Rozhovory

Královehradecký rodák Lukáš Novák o debutu v Pardubicích: „Chtěl jsem vyhrát.“

Napsal 20.02.2014 Libor Kult
C h o m u t o v - V organizaci Pirátů působí i se svým bratrem Jakubem pátým rokem. V minulé sezóně okusil útočník Lukáš Novák v barvách druholigového Klášterce nad Ohří poprvé v kariéře seniorský hokej, letos pravidelně nastupuje v první lize za Kadaň. V posledním souboji před olympijskou přestávkou se dvacetiletý forvard dočkal také premiérového startu mezi tuzemskou elitou. „Hrál jsem sice poprvé venku, ale jsem rád, že jsem dostal šanci,“ kvituje. „Kdybychom neprohráli, užil bych si zápas ještě víc, ale i tak to byl zážitek,“ připojuje ještě.

Pikantnost jeho debutu dodává místo je narození. Lukáš Novák totiž pochází z Hradce Králové. O rivalitě mezi dvěma východočeskými krajskými metropolemi netřeba dlouze psát. „Jsem z Hradce, takže Pardubice moc rád nemám,“ přiznává se smíchem. „I proto jsem chtěl vyhrát, což se nám bohužel nepovedlo,“ lituje. Juniorského mistra republiky z roku 2012 také mrzí, že nemohl dorazit nikdo z rodiny, která by to měla kousek. „Bohužel byli všichni zrovna pryč,“ líčí.

Odchovanec východočeského hokeje strávil na ledě sedm minut a 38 vteřin. Za třináct střídání vyhrál dvě buly ze čtyř a stihl dvakrát vystřelit. Nervová soustava Lukáše Nováka zůstala před velkým zápasem podle jeho vlastních slov v klidu. „Neměl jsem skoro žádný čas být nervózní,“ vypálí bez váhání.

„Ráno na tréninku v Kadani jsem se dozvěděl, že se mám hlásit v Chomutově. Jen jsem přejel a de facto hned jsme odjížděli do Pardubic,“ popisuje autor čtyř gólů a pěti asistencí ve 48 duelech první ligy. „Stihl jsem rozbruslení a trenéři mi řekli, co bych měl hrát,“ přibližuje. „Docela se nám dařilo pokyny plnit, gól jsme nedostali, ale zase jsme neproměnili šance, které jsme si vytvořili,“ ohlíží se.

Dokonce ani těsně před úvodním vhazováním nebyl Lukáš Novák podle vlastních slov nervózní. „Chtěl jsem si zápas hlavně užít,“ hlásí. „Myslím, že jsme neodehráli špatný zápas. Bohužel jsme po hrubých chybách dostali dva góly, a pak se výsledek těžko otáčel,“ vybavuje si ještě.

O pět minut starší z obou dvojčat tak má nad bratrem Jakubem navrch, protože Lukáš Novák už v nejvyšší soutěži nastoupil. Žádné popichování však prý mezi sourozenci neprobíhá. „Rozhodně se nehecujeme, my se o tom radši ani nebavíme,“ rozchechtá se mladík, který už okusil Tipsport extraligu.

Na vstup do elitní české soutěže se připravoval v partnerské Kadani. „Částečně mi pomohlo, že hraju první ligu, ale na druhou stranu jsou to úplně jiné zápasy,“ reaguje. „V extralize se víc pískají zákroky hokejkou, nemůžete ji tolik používat. V první lize se vzájemné osekávání moc nepíská. V extralize se taky víc dodržuje systém, takže v určitých ohledech je těžší než první liga,“ srovnává Lukáš Novák závěrem.