Rozhovory

„Byl jsem nadšený, že zůstávám v extralize,“ svěřuje se Martin Šagát

Napsal 15.01.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Leden je tradičně spjat s pohybem v kádrech hokejových klubů, neboť končí přestupní termín daného ročníku. Jako první dorazil po změně letopočtu pod vrcholky Krušných hor slovenský útočník Martin Šagát, jenž začínal sezónu v Pardubicích a v jejím průběhu vypomohl několikrát prvoligovému Hradci Králové. „Byl jsem nadšený, že zůstanu v extralize a jdu do týmu, kde bych měl víc hrát,“ libuje si muž, jenž bude v Chomutově hostovat do konce sezóny. „Budu se snažit, abych týmu co nejvíc pomohl,“ slibuje na dálku a těší jej, že Piráti sledovali jeho výkony delší dobu. „Vím, že se o mě Chomutov zajímal už dřív, což taky považuju za důležité,“ uvádí ještě Martin Šagát.

Osmadvacetiletý rodák z Handlové doufá, že od trenérů dostane víc prostoru na ledě, než tomu bylo na východě Čech. „Je mi jasné, že nic nedostanu zadarmo. Budu muset makat, abych napravil svou ne úplně ideální sezónu,“ uvědomuje si útočník, jenž má v letošním ročníku Tipsport extraligy na kontě dvě finální přihrávky.

Kde vidí Martin Šagát důvody ztráty místa v týmu ČSOB Pojišťovny? „Myslím, že jsem nezačal špatně,“ startuje ohlédnutí za dosavadním průběhem ročníku. „V přípravě jsem nějaké body nasbíral, na začátku sezóny jsem měl hodně prostoru na ledě,“ pokračuje.

„Jenže jsme nevyhrávali. Zranili se nějací hráči, přišly posily a já jsem najednou spadl z druhé lajny přímo do čtvrté nebo páté pětky, aniž by mi k tomu kdokoliv něco řekl,“ krčí rameny. „Důvody, proč tomu tak bylo, by lépe vysvětlili trenér nebo sportovní manažer. Já jsem se jen snažil dělat všechno naplno,“ připojuje ještě.

Svou roli mohla sehrát výluka v NHL, během níž posílili Pardubice mimo jiné David Krejčí s Alešem Hemským. „Je možné, že to nějaký vliv mělo,“ připouští nejnovější posila Pirátů. „Já jsem nad tím nijak nepřemýšlel. Dělal jsem maximum, abych se dostal do zápasové sestavy, což se bohužel ne vždy podařilo,“ lituje.

Martin Šagát v dresu Pardubic, jimž v minulé sezoně pomohl k zisku mistrovského titulu

Aby nevypadl ze zápasového rytmu, přivítal Martin Šagát výpomoc v prvoligovém Hradci Králové, kde ve třinácti duelech zaznamenal pět gólů a stejný počet asistencí. „Člověk může trénovat čtyřikrát denně, ale zápasové tempo je úplně jiné. Ty situace vnímá hráč úplně jinak,“ upozorňuje.

Na sklonku druhého lednového týdne se pak někdejší mládežnický reprezentant našich východních sousedů přesunul do Chomutova. Jeho předešlé dlouholeté působení v Ústí nad Labem dodává transferu pikantní nádech. „Nijak extra jsem na to nemyslel. Záleží spíš na fanoušcích, jak se k tomu postaví. Jestli mě přijmou nebo ne,“ reaguje Martin Šagát. „K hokeji podobné přestupy zkrátka patří,“ připomíná ještě.

Do stánku Pirátů zavítal několikrát v roli soupeře, do zázemí pro domácí tým však zamířil bez problémů na první pokus. „Věděl jsem, kudy se do kabiny áčka jde, takže jsem trefil,“ směje se. „Ani z ledu mě to do hostující šatny netáhne. Vždycky jdu za někým, kdo mě dovede do správných dveří,“ dodává se smíchem a s mírnou nadsázkou.

Martin Šagát se zapojil do přípravy už před duelem v Brně, do něhož ještě nezasáhl. Nyní už s ním realizační tým může počítat do sestavy. V úterý trénoval slovenský forvard se Štěpánem Hřebejkem a s Milanem Kraftem. „Kluci potřebovali nacvičovat, co se bude hrát na Kometě, takže jsem se jim do toho moc nemíchal. Do pátku bude čas, abychom vše potřebné vyladili,“ líčí.

V kabině si kromě českých hráčů může nejnovější svěřenec trenérů Antonika, Lišky a Mikšovice popovídat i se třemi krajany. „Už jsem v Čechách tak dlouho, že stejně mluvím víc česky i se Slováky,“ usmívá se při zmínce Matúše Kostúra, Patrika Lušňáka a Miroslava Zálešáka. „Navíc v Ústí i Pardubicích bylo taky dost kluků od nás. Jsme zkrátka všude,“ rozesměje se Martin Šagát závěrem.