Rozhovory

„Když jsem zkoušel hrát do těla, byl jsem víc na trestné než na ledě,“ usmívá se Juraj Valach

Napsal 11.10.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - V Chomutově načal druhou kompletní sezónu, na sever Čech však přišel už v závěru roku 2015 po skončení angažmá v bratislavském Slovanu. Obránce Juraj Valach se postupně zařadil mezi opory zadních řad. Kromě plnění defenzivních úkolů umí být hodně nebezpečný i pro soupeřovu branku. Vždyť se během jarní cesty do semifinále Generali play-off stal s pěti góly druhým nejlepším střelcem týmu společně s Ivanem Humlem a krajanem Dávidem Skokanem. Ve vyřazovacích bojích se rovněž zařadil mezi nejlepší hráče v Radegast index i díky nejvyššímu počtu zblokovaných střel ze všech hráčů, v čemž pokračuje i v novém ročníku Tipsport extraligy.

Juraje Valacha momentálně najdeme na třetím místě v rámci Radegast indexu a na druhém ve zblokovaných střelách. „Upřímně řeknu, že ze začátku jsem to sledoval, ale postupně jsem se na tuhle statistiku přestal soustředit, pokud mě kluci z realizačního týmu nepopíchnou,“ culí se za přítomnosti fyzioterapeuta.

V obou zmíněných statistikách vládne Jan Výtisk obhajující prvenství z předchozích sezón. „Myslím si, že je v tomhle asi neporazitelný, protože on do střel opravdu chodí po hlavě. Je to velký bojovník,“ chválí slovenský zadák soupeře, jemuž v barvách Pirátů čelil v bitvách s Libercem a nyní proti němu stojí v soubojích s Vítkovicemi.

TOP 5 PIRÁTŮ - BLOKY

  Juraj Valach – 28 zblokovaných střel
  Ondřej Dlapa – 14 zblokovaných střel
  Mário Grman – 13 zblokovaných střel
  Brett Flemming – 12 zblokovaných střel
  Jaroslav Mrázek – 11 zblokovaných střel

Rodák z Topolčan doposud v jedenácti duelech zastavil 28 střeleckých pokusů mířících na chomutovskou branku. Při zamyšlení, proč se mu to tolik daří, hovoří zejména o své postavě. „Mám výhodu, že jsem velký, takže mě puky zatím docela trefují,“ reaguje bek se třetím nejvyšším průměrným časem na ledě na jedno utkání v celé soutěži.

Jedním dechem se pak zamýšlí nad možností schopnost blokovat střely natrénovat. „Hlavní je, aby se hráč nebál puku. Pokud se ho bojí, nikdy žádnou střelu nezblokuje,“ začíná nejdůležitějším momentem. „Na ledě není čas přemýšlet, člověk se prostě musí postavit do dráhy puku a odhadnout, kde stojí branka,“ pokračuje.

Následně však připouští, že něco se přece jen nacvičit dá. Z jeho slov však vyplývá, že jde spíš o techniku blokování. „Vzpomínám si, že v kanadské juniorce nás učili, jak blokovat v pokleku i jak padat proti střele,“ loví v paměti. „Měli jsme na to speciální tréninky, kdy se střílelo od modré, my jsme proti tomu hráči vyjížděli a padali proti střele bokem,“ popisuje. „Na druhou stranu jsou i hráči, kteří to v sobě zkrátka mají. Třeba Marek Tomica je takový magnet na puky,“ líčí s úsměvem.

Pohled na extraligové statistiky však naznačuje, že to samé by se dalo říct i o osmadvacetileté věži chomutovské obrany. „Je to pěkné včetně čísla samotného, ale byl bych raději, kdyby magnet na puky byl v soupeřově bráně a nějaké moje střely do ní spadly. To by mě potěšilo víc,“ posteskne si.

Když jsem dostal pukem pod oko, v dalším zápase jsem střelu úmyslně vyhlavičkoval

Po střelecky povedeném Generali play-off a gólu v přípravě Juraj Valach na úvodní gól v letošní základní části stále čeká. „Možná je to dané i tím, že skoro každý zápas hrajeme jen jednu přesilovku, takže se do tolika šancí nedostanu,“ přemítá. „Když pak mám jednu příležitost a branku netrefím, jsem z toho nešťastný. Kdybych měl kolem pěti střel za zápas, možná by se nějaká ujala. Takhle asi budu muset opravdu vymyslet nějaký magnet do soupeřovy brány,“ pousměje se.

