Rozhovory

„Je černou můrou, když se proti vám otočí vlastní fanoušci,“ uvedl Pešout

Napsal 07.12.2008 David Matula, Miroslav Kučera
C h o m u t o v - Hodinu a půl před včerejším duelem s Duklou Jihlava proběhlo již druhé letošní setkání zástupců klubu s chomutovskými fanoušky. Setkání se uskutečnilo v prostorách salónku restaurace Hokejka a trvalo zhruba hodinu. Nejdůležitější body diskuze se vám v obsáhlé reportáži vynasnažíme přiblížit. Dle očekávání nejvíce prostoru k odpovědím a reakcím na dotazy příznivců dostal hlavní kouč Martin Pešout.

Jak již bývá dobrým zvykem setkání zástupců klubu a fanoušků oficiálně zahájil marketingový manažer klubu David Dinda, který všechny přítomné přivítal a zároveň představil osazenstvo před zápasové diskuze, které se zúčastnili hlavní trenér Martin Pešout, generální manažer Milan Vacke a z řad hráčů zavítal momentálně zraněný Petr Domin. „Byli jsme dohodnuti s Mirem Hlinkou, že pokud nepůjde na led, tak tu dnes bude on. Do poslední chvíle se snažil, aby mohl nastoupit a když to stále nebylo jasné, zda to půjde nebo ne, tak jsme se rozhodli, že napevno přijde Petr Domin, abychom to už nemuseli na poslední chvíli měnit,“ upřesnil na úvod Dinda.

Poté již následovala první otázka směřující na generálního manažera. Otázka zněla jak se generálnímu manažerovi líbí předváděná hra týmu pod vedením hlavního kouče Martina Pešouta? „S předváděnou hrou nejsme a ani nemůžeme být spokojeni,“ ujistil Vacke a následně pokračoval: „Nedaří se nám střelecky a i hráči propadají určité skepsi, i když by neměli, přeci jen jsou to profesionálové. Ale bohužel je to tak. Potom to vypadá tak, že si nikdo nevěří a hráči si nedovolí to, co by si jinak dovolili a bojí se vzít to na sebe. Pochopitelně kdyby namísto pěti porážek doma, byly jen tři a například zápasy s Havířovem nebo Chrudimí se zvládly, tak by byla situace asi jiná. Zápasy se nepovedly a vaše kritika a nespokojenost je oprávněná,“ řekl otevřeně.

Ke stejnému tématu dostal prostor se vyjádřit i hlavní trenér Martin Pešout. „Pro každého trenéra je noční můrou, když se proti němu otočí vlastní fanoušci,“ řekl na úvod. „Přicházel jsem do Chomutova v těžké době, přebíral jsem mužstvo, které nebylo úplně v pohodě a nakonec jsme se dostali, až do finále. Po sezóně jsme si s vedením sedli a dohodli se na tom, že postavíme nové mužstvo zaměřené zejména na play-off. Dokud byli všichni zdraví, tak vše bylo jak má být a myslím si, že tu není nikdo, kdo by se mnou nemohl souhlasit," nadhodil do tábora fanoušků a když nebyla žádná odezva pokračoval: „Bohužel potom nám začala přibývat zranění a pravidelně máme na zápas 4 až 7 hráčů mimo hru. Nechci se hráčů zastávat a dělat nám alibi, ale zejména proti soupeřům, kteří přijedou pouze bránit, nám chybí kvalita. Z pěti zápasů jsme čtyři prohráli o jeden gól. Když se potom podíváme, kdo nám chybí, zjistíme, že Miro Hlinka, který má bod na zápas, Martin Ťupa a Petr Domin oba třičtvrtě bodu na zápas, Charousek a Pulpán, kteří mají víc jak bod na zápas. To se někde projevit musí,“ objasňoval parťák Jiřího Rech.

„Pochopitelně například první třetina s Havířovem nebyla dobrá a také jsem se za ní hned po zápase všem fanouškům omluvil. Přál bych vám být v kabině o první přestávce, tu kabinu jsem málem zboural,“ ujistil. „Ve čtvrtek se sami hráči z vlastní iniciativy domluvili schůzku a vše si vyříkali. Zároveň se dohodli, že pokud by se měla opakovat v dalších zápasech obdobná první třetina jako s Havířovem, tak přijmou jakékoliv pokuty od vedení. Prosím, nechte hráčům klid, aby mohli pracovat. Řvěte na mě, konec konců je to má práce. Každému, kdo na mne řve říkám, ať přijde po zápase a já mu rád ukáži co trénujeme, proč a kolikrát týdně. Nemám s tím problém.“

