Mladežnický hokej

Pohled za kulisy: Jak funguje práce s mládeží u Pirátů Chomutov

Napsal 17.03.2014 Klub
C h o m u t o v - Sezona pomalu vrcholí, přesto jistě neuškodí nastínit, jak funguje pirátská mládež od nejmenšího potěru až po juniory, aby si každý udělal obrázek, kolik práce a úsilí se za výchovou mladých talentů skrývá. A také díky čemu jsou Piráti hodnoceni jako jedna z nejlepších akademií Českého svazu ledního hokeje. Ta zahrnuje nejstarší věkové kategorie juniorů a obou dorosteneckých týmů. Jenže je tu dalších cca 700 dětí v základně a všech dalších žákovských týmech počínaje první třídou. Pokud zahrneme i Kadaň a Klášterec nad Ohří, kde Piráti zajišťují metodiku i trenéry, aby hokejové podhoubí pro seniorský tým a mládežnickou akademii bylo co největší, dostaneme se k hranici tisíce dětí.

Základna, první a druhá třída

Základ každého klubu je široká základna. Piráti Chomutov ve spolupráci s mateřskými školkami pořádají náborová setkání, kde za přítomnosti trenéra, hráčů A týmu a klubového maskota Picaroona probíhá první kontakt s dětmi a rodiči, kteří mají zájem o lední hokej. Trenér má připravenou jednoduchou pohybovou dráhu a po absolvování každé dítě dostane odměnu a zároveň informaci o termínech tréninků základny.

Základna trénuje dvakrát týdně. Při vstupu na zimní stadion si trenér převezme zájemce a ukáže rodičům a dětem zázemí SD ARÉNY. Rodiče mají možnost si hned na první seznamovací schůzce zapůjčit kompletní hokejovou výzbroj, která obsahuje helmu, chrániče ramen, loktů a holení, hokejové kalhoty, brusle a rukavice. Jen dres a hokejku zajišťují rodiče. Toto vybavení je evidováno a půjčováno dítěti do konce první třídy. V tomto případě odpadnou vstupní investice rodičům minimálně na dva až tři roky. Samozřejmě je možné si v průběhu tohoto období hokejové věci vyměnit za větší velikost. Výše uvedené skutečnosti rozhodně nepatří mezi běžné věci v jiných klubech.

Již od první třídy je zabezpečen pravidelný tréninkový program. Každé mužstvo má svého hlavního trenéra a s ním se zúčastňuje každé tréninkové jednotky čtyři až pět asistentů. Hlavní trenér má za úkol připravit roční plán přípravy a rozdělit tento plán na tzv. operativní plán, který v sobě zahrnuje zaměření na jednotlivé herní činnosti hráče. Dbá na věkové zvláštnosti a přiměřenost. Tento postup musí zajistit hlavní trenéři u všech věkových kategorií v klubu Piráti Chomutov.

Oficiální soutěže začínají až od druhé třídy, ale také mladší hráči jezdí na přátelské turnaje. Veškerou organizační práci včetně nákladů na tyto akce nese klub a to včetně rozhodčích a dalších náležitostí v domácím prostředí.

Žákovské kategorie (3. – 8. třída)

V tomto období už začínají malý hokejisté trénovat také mimo led. Snahou klubu je rozvíjet všestrannost dovedností dětí a také kompenzovat zatížení, kterému je vystavena svalová schránka hráče ledního hokeje. Hráči sportovní školy mají od 5. třídy rozšířenou tělesnou výchovu z dvou hodin na pět hodin. Existuje možnost absolvovat tréninky v rámci tohoto rozšířeného počtu hodin tělesné výchovy.

V rámci spolupráce s klubem zápasníků absolvují děti s trenérem specialistou na úpolová cvičení jedenkrát v týdnu speciální zápasnicko-gymnastický trénink. Hráči se mimo led učí a zdokonalují v základech atletického běhu, základech koordinace těla, formou používání lehkých tyčí se učí základům vzpěračské techniky a vstřebávají základy sportovních her. Klub využívá také velmi dobře vybavené rozcvičovny pro balanční cvičení a posilování středu těla (břišních a zádových svalů).

Velkým nadstandardem pro hráče je bruslařský trenažer, kde se začátečníci mohou velmi dobře naučit základům bruslení. Hráč dostane odborné informace. Výhodou je možnost využít okamžitě videozáznam a s tím spojené možnosti zobrazení správného postavení těla. Toto zajišťuje speciální počítačový program. Každý hráč se bezprostředně může podívat, co má zlepšit, což pomáhá k urychlení správních návyků při učení se bruslení.

Pro třetí stejně jako pro druhou třídu se pořádají turnaje minihokeje. Čtvrtá třída zahajuje soutěž do prosince minihokejem a od ledna už hrají mužstva na celém hřišti. Pátá až osmá třída se účastní žákovské ligy.

V rámci spolupráce s Kadaní a Kláštercem je zajišťován společný program dětí sedmé třídy, které se tak mají možnost lépe poznat. Trenéři tohoto výběru mají za úkol hodnotit výkonnost hráčů a doporučovat ty nejlepší do výběrového týmu osmé třídy Pirátů Chomutov. Hráči jsou v této třídě připravováni na vstup do kategorie mladšího dorostu.

