Aktuální zprávy

Přestupní termín vypršel. Snaha angažovat zkušeného obránce nakonec nevyšla

Napsal 01.02.2006 David Dinda
C h o m u t o v - Včerejší půlnoc nebyla v hokejových kruzích půlnocí ledajakou. Manažeři všech klubů v republice usilovně sháněli posily pro blížící se playoff, s poslední lednovou minutou totiž končil přestupní termín pro letošní sezónu. Nyní už se nesmí odehrávat žádné hráčské přesuny a s aktuální soupiskou dohrají týmy letošní sezónu. Přestože Chomutov v 1. lize neohlásil takové ambice jako třeba Ústečtí Lvi nebo celek z Mladé Boleslavi, i on se snažil přivést do týmu zajímavá jména. Většina jednání však nedospěla do zdárného konce a tak se k týmu připojil pouze kadaňský kapitán Miloš Kajer.
Chomutov sice nepatří mezi největší kandidáty na postup do extraligy, přesto by se rád stal černým koněm blížícího se play-off. Posílit chtěl zejména obranu a tak vstoupil do jednání s pěti obránci. Již dříve byla popsána kauza Romana Chatrnúcha, který se měl stát téměř jistou posilou severočeského týmu a se kterým se již delší dobu téměř jistě počítalo. Přestože měl Chomutov s Ostravou uzavřené dohody na jeho hostování, vše nakonec zmařil přístup Sarezy, konkrétně lidí, kteří tým ze severu Moravy trochu v pozadí ovládají. Pražádnou váhu nakonec mělo slovo generálního manažera pana Dobeše, stačila jeho hospitalizace v nemocnici a jiní lidé "upekli" trochu rozporuplný odchod Romana Chatrnúcha do Mladé Boleslavi. Jako působení vyšší síly, se pak může zdát to, že Roman Chatrnúch si hned při třetím střídaní v barvách svého nového zaměstnavatele poranil koleno a Mladé Boleslavi bude nějaký čas chybět.

Druhým vážným kandidátem byl chomutovský odchovanec v barvách Litvínova Martin Ťupa. Sám hráč chtěl možná nejvíce ze všech chomutovskému týmu pomoci, ale vzhledem k tomu, že Litvínov již předem ohlásil, že tým opustí čtyři až pět hráčů za jasně stanovených finančních podmínek, zdálo se Ťupovo angažmá jako nemožné. Ještě včera se o osudu Martina Ťupy dlouho diskutovalo, ale rozhodnutí Litvínova bylo nakonec negativní. Chemopetrol tak dodržel svoje prohlášení, že do 1. ligy neuvolní žádného svého hráče. "Litvínov zvolil obchodní politiku a to jim nemůžeme vyčítat, každý tým má právo si rozhodnout o osudu svých hráčů. Přesto si myslím, že spolupráci letos byla výhodná zejména pro Chomutov, protože z našich hráčů byl na hostování uvolněn jen Charousek, který se stejně vrátil zpátky a pak párkrát vypomáhal formou střídavých startů obránce Martin Szakal a Luboš Horčička. Naopak v Chomutově hostuje za velmi dobrých podmínek mnohem více litvínovský hokejistů," konstatoval generální manažer Milan Vacke a dodal: "Tím ovšem neříkám, že je to směr jakým bychom se měli ubírat. Již od příští sezóny chceme zvýšit počet našich kmenových hráčů, to znamená, že se budeme snažit přivést několik hráčů na trvalý přestup, tak abychom se nemuseli spoléhat na jiné týmy".

Bílomodří se snažili angažovat i svého nejlepšího obránce z loňského roku, kladenského Davida Hájka. Extraligový Rabat ztratil reálnou možnost účasti v play-off a tak mohutně obchodoval zejména s kluby ze severu Evropy. Podle slov kladenského vedení měl Hájek zůstat na Kladně a dohrát sezónu v extralize. Nakonec však i zřejmě díky tomu, že v průběhu sezóny pomáhali Rabatu Ústečtí Lvi, rozhodl se kladenský management uvolnit Davida Hájka právě do mužstva našeho regionálního rivala. Kdyby o svém osudu mohl zcela sám rozhodovat pouze David Hájek, byla by šance, že odehraje play-off v chomutovském dresu, možná mnohem větší. Hráči jsou však zboží a obchodují s nimi jejich majitelé, tedy kluby.

