Rozhovory

„Jsem rád, že na mě zdejší fanoušci nezapomněli,“ potěšilo Marka Toivonena

Napsal 02.04.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - V létě 2008 se stal krátce před zahájením mistrovských bojů druhou finskou posilou Chomutova a během jediné sezóny si získal srdce fanoušků nejen tvrdými střelami od modré čáry, ale také nesmlouvavostí v osobních soubojích. Po skončení ročníku se Marko Toivonen vrátil do rodné vlasti a s hokejem definitivně skončil. Uzavřel tak kariéru na severu Čech, kam se v závěru března vrátil jako trenér mládežnického celku Laitilan Jyske, který tvoří hráči narození v roce 2001 a za nějž nastupuje i jeho syn Rasmus. „Přiletěli jsme, abychom si tu zatrénovali,“ vysvětloval, co jej přivedlo zpět do míst, kde naposledy odehrál ostré hokejové střetnutí.

„Vím, že je tu hezky, navíc se postavil nový stadion a znám tu lidi kolem hokeje,“ přibližoval, proč padla volba právě na Chomutov. Kromě tréninků stihl se svými svěřenci také duel třetího kola skupiny o udržení v Tipsport extralize proti Olomouci. „Zápas se mi docela líbil. Bylo to hodně vyrovnané,“ hodnotil.

Finové sice patří spíš mezi rezervované národy, emoce moc najevo nedávají, ale i Marko Toivonen přiznal, že jej moment, kdy bylo divákům oznámeno, že sedí v hledišti, zasáhl. „Bylo skvělé, jaké přivítání mi fanoušci připravili. Moc si toho vážím a jsem rád, že na mě nezapomněli,“ uvedl s úsměvem na rtech k reakci téměř pěti tisíc příznivců Pirátů.

Jedením dechem pak prozradil, že chomutovský hokej stále sleduje i na dálku. „Občas se podívám, jak se týmu vede,“ pravil Marko Toivonen s tím, že z bývalých spoluhráčů komunikuje v podstatě jen s jediným. „Ze současného kádru s nikým v kontaktu nejsem. Tehdy jsem se hodně bavil s Jirkou Gombárem a Petrem Míkou, se kterým si pořád píšu,“ řekl brzy pětatřicetiletý rodák z Laitily.

Mladí finští hokejisté si zápas Pirátů s Olomoucí užívali, v hledišti je nešlo přehlédnout

Aktivní kariéru ukončil na současné poměry poměrně brzy, v létě tomu budou čtyři roky. „Přihodila se spousta věcí, o kterých nepotřebuju mluvit veřejně,“ reagoval na otázku, proč hokeje zanechal. „Rozhodl jsem se, že už nebudu hrát a začnu se hodně věnovat rodině - manželce a oběma dětem,“ doplnil po chvíli.

Nejrychlejší kolektivní hře světa se však Marko Toivonen věnuje i nadále a přiznal, že občas mu zápasový adrenalin chybí. „Když přichází jaro a svítí sluníčko, říkám si, že by bylo fajn ještě hrát,“ culil se vysoký chasník. „Za sezónu navštívím tak třicet zápasů, hokej je stále součástí mého života,“ pokračoval někdejší zadák.

„Chodím si zahrát s jednou partou pro zábavu, na led se dostanu i s mým týmem. Nejméně čtyřikrát týdně stojím na bruslích,“ připojuje ještě další podrobnosti. Jinak se Marko Toivonen živí zcela mimo hokej.

„Zaměstnávám sám sebe. Jsem šéf, dělník i účetní v jednom,“ usmíval se při zmínce o současném povolání. „Podnikám ve stavebnictví a pracuju s kovy. To jsou hlavní činnosti, ale je toho mnohem víc,“ uzavřel mnohoznačně autor osmi gólů a deseti asistencí v celkem 43 soutěžních duelech v barvách Chomutova.

×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
Piráti Chomutov