ST. DOROST - článek

Seriál o postupu: Z krajského přeboru až do extraligy dorostu, díl druhý

Napsal 02.03.2008 Martin Pašek
C h o m u t o v - Sezóna 2005/2006 tedy byla pro chomutovský dorost opět ligová. Hned v prvním kole nám los přisoudil k domácí premiéře soupeře, se kterým jsme se v budoucnu měli osudově setkat ještě několikrát – Pracovní zálohy Kladno. Když Středočeši vedli v posledení minutě 3:2, vypadalo to, že na úvod vyjdeme bodově naprázdno. Ovšem po skvěle zahraném signálu jsme vyrovali na 3:3 a tato remíza nás povzbudila do dalšího průběhu naší obnovené ligové premiéry.

Díl druhý: Obnovená ligová premiéra a první touha po extralize!

Série článků o úspěchu mládežnických družstev

Liga dorostu se hrála ve skupinách po deseti týmech, tedy jako dnes a do kvalifikace o extraligu postupovali první dva celky. I když jsme byli nováčky soutěže, pohybovali jsme se stabilně na předních příčkách tabulky a tajně jsme na účast v kvalifikaci pomýšleli. Tým hrál opravdu dobře a i s největšími favority jsme uhráli dobré výsledky – cenná byla například výhra na ledě Hradce Králové.V průběhu soutěže se v kladenském hokejovém klubu rozhodli, že by chtěli mít v extralize dorostu ještě jedno družstvo – tedy Pracovní zálohy. Tomuto cíli podřídili vše a začátkem ledna se z tehdejšího extraligového týmu stěhovaly dvě pětky a brankář do PZ. První utkání v této nové podobě sehrály Pracovní zálohy na kladenském stadionu 13. ledna 2006 – soupeřem jim byl KLH Chomutov! Na Kladně se toho večera hrála špičková hokejová partie s výborným výkonem našeho týmu. Zkušenější domácí tehdy nakonec zvítězili 5:3 a my jsme tím v podstatě ztratili šanci na účast v kvalifikaci, ale prohráli jsme tehdy, jak se říká, s kloboukem na hlavě. V konečném účtování sezóny jsme sice obsadili 3. místo, ale díky kontumaci utkání Mladé Boleslavi s Mariánskými Lázněmi jsme nakonec klesli na místo čtvrté. I tak se ale tato sezóna hodnotila jako velice úspěšná.

Seriál o mládežnických postupech
Díl první: Pád na úplné dno. Hrajeme krajský přebor!
Díl druhý: Obnovená ligová premiéra a první touha po extralize! (právě čtete)
Díl třetí: Sen se naplnil, postupujeme do dorostenecké extraligy! (příště)

V té následující – 2006/2007 – už jsme se ambicemi na extraligu netajili. Hned v úvodním kole však přišla pořádná facka. V Mladé Boleslavi nám domácí uštědřili vysokou porážku 5:12 a dali nám tak jasně na srozuměnou, že budou velkými favority celé soutěže. Hned v dalším kole jsme prohráli doma s plzeňským béčkem 3:5 a vstup do sezóny se nám tedy moc nepodařil. Další zápas jsme hráli v Mariánských Lázních a bylo nezbytné konečně bodovat. Kluci vydřeli vítězství 2:0 a načali jsme tím sérii deseti výher v řadě. Dostali jsme se na 2. místo tabulky za Mladou Boleslav, kde jsme setrvali vlastně až do konce dlouhodobé části soutěže. V domácí odvetě jsme ve skvělém zápasu vrátili Boleslavi porážku z prvního kola, vyhráli jsme 6:3 a dodali si tak sebevědomí do dalších bojů. Druhé místo jsme ale museli proti dotírajícím soupeřům tvrdě hájit, největším konkurentem byli jablonečtí Vlci. Do kvalifikace jsme se ale nakonec probojovali. K našemu týmu a Mladé Boeslavi přibyli ze skupiny B Jindřichův Hradec a Letci Letňany, kteří si kvalifikaci vybojovali skvělým ligovým finišem na úkor pražské Hvězdy. Teď malinko odbočíme a vrátíme se ke zmíněným Pracovním zálohám Kladno. Ty hrály tuto sezónu extraligu, ale v lednu již bylo zřejmé, že udržení příslušnosti mezi elitou i pro příští sezónu není reálné a že tedy sestup je nevyhnutelným faktem. Uvolnili proto některé své hráče do jiných oddílů a právě Letci Letňany se touto cestou velice kvalitně posílily a přeskočily tak v tabulce skupiny B Hvězdu Praha. Vraťme se ale ke kvalifikaci. Začínali jsme doma s Jindřichovým Hradcem. Před výbornou diváckou kulisou jsme ve skvělé atmosféře vyhráli 7:1. O dva dny později nás čekala Mladá Boleslav. A ta si nechala na tento den další úder. Smetla nás v poměru 1:8 a extraligový sen se začal pomalu rozplývat. Ve třetím kole přijeli do Chomutova Letňany. Zdánlivě nejschůdnější soupeř nás ale krutě zaskočil a po první třetině jsme prohrávali 0:2! A to ještě přišla aktuální zpráva z Jindřichova Hradce, že Mladá Boleslav prohrála s Vajgarem 3:4! Matematika tedy zněla jasně – pokud chceme ještě reálně pomýšlet na postup, musíme proti Letcům získat alespoň bod a pak by nám, za předpokladu, že v dalších zápasech budeme naplno bodovat, stačilo doma porazit Boleslav jakýmkoliv rozdílem. Ve druhé třetině jsme brzy snížili, ale hosté šli znovu do dvoubrankového vedení. Heroickým výkonem jsme ještě do přestávky vyrovnali na 3:3. V pohodě hrající Letci ale šli v poslední dvacetiminutovce znovu do vedení. Osm minut před koncem ale bylo opět vyrovnáno. Bod by býval stačil... Necelé dvě minuty před koncem se prosadil Letec Jakub Hofmeister a bylo po nadějích...Naší zoufalou snahu při power-play potrestali hosté šestým gólem. Byl konec. Konec zápasu i snu o extralize. Sportovní osud, který již mnohokrát rozehrál své neuvěřitelné partie, si zažertoval i nyní. Kuba Hofmeister, který se v tomto utkání trefil třikrát do naší sítě, o pár měsíců později oblékne chomutovský dres... Škoda, že to nebylo dřív. Puk, kterým nás Kuba zbavil nadějí na postup, jsem od něho později dostal jako dárek a mám jej schovaný jako suvenýr s poněkud trpkou vzpomínkou... Ale již zmíněný sportovní osud nás měl o necelý rok později za toto velké zklamání bohatě odškodnit. O tom si povíme příště.

Abychom ale splnili zpravodajskou povinnost, musíme doplnit, že teoretická naděje ještě existovala. Vyhráli jsme totiž v Jindřichově Hradci 6:4. Doma bychom ale museli Boleslav porazit o osm a více gólů. To však byla ale opravdu jen teorie. Nakonec jsme s nimi doma prohráli 4:5 a sledovali tak jejich postupovou radost. Dlužno dodat, že Mladá Boleslav si postup plně zasloužila, protože po celou sezónu podávala výborné výkony a měla opravdu kvalitní tým. Tečku se sezónou obstaralo naše vítězství 3:2 v Letňanech.