Mladežnický hokej

„Mohl jsem si vybrat a víc mě to táhlo k juniorům,“ prozrazuje Robert Kaše

Napsal 11.08.2015 Libor Kult
C h o m u t o v - Na chomutovské poměry hektické období mezi sezónami prožívá pirátská mládež. Klub usiloval o vstup do juniorské obdoby KHL, ale projekt účasti v MHL se nakonec nerealizoval. Po zveřejnění, že Kadaň bude nadále partnerským klubem Pirátů, došlo k přesunům trenérů u týmů chomutovské akademie. Robert Kaše absolvoval suchou část přípravy se starším dorostem, ale do nového ročníku vstoupí jako hlavní kouč juniorů, s nimiž na jaře opanoval DHL extraligu, neboť Jaroslav Beck se přesunul do již zmíněné Kadaně. „Mohl jsem si vybrat a sám jsem zvolil juniorku, ke které mě to táhlo trochu víc,“ přiznává Robert Kaše.

Jedním dechem však odmítá, že by jej při rozhodování ovlivňoval nedávný úspěch s nejstarším mládežnickým týmem Pirátů. „Moje rozhodnutí nemělo nic společného se vzpomínkami na loňskou úspěšnou sezónu, protože nás čeká úplně jiná soutěž,“ líčí muž, který mohl pomýšlet na mládežnický zlatý hattrick, jelikož dovedl k titulu mladší dorost i juniory a chyběl mu pouze starší dorost. „Nijak o tom nepřemýšlím, takže mě to ani nemrzí,“ přibližuje s úsměvem.

Nicméně zmíněný zlatý hattrick přece jen může být skutečností, protože Piráti ovládli poslední dva ročníky DHL extraligy juniorů a letos je tedy čeká druhá obhajoba v řadě. „Těžko mluvit o obhajobě, protože v mládeži je každá sezóna úplně jiná. Bude důležité, jak do soutěže vstoupíme a jak se nám povede kluky nabudit,“ reaguje Robert Kaše.

Úspěšný kouč znovu povede mužstvo složené ročníkově z hráčů, kteří na jaře 2012 vybojovali historicky druhý mládežnický titul pro Chomutov a jen pár dní po juniorech. „Ten tým je úplně jiný. Jsou tu tři nebo čtyři hráči staršího ročníku, plus přišli další tři nebo čtyři z ročníku 1997,“ vybavuje si. „Za ty tři roky každý ušel kus hokejové cesty, takže si myslím, že to bude úplně jiné,“ domnívá se.

V aktuálním širším kádru juniorů pamatuje turnaj v Liberci desítka mladíků - brankáři Lukeš s Danylcem, obránce Páleník a útočníci Petr Macháček, Aleš Macháček, Toman, Strunz, Dimitrov, Rindoš a Adámek. I proto Robert Kaše podle vlastních slov nevidí problém ve faktu, že mužstvo převzal až na ledě. „Většinu kluků znám,“ vypálí bez váhání. „Některé jsem měl už loni v juniorce, ty mladší pak v mladším dorostu,“ připomíná. „Těch pár nových poznám podle mého velice rychle,“ doplňuje následně s tím, že práci kolegů Becka s Martínkem stoprocentně věří.

Oba dobře zná, navíc Petr Martínek zůstává asistentem u juniorů i po změně hlavního trenéra. „Už jsme si vyzkoušeli společné trénování v Chomutově u áčka i v Kadani. Věřím, že nám to bude zase fungovat,“ nebojí se otec talentovaných útočníků Ondřeje s Davidem, kteří už prošli draftem NHL.

KÁDR JUNIORŮ V PŘÍPRAVĚ NA SEZÓNU 2015/2016

Brankáři:
Michal Danylec, Štěpán Lukeš, Alexandr Strejc, Robin Zvědělík

Obránci:
Tomáš Běhula, Lukáš Bláha, Jakub Hierman, Marcel Hlaváček, Patrik Liška, Daniel Novák, Jan Páleník

Útočníci:
Tomáš Adámek, Jakub Dimitrov, Milan Duda, Tomáš Dyrynk, Adam Kellerstein, Filip Krivošík, Peter Kutlák, Alan Lyszczarczyk, Aleš Macháček, Petr Macháček, Tom Polák, Tamás Részegh, Josef Rindoš, Martin Strunz, Samuel Ševčík, Josef Toman, Jiří Tupý, Martin Tůma, Ondřej Tydlačka

DHL extraliga změnila oproti předchozím dvěma sezónám hrací model a došlo k jejímu rozšíření, jelikož karlovarská Energie se po působení v MHL vrátila do českých soutěží. Dlouhodobou část odehraje osmnáct týmů a šestnáct z nich postoupí do play-off. „Zatím bych nový model nechtěl hodnotit, to budeme moct až po sezóně,“ zdráhá se Robert Kaše srovnávat.

„Loni se nám nepovedl začátek, ale díky předchozímu modelu jsme v nadstavbových skupinách museli hrát. Nejprve jsme se potřebovali dostat do čtyřky, abychom pak mohli bojovat o postup do čtvrtfinále,“ vypráví po chvilce. „Pořád jsme měli o co hrát. Letos si myslím, že to bude trochu specifické v tom, že ubyde vyhrocených zápasů, ve kterých půjde o všechno nebo opravdu o hodně,“ nachází možné úskalí nového schématu.

„Myslím, že to může mít určitý dopad na hráče, protože právě ve vyhrocených zápasech získají kluci nejvíc zkušeností,“ pokračuje v zamyšlení. „Trochu se bojím, že by se mohla projevit naše typická česká nátura. Když o nic nejde, máme tendenci povolit,“ upozorňuje.

Na druhou stranu obě série vyřazovacích bojů, které určí čtyřku nejlepších pro závěrečný turnaj o mistra, hrané na tři vítězství Robert Kaše jednoznačně kvituje. „Je dobře, že se čtvrtfinále i semifinále budou hrát na tři vítězné zápasy. Kluky by to podle mého mělo donutit, aby se víc kousli a podali lepší výkon,“ soudí.

V týmu by se měl objevovat také jeden hráč z hokejově exotické země. Tamás Részegh reprezentuje Rumunsko. „Mělo by se jednat o kvalitního hráče, i když je z hokejově exotické země. Bude záležet čistě na něm, jestli se s naším hokejem dokáže srovnat,“ uvádí hlavní kouč juniorů. „Ještě musíme doladit komunikaci. Slovensky sice trochu umí a rozumí, ale asi bude potřebovat trochu čas. Uvidíme, jak rychle se bude chtít řeč naučit,“ uzavírá Robert Kaše s odkazem na Részeghovy dvě předchozí sezóny v barvách celku Ružinov Bratislava.