořád se nás ptali, jestli nechceme něco k pití, jídlo bylo taky dobré, takže obsluha byla v pohodě,“ dodává.

Cílovou stanicí nebylo jiné město než New York. „Byla to paráda a úplně jiný svět než v Čechách. Nedá se to s naší zemí vůbec srovnat. Byli jsme i na Empire State Building, což stálo dost peněz, ale byl to nepopsatelný zážitek na celý život a asi i splněný dětský sen,“ přiznává Vostiňák.

Po kulturní vložce už přišlo na řadu to nejdůležitější – hokej. „Byli jsme tam týden a turnaj byl čtyři dny. Jeden den jsme měli na New York a druhý den už jsme jeli do Bostonu na turnaj,“ vypráví mladý forvard a fanoušek Washington Capitals.

Na turnaj se sjelo čtrnáct týmů, které se rozdělily po sedmi do dvou skupin. Po základní části přišlo na řadu play-off od čtvrtfinále. „Kvalitu měl turnaj dobrou. Bylo tam čtrnáct týmů z Ruska, Kanady nebo Švédska,“ líčí.

Českým mladíkům pod vedením hlavního trenéra Hockey Power Academy Martina Barčáka se dařilo, došli až do finále, které zvláštním způsobem ovládli. „Skončili jsme na prvním místě, které bylo dost jedinečné. Dostali jsme se do finále, které se nedohrálo, protože se semlela velká bitka. Dost lidí šlo na trestnou lavici, takže jsme neměli s kým hrát a oni taky ne, takže se to muselo zkontumovat,“ culí se Vostiňák.

A přidává důvody: „Hlavně kvůli rozhodčímu, protože se tam píská úplně něco jiného než u nás. Tam dáte sekeru a nic se nepíská, což u nás není. Nic nepískal – hákování nebo sekery přes hokejku. V porovnání s českými rozhodčími je to úplně něco jiného.“

Na sever Čech se tak vrátila malá chomutovská výprava plná dojmů z velkoměsta, samotných Spojených států amerických, ale hlavně obohacena o jiný druh hokeje na úzkém hřišti. „Získal jsem zkušenost z amerického hokeje. Určitě to tam bylo tvrdší a rozhodně rychlejší. Bylo to na úzkém hřišti, což mi ale nedělalo problém, ani jsem to nevnímal, protože radši hraju na menších hřištích,“ přibližuje.

Zkušenosti budou moci mladíci ukázat v ELIOD extralize dorostu, kterou čeká tvrdé zúžení ze třiceti na čtyřiadvacet týmů. Pomoci by mě i Jan Vostiňák, jehož výkonnost šla v novém působišti nahoru. „Určitě bych chtěl být lepší než minulý rok, protože minulá sezóna stála za prd. Chtěl bych všechno na sobě zlepšit, od bodování přes bruslení až po čtení hry. Teď nejvíce chodím střílet na malou halu, abych si zlepšil i střelbu,“ uzavírá.

Foto: Facebook Hockey Power Academy
Foto: Facebook Hockey Power Academy