JUNIOŘI - článek

Pohyby v kádru juniorky: Odchody do zahraničí, zkoušky a rošáda v brankovišti

Napsala 29.07.2020 Redakce
C h o m u t o v - Juniorka Chomutova má po dovolené za sebou už klasické dávky tréninků na ledě v rámci letní přípravy a její kádr dostává jasný obraz. Petr Jíra před nadcházejícím ročníkem Juniorské ligy akademií potvrdil úspěšné zkoušky, prozradil, na základě čeho si posily vybíral a kdo mužstvo opouští.

Juniorský tým prošel prvními změnami kádru, který hlavní kouč Petr Jíra postupně připravuje na nadcházející sezónu v Juniorské lize akademií. Zásadní otázkou byla situace kolem A-týmu Pirátů, která je nyní definitivně vyřešena.

Otazníky nejstarších rozhodla situace kolem A-týmu

Otazníky byly kolem obránce Jakuba Šuráně a útočníka Petera Lobodowskiho. „Kuba Šuráň vypadal v tréninku výborně, takže jsme se ho snažili udržet. Nyní se připravuje s týmem Kadaně, odkud by nám měl jezdit pomáhat na zápasy,“ říká Petr Jíra o bekovi, který byl součástí balíku devíti Pirátů mířících do Kadaně (více info zde). „Do druhé části přípravy s námi nastoupil i Peter Lobodowski,“ připojuje. 

Jisté odchody jsou hlavně z útočných řad

Už s jistotou odchází řada forvardů: Adam Popelka, Jan Prokop a Josef Koláček. U Ondřeje Čecha mají trenéři zatím otazník. Obranné řady opouští Dominik Vaněk. „V loňském týmu patřila většina z nich k těm lepším hráčům, což třeba Pepa Koláček ukázal, když s námi chodil na led, ale už je ve Finsku,“ chválí hráče na odchodu.

Adam Popelka míří nejspíš do Plzně a Josef Koláček si vybral pro další působení finský celek TUTO. Vysokoškolské vzdělání, o kterém přemýšlí i další Piráti, upřednostnil definitivně Jan Prokop. „Honza Prokop nám po týdnu společné přípravy přišel říct, že půjde na vysokou a chce hokej trochu upozadit,“ říká Petr Jíra.

Trochu odlišný případ je Ondřej Čech, jenž s velkou pravděpodobností míří za oceán, ale koronavirová pandemie situaci velmi komplikuje. „Ondra Čech by měl jít na rok do Ameriky podobně jako Tobias Holka, který se teď ze zámoří vrací. Ondra přišel s taťkou a řekli nám na rovinu, jak se věci mají. Sám vím, že o tom mluvili už v žácích. Nicméně za rok by se nám měl Ondra případně vrátit, pokud opravdu odletí, což záleží i na vývoj situace s Covidem,“ prozrazuje dlouholetý Chomutovák.

Výraznou ztrátu zaznamenala i obrana, kterou opouští Dominik Vaněk, ten si odbyl seniorský debut v závěru základní části minulého ročníku a nyní jde do Českých Budějovic. „Dominik je pracovitý obránce a patřil by k rozdílovým hráčům, po kterých nám jiné kluby zkrátka jdou,“ připouští kouč.

Na zkoušce uspěla pětice hokejistů

Mezi obránci pokračují Tomáš Klapka, který nastupoval v Kralupech nad Vltavou a předtím třeba ve Spartě anebo Slavii, a děčínský Vojtěch Tůma, jenž hrál i druhou ligu dospělých. Vetší mezery zaplňoval trenérský štáb v útoku – uspěli Slovinec Alen Jurak z pražské Hvězdy a Tomáš Vyroubal z brněnské Komety.

