Preview k zápasu

Třetí zahraniční soupeř: Do Chomutova přijede Metallurg Novokuzněck

Napsal 06.08.2018 David Panuška
C h o m u t o v - Druhé utkání odehrají hokejisté Chomutova v nové sezóně před vlastními fanoušky. Po účastnících KHL přijede na sever Čech tým z nižší ruské soutěže, Metallurg Novokuzněck. Do historie sibiřského klubu patří mimo jiné dva exchomutovští hráči, donedávna účastník KHL se letos již postavil českému celku, nyní ho v ROCKNET ARÉNĚ čeká v úterý 7. srpna od 17 hodin a 30 minut druhý soubojem s týmem z Tipsport extraligy. Online předprodej vstupenek běží od pondělí 6. srpna od 19 hodin.

Historie klubu

Celek ze Sibiře byl založen v roce 1949 ještě pod názvem Metallurg Stalinsk. Takhle působil patnáct let, než se přejmenoval na současný Metallurg Novokuzněck. Jediným velkým úspěchem mužstva je třetí místo v ruské Superlize ze sezóny 1999/2000. V týmu působilo celkem deset Čechů, dva z nich si dokonce zahráli v Chomutově. Jde o Zdeňka Skořepu a Angela Nikolova.

Metallurg působil v KHL od jejího založení v roce 2009 do sezóny 2016/2017. Po tomto ročníku byl vyloučen a čeká ho druhý rok v nižší soutěž zvané VHL. Důvody byly prosté. KHL byla zúžena a Novokuzněck vypadl kvůli nedostatku peněz a úspěchů na ledě.

Soupiska Metallurgu

Novokuzněck má na soupisce hned dvaatřicet hráčů a všechno to jsou domácí hokejisté. Pro českého fanouška je známé jméno obránce Viktora Baldajeva, který v ročníku 2016/2017 odehrál dvacet duelů v dresu karlovarské Energie. Dal jednu branku a přidal dvě asistence.

Hned devatenáct hráčů aktuálního kádru celku ze Sibiře naskočilo alespoň do jednoho duelu v KHL. Nejvíce (253) jich odehrál Ignat Zemčenko, který v minulé sezóně vystřídal hned tři týmy KHL. Za Metallurg hrával v nejvyšší soutěži a po poslední sezóně se do týmu vrátil.

Zajímavým jménem je také Sergej Korostin. Ten byl draftován v roce 2007 ve třetím kole Dallasem jako 63. v pořadí a na farmě v Texasu odehrál jednu sezónu. V pětašedesáti duelech ročníku 2009/2010 nasbíral 25 bodů, v příštím roce ale zámořské působení ukončil a doposud působil jen ve VHL. Obránce Alexej Švaljlov působil ve finské Hämeenlinně, kde odehrál dvanáct duelů a zapsal jednu asistenci.

Poslední sezóna Novokuzněcku ve VHL

Hokejisté Novokuzněcku mohli jako nováček soutěže působit jako jeden z favoritů, nakonec tomu tak ale nebylo. Metallurg skončil na třináctém místě a v play-off vypadl ve čtvrtfinále. Nad jeho síly byl pozdější vítěz VHL Dynamo Petrohrad. Nejproduktivnějším hráčem týmu byl Danil Romancev, který podepsal smlouvu s Novosibirskem.

Chomutovští hráči v Metallurgu

  • Angel Nikolov:
  • V CHM: 38 zápasů, 8 bodů
  • v NOV: 88 zápasů, 13 bodů
  • Zdeněk Skořepa:
  • V CHM: 157 zápasů, 127 bodů
  • NOV: 27 zápasů, 3 body

Desetinásobná česká stopa...

Během dlouhé historie sibiřského celku se v celku vystřídalo hned deset českých hokejistů. Dva z nich si později zahráli v Chomutově první ligu. Za Novokuzněck nastoupili Jiří Marušák, Angel Nikolov, Zdeněk Skořepa, Vladimír Hudáček, Jan Horáček, Miloslav Hořava, Václav Nedorost, Tomáš Rachůnek, Filip Novotný a Robert Kousal. Nejdéle nastupoval za Metallurg Jiří Marušák, v týmu byl tři sezóny. Angel Nikolov a Miloslav Hořava působili v celku dva roky.

Příprava a poslední duely

Chomutovští hokejisté mají za sebou dva duely, oba proti celkům z KHL. Nejprve v Liberci zdolali jedinou brankou Kunlun Red Star, o den později vyzvali na domácím ledě Jekatěrinburg a prohráli 0:5. Metallurg sehrál utkání s Libercem, které proti slabší sestavě Bílých Tygrů vyhrál v bláznivém utkání 7:4. Chomutovu zatápěla dvojice Da Costa - Sexton. Na výhře Novokuzněcku se zase podílelo hned sedm střelců.

Piráti 0:5 Jekatěrinburg
15. Da Costa (Sexton, Dawes), 25. Česalin (Chripunov), 27. Da Costa (Mišarin), 42. Sexton (Jegoršev), 45. Paré (Bělousov, Bobrov)
Sestava Pirátů: Lukeš – Jank, Flemming, Dietz, Valach, Štich, Knot, Blaha, Trefný – Tomica, Šťovíček, Khlůfek – Koblasa, Chlouba, Stránský – Sklenář, Vantuch, Skokan – Dlouhý, Lauko, Chrpa.

Liberec 4:7 Novokuzněck
8. Braid (Chrtek, Šír), 14. Bittner (Burda), 14. Šír (Bednář, Braid), 47. Bittner (Braid) – 22. Musin (Ždanov), 25. Erdakov (Maltsev), 29. Sčukin (Maslov, Djurjagin), 35. Šubin (Maltsev), 38. Gavrilov (Maslov, Djurjagin), 56. Kanitskij (Medvěděv), 59. Medvěděv
Sestava Novokuzněcku: Gafjullin – Švalev, Sčukin, Gavrilov, Maslov, Ždanov, Kapotov, Baldajev, Jatsenkov – Maltsev, Glovatskij, Erdakov – Djurjagin, Kanitskij, Medvěděv – Korostin, Poljakov, Musin – Butuzov, Ševčenko, Šubin - Karavajev.