Aktuální zprávy

Chomutovští hokejisté absolvovali první trénink letní přípravy

Napsal 02.05.2011 Jakub Novák
C h o m u t o v - První pondělí v měsíci květnu znamenalo pro chomutovské hokejisty zahájení letní přípravy. Hráči měli přibližně pět týdnů dovolené, ale rozhodně pouze nelenošili. Po skončení uplynulého ročníku bylo jasné, že tým po Milanu Kašpárkovi převezme nový trenér. Tím se stal uznávaný stratég Václav Sýkora, který je mimo jiné znám svou propracovanou a fyzicky náročnou letní přípravou. Proto by jakékoli větší zahálení během dnů volna mohlo mít pro hráče v průběhu následujících týdnů nepříjemné následky.

První letní dril začal přesně v devět hodin ráno a odehrával se ve sportovní hale v nedalekých Spořicích. Hráči věděli, že je nečeká jen nějaký lehký trénink, proto se automaticky začali protahovat. Pětiminutové protahování bylo ukončeno příchodem dvojice Sýkora – Votruba. Následoval krátký proslov a hráčů se ujal kondiční trenér Petr Švehla. To už bylo na hráčích vidět, že tuší, co je čeká.

Celý blok začal nenápadnou chůzí, která se stupňovala v klus a následný sprint. Pojďme ale postupně. Menší protažení na začátek v podobě zakopávání, předkopávání nebo dalších protahovacích aktivit. Petr Švehla dělal všechny cviky společně s hokejisty a dvojice trenérů dohlížela na správné dodržování požadovaných cviků. Trenéři měli dnes k dispozici patnáct borců z toho dva juniory – Daniela Koláře, juniora KLH Chomutov a Marka Račuka, který oblékal juniorský dres sousedního Litvínova.

Na obličejích již byly znát známky potu a to byl teprve začátek. Patnáctičlenná skupina, ve které byl i jediný přítomný gólman Miroslav Hanuljak, musela absolvovat další protahovací cvičení. Nechyběly různé skoky, výskoky s hlavičkou (s důrazem na dynamiku), výskoky s otočkou o 360° a další. Na všech byla vidět úleva, když se jeden ze cviků odehrával v leže. Poté ale zjistili, že to také není moc odpočinkové, když museli různě zatnout svaly a pružit je do co největší délky. Pokračovalo se kroužením rameny, lokty a v neposlední řadě hlavou. Výbušnost dále obstaraly rychlé krůčky, u kterých lýtkové svaly trpěly. Práce nohou pokračovala protažením a následným sprintem. Dvacetiminutová rozcvička byla pomalu u konce. Na závěr byl výklus, který volně přešel v chůzi a konec rozcvičky.

Někteří toho měli už teď dost, ale hlavní náplň tréninku teprve přišla. Několikaminutová pauza byla vyplněna rozdělováním do dvou skupin. První skupina šla cvičit na gymnastické míče. Byli v ní: Hruška, Bombic, Grof, Kraft, Jíra, Pulpán, Hanuljak a Havíř. Cvičení na těchto balónech je velice složité, a proto celých pětačtyřicet minut nebyla o pot nouze. Petr Švehla nejprve všechny cviky předvedl a poté to měla, většinou v osmi opakováních na každou stranu, udělat i jeho osmičlenná skupina. Jan Votruba chodil mezi hokejisty a pečlivě kontroloval dodržování jednotlivých period. Přibližně deset různých cvičení se vždy třikrát opakovalo. Na míči si hráči vyzkoušeli rotaci na nohách, kliky, předávali si ho z natažených rukou na natažené nohy bez dotyku země. Při jednom z cviků byli v kliku a míč měli umístěný na holeních a museli ho dostat pod sebe a ještě vytočit pokrčené nohy. Občas i ostatní přítomní novináři jen nevěřícně kroutili hlavou, jak je to složité.

Druhá skupina byla oněch pětačtyřicet minut v posilovně, kde také dostávala řádné kapky. Zde si hráče vzal na starost Václav Sýkora a vůbec své nové svěřence nešetřil. V této skupině byli většinou ti mladší: Kůs, Rutta, Kolář, Račuk, Seman, Davídek a Pavlas. V posilovně bylo deset stanovišť a každé z nich hráči okusili celkem třikrát. Mezi každým kruhovým cyklem byla menší pauza. Hokejisté se řádně zapotili například při zvedání činek, přitahování na hrazdě, předkopávání a zakopávání činek, dřepech s několikakilovou činkou, stahování horní kladky za hlavu, veslování a posilovaní zad (hyperextenze). Nechyběl ani bench-press nebo přítah v kliku na hrazdě. Toto vykonávali pětadvacet sekund v kuse, poté následovala několikasekundová pauza.

Skončila první pětačtyřicetiminutovka hlavní části tréninku. Obě skupiny se vyměnily a absolvovaly to samé, co jejich kolegové. Blok těchto cvičení skončil přibližně v jedenáct hodin, kdy už toho měli všichni plné zuby. Na závěr následoval běh v okolí sportovní haly, kde se běhaly tři desetiminutové sekvence, individuální protažení a poté přesun na zimní stadión, kde se hráči mohli po vyčerpávajícím výkonu vysprchovat a jít na oběd.

Prvního tréninku letní přípravy se neúčastnilo šest hráčů. Petru Mudrochovi vypršela smlouva a novou zatím neobdržel. Zbyněk Hrdel je pod smlouvou, ale probíhají jednání o místě jeho dalšího působení. Tibor Radulay zatím neakceptoval podmínky nové smlouvy. Trojice Marek Sikora, Milan Procházka a Štěpán Hřebejk je momentálně zdravotně indisponována.

Fotografie z prvního dne letní přípravy budou během odpoledne k dispozici ve fotoarchívu.