„Kluky jsme zapojovali postupně do tréninků na ledě a všichni nás zaujali ve hře, i když Tomáš Klapka třeba dorazil až v posledním týdnu,“ uvádí Petr Jíra. „Od všech si slibujeme, že nám mužstvo doplní a posílí. Klapka je určitou alternativou za Dominika Vaňka, Vojta Tůma hrál loni už za dospělé a zájem bychom o něj měli, protože si s Vláďou Petrovkou myslíme, že by se u nás posunul, i když potřebuje zapracovat na kondici, ale hokejové myšlení má. Uvidíme, jak se rozhodne on. Chtěli jsme i útočníka Lukáše Landu, ale ten dal přednost škole,“ dodává.

Po zkouškách nepokračují…

…z útoku Libor Janda a Maxmilián Edl, z obrany Jonáš Kanta a Ondřej Blaško. „Už po začátku společné přípravy jsem říkal, že obránců máme poměrně dost, navíc oba jsou ročník 2003, který se nám z dorostu posunul v počtu deseti hráčů a jednoho brankáře, což je výborné, takže to skoro vypadá, že juniorku budeme hrát s hráči 2003, jednou 2004 a pár staršími,“ směje se.

„Oba beci nebyli v tuhle chvíli lepší než místní ve stejném věku, což kluci vzali. Oběma jsme zároveň řekli, že to u nás klidně můžou zkusit příští rok, protože ve hře nevypadali úplně špatně,“ upozorňuje. „Libor Janda s námi trénoval zhruba týden. Přestože je ročník 2001 neviděli jsme ho jako posilu podobně jako Maxe Edla z Litomyšle,“ doplňuje trenér.

Rošáda v brankovišti, přichází gólman se zkušenostmi ze Švédska

Do brankoviště přišel z Mladé Boleslavi Matěj Kmec, jenž ale nakonec chomutovský dres neoblékne, naopak přichází Josef Němeček, který hrál v minulé sezóně ve Švédsku za Lidingö Vikings. „O brankářích jsme diskutovali s jejich trenérem Radkem Svobodou a nakonec jsme se rozhodli, že dáme důvěru Josefu Němečkovi, který toho loni ve Švédsku odchytal víc než Matěj Kmec a Hynek Petržílka tady v republice,“ srovnává zkušený lodivod lavičky.

„K Josefovi počítáme s Matyášem Bajgarem, který loni dostal šanci v dorostu a ukázal, že na to má. Dalším gólmanem bude Denis Pecháček, kterého jsem měl na mistrovství krajů, když jsme ho vyhráli. Doufám, že nám důvěru taky vrátí,“ uzavírá Petr Jíra.

Aktuální sestava juniorů a souhrn změn

  Brankáři: Josef Němeček (2002), Matyáš Bajgar (2003), Denis Pecháček (2002).

  Obránci: Martin Pöschl (2003), Dominik Ferbas (2001), Dominik Houdek (2001), Jakub Ludvík (2002), David Petrásek (2002), Josef Poch (2003), Jakub Kovár (2003), Josef Rykl (2003), Jan Matějka (2002), Alexandr Machyňa (2002), Jakub Šuráň (2001).

  Útočníci: Jan Spudich (2003), Jiří Kulich (2004), Libor Švec (2001), Josef Pöschl (2001), Lukáš Benda (2001), Dominik Pavlák (2003), Tobiáš Holka (2002), Tadeáš Svoboda (2003), Filip Döring (2003), Pavel Šugár (2003), Filip Králíček (2002), Tomáš Vyroubal (2003), Alen Jurak (2003), Peter Lobodowski (2001).

  Úspěšná zkouška: Tomáš Klapka, Vojtěch Tůma, Alen Jurak, Tomáš Vyroubal a Lukáš Landa (studium na vysoké škole).

  Neúspěšná zkouška: Matěj Kmec, Libor Janda, Maxmilián Edl, Jonáš Kanta, Ondřej Blaško.

  Odchody: Jan Prokop (studium na vysoké škole), Josef Koláček (TUTO, Finsko), Ondřej Čech (USA), Adam Popelka (Plzeň), Dominik Vaněk (České Budějovice).