Další otázka na sebe nenechala dlouho čekat a mířila na hlavního kouče. Kolik sezón ve své aktivní hokejové kariéře odehrál? „Odehrál jsem sedm sezón v první lize za Sokolov,“ odpověděl trenér. Proč je takový rozdíl mezi hrou venku a doma? Hráči přeci musí předvádět to co umí doma, stejně jako venku? Směřovala další otázka ke stolku zpovídaných. „Rozdíl ve hře doma a venku je proto, že u nás jsou soupeři v řadě nastoupeni mezi modrou a červenou čárou. Když hrajeme venku, tak soupeři tolik nebrání, chtějí s námi trochu hrát hokej, tvořit a to vytváří příležitosti ke skórování. Doma se nám bohužel dobře nehraje. Když jsem působil v Karlových Varech, které tehdy patřily k horším extraligovým celkům, tak proti některým týmům zněly pokyny jasně. S těmi nemůžeme hrát hokej, ty musíme řezat. A tak to bohužel vypadá i v některých našich zápasech,“ odvětil Martin Pešout.

Ke stejné problematice se vyjádřil i generální manažer klubu Milan Vacke. „Když vezmeme misky vah, tak je mnohem jednoduší bořit, než tvořit. Vzít kotouč a strčit jej do rohu, nebo jej obloučkem poslat do středního pásma, je mnohem jednodušší, než založit útok. Soupeři narozdíl od utkání venku u nás brání v pěti ve středním pásmu a tam zcela pochopitelně je kombinace výrazně horší. Můžete kotouč jen nahodit a potom bojovat o každý kousek ledu. Soupeř vyhodí do středního pásma a celé se to opakuje. Neustále chodíme do plných.“

Další dotaz směřoval opět na generálního manažera a týkal se ledové plochy na ČEZ stadiónu v Chomutově. Je možné přitlačit na ledaře, aby připravili kvalitnější plochu a vyvarovali se zejména suchých míst při přestávkové úpravě ledu. „Bohužel stadión je starší a tomu odpovídá i kvalita ledu, která ovšem není nejlepší, ale ani nejhorší v soutěži. Kvalita ledu je průměrná,“ odpověděl Milan Vacke a jeho slova potvrdil i pokývnutím Petr Domin. „Přiznám se, že úpravu ledu jsem ještě nikdy neviděl, jelikož se v době přestávky věnuju partnerům klubu, ale díky za námět,“ dodal generální manažer a zapisoval si poznámky.

Čím jsou způsobena zranění, když nejsou žádné zlomeniny? Proč jich máme tolik? Mířila další otázka směr Martin Pešout. „Předsezónními prohlášeními o postupu jsme ze sebe udělali Spartu v extralize. Kamkoliv přijedeme nepřijde do hlediště průměrných tisíc lidí, ale dva tisíce, nepřijde pět set, ale o tisícovku více. Soupeři proti nám hrají na hranici možností. Byl jsem se podívat v Mostě na utkání s Ústím a po první třetině jsem jel zklamaný domů, jelikož domácí nehráli ani zdaleka s takovým nasazením, jako hráli proti nám,“ přiblížil hlavní trenér a dále připomněl jednotlivá dlouhodobá zranění svých hráčů. Kdy Charouska vyřadil obráncův strom na červené čáře, Hlinku s Révayem kroček při zakončení na hranici brankoviště. Pulpána pro změnu vyřadil nekontrolovatelný náraz do mantinelu při obraném zákroku.

„Jestli si někdo myslí, že to jsou zranění vlivem přetrénování, tak prosím. Ve čtvrtek byl dobrovolný trénink, kdy jsme hráčům řekli, aby nechodili ti, co mají nějaké zdravotní problémy či jsou nachlazení. Bylo nás tam jedenáct! Z toho pět hráčů ze čtvrté formace. Trojfázově se trénuje jedině v pondělí. Ráno hodinu, odpoledne zvlášť 40 minut útočníci a 40 minut obránci. Do toho jsme ještě měli odpoledne čtyřicet minut posilovnu. Toto jsme však již před čtrnácti dny ukončili, jelikož se šestnácti hráči to nemělo smysl,“ vyjádřil se k problematice zranění Martin Pešout.

Když máme takovou marodku, proč nebyl zájem o Dreslera, u kterého byla možnost jej získat, ptal se další z přítomných příznivců. „Já si myslím, že 1 300 000 za Dreslera je hodně,“ reagoval v minulosti kouč mládežnických výběrů. Když se nepovede postoupit do ELH, jak to bude se sponzory? Dokážete udržet hráče? Tázal se další z přítomných. Slova se ujal generální manažer Milan Vacke. „Většina hráčů u nás má smlouvu na další sezónu, popřípadě opci. Krom čtyř tuším, každopádně pracujeme na tom, aby všichni hráči měli minimálně opci pro následující sezónu,“ uvedl Vacke a dále pokračoval, „Sponzoři nejsou úplně klidní, ale bavíme se s nimi tak jako tady s vámi." Martin Pešout pak dodal: „Po posledním duelu s Havířovem jsme měli sezení se sponzory a ti jasně řekli, že prioritou je uzdravení všech hráčů. Ať si vezmeme juniory, hlavně ať se uzdraví,“ dodal Martin Pešout.