TOP 5 PIRÁTŮ - HITY

  Marek Tomica – 13 hitů
  Dávid Skokan – 12 hitů
  Michal Poletín – 12 hitů
  Juraj Valach – 11 hitů
  Jaroslav Mrázek – 11 hitů

Občas televizními zprávy, sestřihy nebo internetem proběhnou záběry, jak hráč dostane při snaze zablokovat ji pukem do obličeje. Reprezentant našich východních sousedů se domnívá, že bezpečný způsob blokování natrénovat nelze. „Myslím si, že tohle je víceméně o štěstí, protože soupeři nemusí střela sednout, může se mu postavit puk nebo se může puk ztečovat o vaši hůl a trefit vás do obličeje, což neovlivníte,“ jmenuje nepředvídatelné možnosti.

On sám se proti projektilům nebojácně vrhá, což podle vlastních slov dělal už od mládežnických let. „Puky jsem chytal už v žácích i dorostu, kdy jsem se snažil proti střelám vystupovat,“ ohlíží se. „Někdy je to ale fakt těžké a nedá se všechno zblokovat. My máme naštěstí Jánka, který pochytá, co my nezblokujeme,“ libuje si.

Má sice nejvíc bloků ze všech Pirátů, ale sesunout se z více než dvoumetrové výšky není nic snadného. „Určitě je těžší složit se na led z větší výšky, ale už jsem říkal, že na ledě není moc času. Člověk se tam snaží poskládat, aby zabral co nejvíc prostoru. Jsem rád, že mě to zatím trefuje,“ opakuje.

Zas a znovu nastavuje vlastní tělo, aby puk neprošel na chomutovskou branku, což dělá i přes některé zkušenosti s pukem ve vlastním obličeji. „Jednou na Slovensku mě trefil golfák pod oko. Kosti naštěstí vydržely, ale nic příjemného to nebylo,“ přibližuje. „Hned v dalším zápase jsem jednu střelu úmyslně vyhlavičkoval,“ připojuje.

Když olympiáda nevyjde, svět se nezboří

Zatímco ve zblokovaných střelách i Radegast indexu se Juraj Valach pohybuje na špici nejvyšší soutěže, jedenáct hitů ho řadí až do čtvrté desítky. „Pro to mám jednoduché vysvětlení,“ vypálí bez váhání. „Odmalička mě trenéři učili střílet od modré, rozjíždět akce a rozehrávat. Nikdo mě neučil srážet se nebo hrát do těla,“ vypráví.

Juraj Valach si na zatím jediném mistrovství světa v Minsku 2014 připsal v sedmi duelech tři asistence
(Foto: www.cas.sk)

„Jednu sezónu na Slovensku jsem se zbláznil a snažil se hrát do těla. Výsledkem bylo asi sto šedesát trestných minut, takže si myslím, že to bylo kontraproduktivní, protože jsem víc seděl na trestné lavici, než jsem byl na ledě,“ doplňuje s odkazem na základní část 2009/2010, kdy v dresu Zvolenu strávil „za katrem“ 143 minut.

Účastník světového šampionátu 2014 v Minsku dostal pozvánku i na první letošní akci slovenského národního týmu, ale kvůli zranění do zápasů s Českou republikou nezasáhl. V hledáčku trenérů však podle všeho je, takže může pomýšlet i na olympijský turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu. „Kdyby se to povedlo, byl by to úžasný zážitek. Jsem ale i trochu realista a vím, že se musí sejít hodně věcí,“ odpovídá.

„Několikrát už jsem v reprezentaci byl a několikrát jsem se vracel rozčarovaný, i když věřím, že se to teď otáčí trochu k lepšímu,“ hlásí. „Nechám se překvapit. Když to vyjde, bude to super. Když ne, svět se nezboří. Všechno se odvíjí od týmového úspěchu. Když jste v úspěšném týmu, ani nemusíte mít takové osobní statistiky a vezete se na úspěšné vlně týmu,“ uzavírá Juraj Valach.