V mladším dorostu je velkou výhodou záložní B-tým působící v Kadani pod hlavičkou Piráti Chomutov „B“. Na základě doporučení trenérů mají možnost hráči osmé třídy v období o prosince v tomto týmu nastupovat. Zkušenosti ze zápasů v dorostenecké kategorii mohou využít při snaze uplatnit se v další sezoně v extraligovém mladším dorostu. Klub pak hráčům osmé třídy, kteří dojíždí do Chomutova, zajišťuje dopravu. Všem žákovským týmům se pak výraznou měrou přispívá na startovné a dopravu na turnaje.

Akademie Českého svazu ledního hokeje

Piráti Chomutov jsou již třetí sezónu součásti projektu ČSLH akademií pro věkové kategorie mladšího dorostu, staršího dorostu a juniorů. Piráti patří k akademiím, které plní ve vztahu k přístupovým požadavkům veškeré body smlouvy s Českým svazem ledního hokeje. Hráči mají zajištěné podmínky pro sportovní růst. Absolvují program, který v sobě zahrnuje náročnou přípravu profesionální výchovy hráče.

Klub využívá obou ledových ploch k dvoufázové přípravě na ledě. Mnimálně dvakrát nebo třikrát v týdnu absolvují hráči dvoufázový trénink (ráno před školou a večer). Kromě toho je zajištěn trénink mimo led, který připravuje hlavní trenér mužstva ve spolupráci s kondičním trenérem. Využívají se rozcvičovny a posilovna v areálu zimního stadionu. Tato příprava je zaměřena na zvyšování silových a koordinačních schopností a dovedností hráče.

Zhruba třetinu ze 75 hráčů v akademii klub ubytovává v zařízení na Palackého ulici, kde je zajištěn pedagogický dozor a noční služba. Hráčům je zajištěna formou dvou a třípokojových bytů možnost bydlení s vysokým standardem ubytování (plně vybavené byty s kuchyní a sociálním zařízením).

Stravování hráčů je zajištěno ve školní jídelně Střední zdravotnické školy (snídaně a obědy), večeře a svačiny zajišťuje restaurace Arena v areálu zimního stadionu. Víkendový program a plnou penzy zajišťuje restaurace Arena. Pitný režim zajišťuje klub prostřednictvím produktů od firmy Nutrend, která nám dodává pro mužstva akademie izotonické nápoje pro trénink a zápas.

Regenerace probíhá na zimním stadionu kde je finská sauna, vířivka a aqua nádoba se studenou vodou. Masér akademie se pravidelně dle programu jednotlivých mužstev stará o provoz regeneračního zařízení a v rámci návštěv hráčů se zabývá masírováním dle požadavků hráčů. Lékařská péče je zajišťována smluvním praktickým lékařem a lékařem klubu. Pro potřeby svalových zranění je k dispozici chiropraktik a fyzioterapeut.

Testování a diagnostika hráčů akademie probíhá pravidelně v rámci předsezonní přípravy v kardiocentru MUDr. Malechy. Výsledkem je celkové vyšetření hráčů pro potřeby startu v soutěžích. Dále se testují hráči dle požadavků fyzické úrovně, které každým rokem vyžaduje řídící orgán ČSLH.

Jeden s cílů akademie je snaha, aby každý hráč měl ukončené středoškolské vzdělání formou maturity nebo výučního listu. Hráči akademie mají možnost žádat školy o individuální přístup k učivu a reprezentanti i o individuální studijní plány. Klub na základě přístupových požadavků akademie zřídil funkci koordinátora školních záležitostí. Ten zajišťuje každodenní kontakt s vedením škol a s třídními učiteli koordinuje program jednotlivých hráčů v případě nemoci, účasti na zápasech a reprezentačních soustředění. Čtvrtletně vyhodnocuje prospěch hráčů akademie a navrhuje disciplinární postih v případě nesplnění studijních požadavků. Úzce spolupracuje s pedagogickým dozorem v ubytovacím zařízení a má přehled o docházce do školy i na praktické vyučování hráčů akademie.

Akademie Piráti Chomutov má i program pro mezinárodní spolupráci, mužstvo mladšího dorostu pořádá každoročně turnaj pod záštitou primátora města Chomutova. Starší dorost se pravidelně účastní mezinárodního turnaje ve Švédské Moře. Juniorský tým se pravidelně účastní turnaje ve švýcarském Klotenu. I díky mezinárodní konfrontaci získali junioři a mladší dorostenci na jaře 2012 mistrovský titul a všechny týmy akademie okupují každou sezónu přední příčky tabulek včetně postupu do play-off.

Hráči akademie mají s klubem smluvní vztah, který jim zaručuje možnost bezplatného užívání všech výhod systému akademie Piráti Chomutov. Zároveň klub důsledně vyžaduje plnění v celé šíři obsahu smlouvy. Tento smluvní vztah také dává možnost, aby se klub staral o hráče a jeho sportovní růst až do prvního roku v seniorské kategorii.

V současné době nastupuje16 hráčů Pirátů Chomutov v mládežnických reprezentačních výběrech. Ondřej Kaše, David Kämpf a Libor Šulák byli v letošním roce členy mužstva hráčů do 20 let, které se zúčastnilo mistrovství světa ve švédském Malmö. Další dva až tři hráči mohou vyrazit na světový šampionát hráčů do osmnácti let, který se uskuteční v dubnu ve Finsku.