Už v úvodu setkání uvedl Martin Pešout známou pravdu, že po základní části je jedno jestli má Kometa 150 bodů a Chomutov jen 90. V play-off začínají všechny týmy od nuly a sezóna se jako úspěšná, nebo neúspěšná hodnotí až tam. V závěru potom k obdobnému tématu dodal. „Nebojte se play-off. Máme nejlepšího brankáře v lize! Nikdo nemá takového brankáře jako máme my. Na play-off budeme výborně připraveni, věřte mi. S uzdravenými hráči se nám ta kvalita, co nám teď chybí, vrátí. Už teď se naše natrénovanost projevila ve dvojzápasech druhý den. V Porubě jsme mohli vyhrát 10:0, v Jihlavě jsme potom mohli po první třetině vést 5:0. Bylo znát, že těch sil máme mnohem víc, než soupeř,“ ujišťoval.

Ale zranění můžou přijít i před nebo během play-off, nenechala na sebe reakce publika dlouho čekat. „Ano pochopitelně, ale to je sport. Nejde to nalajnovat. Musíme věřit, jinak nemá smysl to dělat. To si můžeme koupit kolotoč a prodávat lísty,“ odvětil Martin Pešout.

Poté Milan Vacke s úsměvem vyzval příchozí, aby se na něco zeptali i Petra Domina, když už na setkání zavítal. Otázka potom zněla, „Jaká je nálada v týmu?“ „Pochopitelně když se vyhrávalo, tak to bylo lepší, ale žádný problém není. Hodně trénujeme, všechno připravujeme na play-off. Kometa například ve čtvrtek netrénuje, my ano a v play-off se to jistě projeví,“ reagoval usměvavý útočník.

Dalšímu z příznivců chomutovského hokeje se nezdá obranná hra do těla, hráči někdy hrají až příliš „v rukavičkách“. „Ze začátku sezóny jsme měli velké množství vyloučených a snažili jsme se to změnit. Měli jsme v průměru deset, jedenáct vyloučených na zápas. Nyní jich máme o polovinu méně. Za každé zbytečné vyloučení mají hráči v kabině speciální ceník pokut. Začneme si hlavně doma zjednávat respekt, o to se nebojte, ale třeba Pepa Révay, když někoho narazí na mantinel, tak je to okamžitě faul. Při jeho výšce a váze je jasné, že u mantinelu „sešrotuje“ každého,“ odpovídal Martin Pešout.

V úplném závěru poté došlo na hodnocení projektu 3K, kdy byl dotázán Milan Vacke, jak tento projekt hodnotí. „Oficiálně to běží třetím rokem a hodnotím ho velice kladně. Když jsem přišel do Chomutova, tak hráli dorostenci krajský přebor, junioři potom ligu. Dnes hrají oba týmy extraligu. Kdyby nebylo naší finanční pomoci, tak Kadaň již v první lize seniorů není. Tamní rozpočet dotujeme z 80%. Naším cílem je mít jeden celek v extralize, jeden v první lize a jeden v druhé lize. Hráči, kteří tu budou končit v juniorské extralize se "ohrají" v první či druhé lize a připraví se pro Chomutov. Spousta extraligových klubů se snaží rozjíždět něco obdobného, ať už to je Boleslav – Vrchlabí, Liberec – Benátky či Slavia – Havlíčkův Brod, žádný z týmů to však nemá tolik propracované a připravené jako my.

V závěru potom dostal privilegium poslední otázky předseda fanclubu Michal Káva, alias Kafe. Spíše než otázka zaznělo z úst předsedy hodnocení celého setkání. „Ačkoliv mám s vámi všemi přátelské vztahy, tak musím říct, že jsme se nic nového opět nedozvěděli. Opět je vše v pořádku a víceméně se nemáme čeho obávat, nic se neděje a vše běží jak má,“ uvedl. Na to reagoval marketingový manažer David Dinda. „Tohle zřejmě nebyla otázka pro nikoho z nás, ale spíš věc k zamyšlení. Určitě se minimálně nad snižující se návštěvností musíme všichni zamyslet.“ Setkání poté skončilo. Zástupci klubu se šli věnovat svým zápasovým povinnostem, příznivci zase mířili do hlediště na svá obvyklá stanoviště. Společně potom shlédli vítězství nad Duklou Jihlava v poměru 6:1.