Ohlasy po utkání

„Stálo nás to hodně sil,” řekl Petr Martínek

Napsal 31.10.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Derby zápas proti Ústeckým Lvů stál svěřence trenéra Kýhose mnoho sil. Ty vložili především do tlaku ve druhé třetině, kdy gól visel doslova na vlásku i díky častému vylučování ústeckých borců. Skórovat se však podařilo jen jednou a v závěrečném dějství už pomalu začala blikat červená kontrolka značící téměř prázdný reservoár. „Už utkání v Olomouci nás stálo hodně sil. Tam se nám to otočit povedlo,” pověděl těsně po bitvě jeden z nejostřílenějších hokejistů KLH Petr Martínek. Podle jeho slov rozhodly také zkušenosti hostující mužstva, které si závěr duelu ohlídalo.
Domácí obránce Petr Martínek si byl vědom toho, že dva góly v úvodním dějství znamenaly značný handicap. „Nevýhodou bylo, že jsme dostali dva góly,” litoval nepovedeného vstupu do zápasu „Ten první gól byl, dá se říci náhodný,” posteskl si vysoký obránce. Před tím druhým přišly dva fauly v krátkém sledu a tudíž i oslabení o dva muže. „Tu přesilovku 5 na 3 zahráli výborně,” ocenil Martínek kvality soupeře.

Nastřádané manko se dotahovalo velmi ztuha a nakonec se to nepovedlo. „Proti zkušenému týmu se ztráta těžko dohání,” hledal zkušený bek další z příčin neúspěchu. Tou další byl výkon Lukáše Sáblíka, který v dosavadním průběhu první ligy nijak nezářil. „Chytal výborně, ale celý tým Ústí hrál super dozadu a hrozně těžko se přes ně dostávalo,” přiznal , že bylo těžké se prosadit přes houževnatou defenzivu rivala. „Dlouhodobě se trápíme s koncovkou. Máme s tím problémy,” pojmenoval Martínek zcela jasně Achilovu patu posledních kol.

Výměnu mezi Chomutovem a Ostravou nebere jako nějakou tragédii pro Kamila Koláčka osobně, ale všímá si faktu, že hráč má rodinu na severu Čech. „Horší je, že tu Kamil musel nechat malého syna a je to docela daleko,” prozradil svůj úhel pohledu na tolik diskutované měsíční hostování chomutovské modly. „Myslím si, že až se Kamil vrátí, tak nám pomůže a bude platný jako doteď,” zahrál si obrovitý obránce na Sibylu a hned dodal, že podobné výměny se dnes mohou udát prakticky v jakémkoliv týmu.

První střetnutí v bílomodrém dresu si připsal Petr Macholda, jenž posílil mužstvo těsně před zápasem z Karlových Varů. „Skoro měsíc jsem nehrál, protože jsem měl zlomený malíček po sekeře v utkání s Libercem. Myslel jsem si, že to půjde rychleji, ale už se to táhlo, tak jsem přivítal, že si mohu zahrát v Chomutově,” vyznal se mladý obránce ze svých niterních pocitů. Vyjádřil také domněnku, že se střetla dvě špičková družstva druhé nejvyšší soutěže. „Bylo to výborné utkání, jehož úroveň se blížila extralize.

Ještě na počátku minulého týdne zdobila jeho ruku sádra. Po jejím sundání však do kádru Energie nenaskočil. „Vyhrávalo se, hrálo se dobře, takže nebylo místo v sestavě,” naznačil důvody, kterého ho přivedly na výpomoc do Chomutova. Jak bude dlouhá nevěděl ani on sám. „Zatím vím jen o tomto zápase,” sdělil, že i pro něho je nejbližší budoucnost zahalena do mlžného oparu.

I Vladimír Petrovka mluvil pouze o jednom střetnutí. „U Petra Macholdy záleží další působení na domluvě manažerů,” přidal svou trošku do zamotaného mlýna. Ohledně další posily dodal: „Chatrnúch byl nemocný, ale dnes večer by měl přijet a bude tu měsíc.

Problémy s nedostatkem obránců se v Chomutově řeší za pochodu angažováním nových tváří. „Pro ty hráče je to těžké. Přijdou k nám a v podstatě s námi netrénují,” zhodnotil Petrovka současný stav. V posledních kolech se v bílomodrém dresu objevili Petr Macholda a Petr Hořava. „Oba utkání, v nichž nastoupili, zvládli,” ocenil asistent trenéra výkony noviců.

Program posledních dnů je náročný a otáčení zápasů bere hodně sil. „Máme dostatek hráčů, které můžeme protočit,” nevidí Petrovka velký problém s únavou svých svěřenců. Poslední výsledky KLH připomínají houpačku, což většina fanoušku nese nelibě. „Máme problém hlavně venku, kde dáváme málo gólů. Herně jsme však spokojeni. Trápí nás zakončování,” ví asistent, kde tým tlačí bota.

Důležitý první gól vstřelili zásluhou Vítězslava Jankových hosté. „Patrik Fink tečoval střelu Davida Mazance. Gólmanovi to vypadlo z lapačky a já, jak jsem jel kolem, jsem to ze vzduchu sklepl,” popsal svůj střelecký zápis. Svůj podíl měl i na zřejmě rozhodující třetí brance. „Obránce mi držel hokejku a před brankou byl samotný náš hráč. Chomutovští se nevraceli, tak jsem mu to přikopl,” řekl s úsměv o své fotbalové vložce.

Derby bývá plné emocí a nejinak tomu bylo i tentokrát. „Vyhecované to bylo hlavně kvůli druhé třetině, kde jsme hráli hodně v oslabení. O některých faulech by se dalo debatovat,” naznačil Jankových jistý pocit křivdy. „Chomutov nás v té době přehrával, ale jinak si myslím, že ve hře 5 na 5 jsme byli o malinko lepší my,” konstatoval po střetnutí spokojený forvard. Podle jeho slov Chomutov závěr nezvládl. „Zbytečně se objevovali hokejky v obličeji našich hráčů na červené čáře,” vysvětlil důvody, kterého ho k tomuto tvrzení přivedly.

Výsledky 18.kola vynesly Ústecké Lvy, kteří si toho velmi považují, do čela tabulky. „První příčka je velice důležitá,” kvitoval tuto skutečnost s povděkem asistent trenéra Vladimír Evan a jedním dechem dodal: „My máme hlavně radost z předváděné hry. S výjimkou výpadku v Ostravě můžeme být s hrou spokojeni.

Jedním z rozhodujících faktorů derby zápasu byly i zákroky hostujícího gólmana. „Lukáš Sáblík podal vynikající výkon. Zejména ve druhé třetině nás podržel. Stálo při něm i štěstí, které je však k dobrému výkonu brankáře zapotřebí,” pochválil svého podřízeného Evan.

Stejně jako vedení Chomutova i v Ústí nad Labem se rozhodli oživit kádr výměnami. Lvi získali na měsíc Jiřího Jelínka z Mladé Boleslavi, opačným směrem putoval Václav Drábek. „Prvotní impuls přišel z Mladé Boleslavi, která nám nabídla Jirku Jelínka,” nastínil Evan pozadí trejdu. Podle slov asistenta trenéra se oběma hráčům nedařilo, a proto se kluby rychle domluvily. „Pro oba by to měl být impuls ke zlepšení. Pokud budou mít oba formu, tak se zase vrátí,” nechal Evan nahlédnout do dalšího možného osudu obou borců.