Chomutov přemýšlel i nad tzv. vsetínskou variantou. Byl v kontaktu s bývalým obráncem Chomutova Richardem Bauerem. Ovšem tady byla možnost jeho angažmá zřejmě úplně nejmenší, protože Bauer má smluvní povinnost ke Vsetínu a kalkulovalo se pouze s tím případem, že vsetínští hokejisté nedostanou včas své výplaty. I přesto by bylo jednání o jeho příchodu velice složité, protože ač Bauer myšlenku vrátit se do Chomutova nevylučoval, jasně deklaroval, že by rád působil v nejvyšší souteži.

Posledním želízkem v ohni byl plzeňský obránce Milan Vobořil. Jeho hostování v bílomodrém dresu už bylo na velice dobré cestě a Vobořil byl jednou nohou v Chomutově. Jenže Plzeň pak vzdala play-off, prodala několik svých nejlepších hráčů a i přesto chce důstojně dohrát extraligovou soutež. Proto nakonec plzenští trenéři Milana Vobořila do Chomutova neuvolnili.

Nakonec tedy Severočeši do své obrany žádnou posilu nezískali. Kvalitního útočníka ale přeci jen ano. Kadaňský kapitán Miloš Kajer by měl být zárukou zkušenosti a spolehlivosti. Zejména motivaci Kajer postrádat určitě nebude, vždyť v posledních letech si v kadaňském dresu přílíš vypjatých bitev v play-off neužil.

Zájem z jiných oddílů ovšem byl i o chomutovské hráče. Klub obdržel několik nabídek a několik šancí na trejdy v rámci 1. ligy. Rozhodl se ovšem nikoho neuvolnit. Výjimkou je pouze Tomáš Polanský, který zůstane do konce sezóny v Kadani a nakonec i Jaroslav Buchal, který se stěhuje do druhé německé ligy. "Obdrželi jsme nabídku od Drážďan, které o Buchala měly zájem. Rozhodnutí jsme nechali jen a jen na Jardovi, který se po zvážení všech okolností rozhodl, že nabídku Drážďan přijme. Do Německa tak odchází na hostování do konce sezóny," přiblížil Vacke.

V konečném důsledku tak konec přestupního termínu žádné velké změny pro Chomutov neznamenal. Důležité se ovšem může zdát politické rozhodnutí ze zákulisí. Svaz se zavázal přizpůsobit rozlosování mládežnických souteží, tak aby noví účastníci juniorské a dorostenecké extraligy byli známi před startem baráže. Zrušil také omezení pro převod a nákup mládežnických souteží, takže bude možné soutež s okamžitou platností koupit. Teoretická šance se tedy otevřela i Chomutovu, jeho šance na účast v baráži nejsou úplně nulové. "Při určité příznivé konstalaci několika věcí, by se mohlo stát, že Chomutov se bude moci zúčastnit baráže. Proto jsme zapracovali na splnění několika podmínek, abychom pak v případě, že by tato skutečnot třeba nastala, byli připraveni baráž odehrát," připustil Milan Vacke. Současně ale zdůraznil, že hlavními favority jsou Ústí nad Labem a Mladá Boleslav. "Rádi bychom se stali černým koněm play-off a favority nepřijemně potrápili a třeba i vyřadili ze hry. Letos jsme se nechtěli zapojovat do finančních dostihů ze strany Ústí a hlavně Mladé Boleslavi, protože jejich letošní rozpočty se pohybují v trochu odlišných dimenzích než se letos pohybujeme my. Poté co jsme se dostali z ekonomických potíží, které se tu vlekly již několik předešlých let, jsme se letos chtěli pořádně nadechnout čistého vzduchu a od příští sezóny bychom rádi výrazněji promlouvali do konečného pořadí."

×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
Piráti Chomutov