Aktuální zprávy

Soupeři v European Trophy, díl třetí: Úřadující finský mistr JYP Jyväskylä

Napsal 03.07.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Kdo ve finském městě Jyväskylä nehraje hokej, ten skáče na lyžích a naopak. Tohle město v centrální části Finska je totiž díky místní univerzitě a její sportovní fakultě, Mekkou všech sportovců. A právě sem, do oblasti slavných finských jezer, zamíří v rámci European Trophy chomutovští Piráti. Pojďme se mrknout, co je ve Skandinávii čeká.

Jyväskylä je město, které má podle posledních sčítání asi 125 tisíc obyvatel. Mimo to každý rok počet obyvatel naroste o tisíce studentů zdejší university, z nichž část navštěvuje Fakultu sportu a zdravovědy. Není divu, že je tahle oblast líhní lyžařských hvězd. A samozřejmě také hvězd hokejových, o čemž se přesvědčíme záhy.

Historie JYP Jyväskylä

Historie místního hokeje se začala psát poměrně pozdě – až v roce 1977. Tehdy tady sice vznikl klub pojmenovaný JyP HT, nešlo ale o samostatný hokejový klub, ale o sportovní oddíl, jehož byla hokejová sekce (jednou z mnoha) součástí. K úplnému oddělení došlo až o několik let později.

Obrovským mezníkem v historii klubu byl v roce 1985 postup do nejvyšší finské hokejové soutěže, do dnešní SM-liiga. Klub od té doby ze soutěže nikdy nespadl – naopak – hraje v ní více než důstojnou roli, kterou korunoval ziskem dvou titulů a pravidelnou účastí ve vyřazovacích bojích. V roce 1999 došlo k přejmenování klubu – od této sezóny hraje tým pod názvem JYP Jyväskylä Oy. Rok 2010 znamenal začátek spolupráce s Boston Bruins.

Tituly, finále, úspěchy

Úřadující mistr
Úřadující mistr

JYP je dvojnásobným a zároveň úřadujícím mistrem finské nejvyšší soutěže. První titul získali jeho hráči v roce 2009, kdy šestibodový náskok po základní části přetavili ve spanilou jízdu vyřazovacími boji a vyhrané finále proti Kärpät Oulu. Letos přidali po třech letech druhý titul v klubové historii.

Mimo to si tento tým dvakrát zahrál finále – v sezonách 1988/89 a 1991/92 – v těchto dvou sezonách, ale ve finálové sérii neuspěl.

Domácí aréna – Hippos

Své vlastní nové haly se hokejový tým Jyväskylä dočkal až pět let po svém založení – v roce 1982. V roce 2008 pak hala Synergia-Areena, místními příznivci přezdívaná Hippos, dočkala kompletní renovace. Dnes se tedy do tohoto prostoru vejde zhruba 4500 diváků – z nichž si jen necelá třetina může sednout. To místním fanouškům, ale nejspíš vůbec nevadí – za sezonu si jich cestu do ochozů stadionu najde v průměru 150 tisíc.

Česká stopa

Petr Hubáček
Petr Hubáček

Aktuálně jsou na soupisce tohoto finského týmu dva Češi. Tím prvním je centr Petr Hubáček, který sem přestoupil v průběhu minulé sezony z Komety Brno a rovnou tady slavil titul – který pro něj byl mimochodem tím vůbec prvním z klubových soutěží. Naopak má ale na svém kontě kompletní sbírku medailí z mistrovství světa – stříbro z roku 2006, zlato z mistrovství světa 2010 a bronz ze šampionátu 2011. Druhým Čechem na soupisce JYP je Pavel Skrbek, ten ale loňskou sezonu lavíroval se zraněními.

V minulosti pak tímto klubem prošli třeba Jaroslav Bednář nebo sparťanský Petr Ton.

Slavná jména ve finském dresu

Tým JYP Jyväskylä je ve Finsku proslulý svou precizní prací na mládežnické úrovni a s mladými hráči. Svou kariéru tady naplno nakoplo několik známých hráčů. V první polovině devadesátých let tak dres JYP oblékala třeba budoucí velká hvězda NHL Michael Nylander, zároveň švédský reprezentant a dvojnásobný mistr světa.

Dvě sezony tady strávil třeba i finský reprezentant Antti Pihlström, který loni s finskou reprezentací slavil zlaté medaile na bratislavském mistrovství. A chomutovským fanouškům je dobře známé jméno Dwight Helminen – ten v JYP strávil dvě sezony, po nichž v roce 2008 odešel do nižší zámořské soutěže.

JYP Jyväskylä rozhodně nepatří mezi velkokluby, na druhou stranu je to ale rozhodně tým, kde se do všeho jde poctivě a na sto procent, kde se nestaví na velkých jménech, ale budoucí velká jména v něm začínají. Máme se rozhodně na co těšit.

Zdroje fotografií: fotografie oslav titulu - www.mtv3.fi, Petr Hubáček - hc-kometa.cz