Aktuální zprávy

Představení zahraničních soupeřů v přípravě Pirátů - polský vicemistr GKS Tychy

Napsal 11.07.2014 Michal Luxa
C h o m u t o v - Ve druhém duelu na Memoriálu Pavla Zábojníka se Piráti postaví silnému GKS Tychy. Zajímavý duel se odehraje ve Zvolenu 15. srpna od 15 hodin 30 minut. Polský soupeř vyhrál v loňském ročníku základní část a v play-off se zastavil až ve finále, kde ho porazil Sanoku.

Klub GKS Tychy vznikl 20. dubna 1971. Polský tým slavil titul mistra ligy jen jednou, podařilo se to v roce 2005. V polském poháru už bylo GKS daleko úspěšnější. Cennou trofej se podařilo získat hned pětkrát v letech 2001, 2006, 2007, 2008 a 2009.

Oporou polského vicemistra z posledního ročníku je český brankář Štefan Žigárdy.

Od roku 1997 nastoupilo za Tychy pětadvacet českých hráčů. Mezi nimi byl například i bývalí reprezentační centr a dlouholetá opora Vítkovic Roman Šimíček. Černočervenozelený dres si vyzkoušeli i David Galvas, Alexandr Lhotský, Michal Procházka, Pavel Mojžíš, Ladislav Havlík, Štefan Žigárdy, Tomáš Lhotský a mnoho dalších.

Nejproduktivnějším hráčem historie klubu v jedné sezoně byl v ročníku 1998/1999 Tomáš Lhotský, který nasbíral třiasedmdesát bodů ve třiačtyřiceti duelech. Zkušený forvard zaznamenal devětadvacet branek, k nimž přidal čtyřiačtyřicet přesných přihrávek. Více tref než Tomáš Lhotský zaznamenali v jedné sezoně už pouze Mikolaj Lopuski, který loni skóroval třicetkrát, a Damian Slabon, jenž v sezoně 2002/2003 mířil přesně v 32 případech.

V posledním ročníku skončilo GKS na první příčce ligové tabulky. Když posbíralo 121 bodů v osmačtyřiceti utkáních. V play-off se polský soupeř zastavil až ve finále, kde prohrál se Sanokem 4:2 na zápasy. Vicemistra táhli především polský reprezentační útočník Mikolaj Lopuski a Štefan Žigárdy, který vyhrál statistiky brankářů tamní soutěže. Odchytal osmatřicet duelů, v nichž inkasoval v průměru dvě branky na zápas. Úspěšnost zákroků devětadvacetiletého muže s maskou se zastavila na 92,9% procentech.

Zajímavostí je, že všechny kluby z nejvyšší polské ligy pocházejí z jižní části státu.

Tým GKS opustil reprezentační útočník Tomasz Malasiński, jenž odešel do Swindon Wildcats. Naopak do týmu přišel z Katowic mladičký Kacper Różycki. Další a nejvetší známou posilou je francouzský reprezentant a účastník světového šampionátu Nicolas Besch.

V součastné době se na soupisce GKS nachází hned trojice českých hráčů. Brankoviště hájí Štefan Žigárdy. V defenzívě si plní povinnosti Pavel Mojžíš, který svou kariéru spojil především s mateřským Zlínem a Znojmem. Další českou akvizicí v Tychy je útočník Josef Vítek.

Polský celek má české zastoupení i v realizačním týmu. GKS vede jako hlavní trenér Jiří Šejba, který u týmu působil už v sezóně 2010/2011. Na místo, kde začala trenérská kariéra, se vrátil rodák z Pardubic po třech letech a zaznamenal s klubem jeden z největších úspěchů v historii.