Rozhovory

„Jsem rád, že jsem opět součástí ambiciózního týmu,“ říká Hylák

Napsal 02.08.2010 David Matula
C h o m u t o v - Dlouhou dobu vládl v loňské sezoně chomutovskému brankovišti Miroslava Hanuljak, kterého ke konci přestupního termínu doplnil Jan Chábera. Nyní přibyl oběma zmíněným brankářům další zdatný konkurent. Alexandr Hylák přichází do Chomutova z extraligové Komety Brno. „Jsem rád, že jsem opět součástí ambiciózního týmu, kde jsou cíle jen ty největší a nic jiného krom postupu se tu nebere. V podobné situaci jsem byl v Brně a přeju si, abych svou měrou pomohl k vytyčenému cíli dospět,“ říká sedmadvacetiletý brankář.

Přesně týden již běží druhá část letní přípravy chomutovských hokejistů, a pro drtivou většinu z nich se jedná již o tu příjemnější část, tréninkové jednotky na ledě. „Led nám chyběl, přeci jen jsme hokejisté a suchá část je takové to nutné zlo, jak se říká,“ přibližuje nová posila do brankoviště Alexandr Hylák.

„No a teď budeme mít ledu do dubna až až,“ pokračuje s úsměvem ve tváři. První tréninky vždy bývají zaměřené zejména na seznámení se s novou výstrojí, kterou hráči fasují. Zřejmě nejvíce práce v tomto ohledu mají brankáři, pokud však nezasáhne nepřízeň osudu a dodání nové výzbroje nabírá zpoždění.

„Pocity z prvních tréninků nebyly špatné, ale na první z nich nám ještě nedorazila výzbroj, takže jsem byl takový poskládaný. Po Honzovi Lundellovi jsem měl půjčené betony, od Hanyho lapačku, bylo to trochu nepříjemné, přeci jen každý brankář by rád začínal s novou výzbrojí, aby si na ni zvykl, aby změkla,“ vypráví nepříjemnost z kraje přípravy.

Posila z brněnské Komety tak musela několik tréninků odchytat s vypůjčenou výzbrojí, zejména s betony byl největší problém. „Betony byly vyšší, než já potřebuji, takže to byla taková krizovka na rozdíl od kluků, kteří měli výzbroj z loňska,“ popisuje usměvavý ochránce chomutovské branky. Nová výzbroj v průběhu minulého týdnu přeci jen do Chomutova dorazila, a tak si na ní talentovaný brankář již několik tréninků zvyká.

„Každý to má asi trochu jiné, ale já mám první tři dny všechno hodně tvrdé, ale potom už se to lepší, člověk si zvyká a tak po deseti dnech je to už ve fázi, kdy už si člověk zvykl. Každopádně první dny si člověk připadá jako robot,“ vypráví s úměvem.

Suchou část letní přípravy absolvovali brankáři odděleně a pod vedením exchomutovského brankáře Michala Podolky a trenéra brankářů Daniela Makónyho. „Všichni brankáři ze 3K jsme trénovali sólo pohromadě, plus nás doplnilo několik kluků ze Slovenska, takže se udělala skupina zhruba dvaceti lidí. Na starost nás měli Michal Podolka a pan Makóny. Osobně jsem takovýto způsob přípravy zažil poprvé a myslím si, že to není vůbec špatná věc, přeci jen coby brankáři potřebujeme jiné věci, než ostatní kluci,“ míní brankář, jenž hokejově vyrůstal v mistrovských Pardubicích.

A v čemže tkví kouzlo samostatných tréninků zaměřených přímo na muže s maskou? „Hodně je to zaměřené na výbušnost, na rychlost, silové cviky jsou dělané pouze vlastní vahou, takže tam nemáme žádné těžké činky. V některých věcech je to podobné s tréninkem kluků, ale některé jsou zaměřené přímo na nás, rozhodně to ale není tak, že bychom si tam jen házeli balónkami,“ upozorňuje nový parťák Miroslava Hanuljaka a Jana Chábery.

Zdaleka ne každý klub má k dispozici trenéra brankářů, který se strážcům brankoviště naplno věnuje, zdokonaluje jejich schopnosti a odstraňuje jejich nedostatky. Daniel Makóny působí na severu Čech již několikátou sezonu a na vzájemnou spolupráci se těší i sám Alexandr Hylák.

„Myslím si, že se to hlavně projeví až teď na ledě, že se objeví několik věcí, které člověk nezná a já jsem za to rád. V hodně prvoligových týmech tito trenéři nejsou a určitě je to znát, přeci jen my gólmani jsme specifická skupina. Je dobře když vás trenér sleduje a vidí vaše chyby a nedostatky. Myslím si, že je to jedině plus a mělo by to tak být všude.“

Sedmadvacetiletý brankář se stěhuje pod vrcholky Krušných hor z extraligové Komety, která po podepsání finského fantoma Sasu Hoviho již ztratila o jeho služby zájem, čehož blesku rychle využili zástupci Klubu ledního hokeje. „V Brně mají Sasu Hoviho a Jirku Trvaje, a tak mi řekli, že jsem volný hráč. Chomutov okamžitě projevil zájem. Osobně jsem nic neinicializoval, jelikož jsem byl pod smlouvou v Brně, takže to bylo na dohodě klubů,“ přiznává.

Při pohledu na soupisku Komety a Chomutova zjistíme, že konkurence v brankovištích obou celků je veliká, takže z tohoto pohledu si ve svém věku již zkušený brankář příliš nepomohl. „Konkurence je veliká, ale s tímto jsem nikdy neměl problém. Když jsem přicházel do Brna, tak tam byli Lukáš Hronek a Kamil Jarina oba výborní brankáři, takže tak to prostě je. Týmy, které mají ambice, disponují kvalitními brankáři a konkurence je vždy mnohem větší, takže tohle já neřeším, uvidí se podle výkonnosti.“

Při oznámení podpisu smlouvy si jistě mnoho chomutovských fanoušků muselo oddychnout. Přeci jen o jednoho kvalitního brankáře v dresu soupeře méně. Vzájemné série play off s Hradcem Králové, s Vrchlabím, s Kometou Brno či naposledy s Olomoucí a kvalitní výkony Saši Hyláka si jistě pamatuje nejeden z příznivců.

„Těžko říct, přeci jen jsem jen další článek mužstva. Jsem rád, že jsem opět součástí ambiciózního týmu, kde jsou cíle jen ty největší a nic jiného krom postupu se tu nebere. V podobné situaci jsem byl v Brně a přeju si, abych svou měrou pomohl k vytyčenému cíli dospět.“