Rozhovory

„O motivaci mám postaráno,“ říká Dominik Pavlát po kempu reprezentačních gólmanů

Napsal 14.08.2014 Libor Kult
C h o m u t o v - V polovině července se zařadil do velké skupiny pirátských mládežníků, kteří mají za sebou účast na reprezentační akci. Brankář Dominik Pavlát byl spolu s dalšími devíti gólmany spadajícími do kategorie hráčů do šestnácti let pozván na tréninkový kemp mládežnických brankářů a brankářek v Třemošné. „Byla to velká zkušenost, protože jsem se naučil nové věci,“ ohlíží se stále ještě čtrnáctiletý mladíček s maskou.

Rodák z Tábora přiznává, že s reprezentační akcí nepočítal. „Nečekal jsem, že bych mohl jet,“ vypálí bez váhání. „Na první klasický kemp šestnáctky jsem totiž pozvánku nedostal,“ vysvětluje jedním dechem svůj postoj.

Jenže svazoví trenéři se rozhodli na něj ukázat, a tak se Dominik Pavlát dozvěděl radostnou a povzbudivou novinku. „Když mi trenér Šíp dal pozvánku, byl jsem nadšený, že poznám něco nového,“ prozrazuje.

„Asi největší rozdíl byl v tom, že panovala velká konkurence, protože na kempu bylo hodně brankářů,“ upozorňuje na fakt, že gólmani nejmladšího oficiálního národního týmu měli na kempu největší zastoupení.

Dominik Pavlát odchytal v minulém ročníku ELIOD extraligy mladšího dorostu za Piráty 24 utkání

Leckoho může napadnout otázka, jak mohou brankáři trénovat bez střelby od hráčů. Samozřejmě lze využít „stříleče puků“, ale během kempu čelili brankáři reálným hokejistům. „Stříleli na nás kluci ze staršího dorostu Plzně a ke konci přijeli hráči šestnáctky, což bylo těžší, protože nás velice pečlivě sledovali i trenéři této kategorie,“ popisuje Dominik Pavlát.

Ten má nyní před sebou velkou výzvu. Rád by se probojoval do klasické nominace, ve které figuruje jen trojice brankářů a hráči do pole, a připsal si utkání v nejcennějším dresu. „Nakoplo mě to do další práce. Přece jen start za národní tým je velká motivace,“ hlásí odhodlaně.

Mladý talent má za sebou na severu Čech první sezonu po příchodu z Tábora. „Jsem tu nadšený. Máme výborné trenéry, všechno perfektně funguje,“ pochvaluje si. V brance mladšího dorostu se objevil ve 20 zápasech dlouhodobé soutěže a odchytal také celou sérii play-off s Plzní. ELIOD extraligu poznal Dominik Pavlát už na jihu Čech, přesto určité odlišnosti vnímá.

„V Táboře jsem chytal o kategorii výš, protože jsem patřil ještě do osmé třídy. Tady už jsem byl mladší dorostenec, takže to bylo lepší. Měl jsem se soutěží zkušenosti,“ přibližuje. „Na druhou stranu tady byl větší tlak, se kterým jsem se zhruba měsíc základní části srovnával,“ pokračuje. „Úkolem byl postup do play-off. Pohybovali jsme se nahoře, takže na mě nešlo tolik střel jako v Táboře. Musel jsem se víc koncentrovat, což bylo psychicky náročnější,“ dokončuje srovnání dvou ročníku v nejvyšší soutěži mladšího dorostu.

V přípravě naskočil obdivovatel Henrika Lundqvista také za starší dorost, čehož si Dominik Pavlát podle vlastních slov velmi váží. „Jsem rád, že mi trenér Koláček dává v přípravě prostor, abych se ukázal. Bylo by fajn, kdybych si zachytal i v sezoně,“ přeje si na závěr mladík, který ve volném čase rád hraje tenis nebo fotbal a jehož na konci blížícího se školního roku čekají přijímací zkoušky střední školu. On sám by chtěl jít na gymnázium.