Mladežnický hokej

„Kluci by dali za hokej cokoliv,“ přiznává Sedláček. Přesto chválí přístup

Napsala 28.10.2020 Redakce
C h o m u t o v - Vládní opatření nejprve snížila počty hráčů na jednom tréninku potažmo v jednom sektoru a nyní už se všichni přesunuli za počítač, takže „společné“ tréninky probíhají online. Osmá a šestá třída se spojuje třikrát týdně, a to pod vedením Davida Sedláčka a Jiřího Gombára.

„Tréninky probíhají online formou třikrát týdně. Kluci se připojí v daný den a čas přes telefon anebo počítač a my pro ně máme připravený trénink. Klukům cviky předvedeme, případně už je znají, my je pak vidíme na monitoru, jak cvičí,“ přibližuje David Sedláček.

Pro společné tréninky na dálku je možné využít řadu aplikací, jako jsou Skype, Teams nebo Zoom, přes který se vidí i mladí Piráti. „Zvolili jsme Zoom, protože jsme takhle trénovali i při omezení na začátku suché přípravy,“ potvrzuje kouč. „Viděl jsem takhle trénovat Pittsburgh Penguins Elite kategorii U12–U14, to mě inspirovalo,“ připojuje.

Zapnout telefon, spustit aplikaci, připojit se a konečně trénovat… „Klukům pošlu skupinovou pozvánku na meeting, když se připojí začneme rozcvičkou a pak kluci pracují většinou s vlastním tělem. Jde o cvičení s vlastní váhou, přidáme nějakou kondici, protažení a zklidnění. Trénink trvá přibližně pětasedmdesát minut,“ popisuje hlavní trenér.

„Na poradě jsme se takhle domluvili s ostatními trenéry, jaká by měla být náplň tréninků, a toho se držíme. Obdobně cvičí kategorie od třetí třídy po juniory,“ dodává.

Zatím si všichni svěřenci Davida Sedláčka a Jiřího Gombára z šesté a osmé třídy vedou dobře. „Kluky jednak vidíme a taky víme, kdo a jak pracuje. Myslím, že většina je poctivá a snaží se trénovat na sto procent,“ chválí kouč ač ne jmenovitě. „Nebudu konkrétně jmenovat. Myslím, že si pochvalu zaslouží ti, co na sobě pracují v momentě, když je nikdo nevidí, sami si jdou za svým snem a snaží se dělat věci navíc i mimo společný trénink,“ připomíná.

K tomu mají mladíci možnost i na základě společných plánů. „Dostávají další úkoly – dostávají tréninkový plán na volné dny. Myslím, že většina kluků dělá i něco navíc. Nabádáme je, aby na sobě stále pracovali a vypěstovali si tak návyk do budoucna,“ naznačuje důležitý faktor vývoje.

A ten je právě pozitivní. „Přesně. Prvně se všichni naučíme další způsoby trénování. I v takové době se dá komunikovat a nějakým způsobem se dále připravovat. A to důležité – u kluků se ukáže, kdo je ochotný se připravovat i mimo řízený trénink a přidá si prostě něco navíc,“ hlásí David Sedláček.

I tak ale podobná (další) přestávka poznamená sotva rozjetou sezónu 2020/2021, která podle všechno bude mít do těch předchozích hodně daleko. „Je to komplikace a sezónu nám to naruší, ale každý se s tím musíme nějak vypořádat a přizpůsobit se tomu. Nejvíc nám chybí osobní kontakt a kolektiv, ale musíme jít dál a pracovat, protože je to pro všechny stejný,“ uvědomuje si žákovský kouč.

O míře korektnosti ročníku se spekulovalo už v době karantén, nyní je to ještě horší – hokej už nehraje vůbec nikdo. „Klukům led teď chybí ze všechno nejvíc. Myslím, že by dali cokoliv, aby si mohli jít zahrát hokej. Nejhorší je, že kluci nejsou v přímém kontaktu a nemůžou trénovat pohromadě, při online tréninku chybí herní složka, což je jedna z nejdůležitějších věcí,“ uzavírá David Sedláček.