ST. DOROST - článek

„Chtěl jsem hrát lepší hokej,“ vysvětluje Alan Lyszczarczyk, proč opustil Nowy Targ

Napsal 08.03.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Před zahájením aktuální sezóny jeho jméno v České republice znal pravděpodobně jen málokdo, nyní už zejména trenéři ve skupině Západ ELIOD extraligy mladšího dorostu vědí, že si na jeho kousky a umění musejí dávat jejich svěřenci velký pozor. Polský útočník Alan Lyszczarczyk sází v barvách Pirátů jeden gól za druhým a stejným tempem sbírá i asistence. Čtyři kola před koncem základní části figuruje nedávno patnáctiletý forvard na druhém místě v kanadském bodování všech tří skupin nejvyšší soutěže mladšího dorostu, stejná pozice mu patří i mezi střelci. Lépe je na tom v obou případech jen třinecký Jan Poruba. „Hodně trénujeme a já se snažím pořád tvrdě pracovat,“ vysvětluje skvělé statistiky autor 32 gólů a 36 asistencí.

To vše stihl Alan Lyszczarczyk během jednatřiceti duelů, což dává fantastické průměry na jedno utkání. „Na ledě nám souhra funguje,“ libuje si talentovaný mladík. „Musím poděkovat klukům, že mi vytváří dobré šance a proměňují moje přihrávky v góly,“ usmívá se, jako kdyby bylo shromažďování kanadských bodů maličkostí.

Leckoho možná napadne, jak se člen polského národního týmu do šestnácti let ocitl právě na severu Čech. „Agent za mnou přišel s nabídkou hrát za Chomutov, tak jsem vyrazil do Plzně na zkoušku, kde jsem poprvé viděl kluky z týmu a uspěl jsem,“ popisuje šikovný útočník.

Předtím nastupoval nejproduktivnější hráč mladšího dorostu Pirátů za mládežnické výběry ve zhruba třicetitisícovém městě Nowy Targ, kde se narodil. „Máme u nás asi nejlepší mládež v Polsku,“ vypálí bez váhání. „I tak jsem ale odešel, protože jsem chtěl zažít něco nového a hrát lepší hokej,“ jmenuje chvatně důvody přesunu mezi Piráty. „Chci se tu naučit co nejvíc a časem třeba zkusit štěstí v Americe nebo Kanadě,“ plánuje. „Rád bych se prosadil do NHL,“ smýšlí podobně jako řada jeho vrstevníků.

Alan Lyszczarczyk v dresu polské šestnáctky s medailí za vítězství na listopadovém ICECENTER Cupu v Budapešti, kde byl vyhlášen nejlepším útočníkem
(Foto: www.hokej.net)

V Chomutově je podle vlastních slov velmi spokojený, užívá si, že se v každém zápase staví proti lepším protivníkům než v rodné vlasti, jejíž seniorská reprezentace bude v dubnu v ukrajinském Doněcku bojovat o postup do druhé nejvyšší divize mistrovství světa. „Doma bych hrál proti klukům na úrovni zdejších ročníků 1999, což by mi tolik nedalo. Tady se můžu víc zlepšovat, protože se tu hraje lepší hokej,“ srovnává Alan Lyszczarczyk.

Ten má za sebou první zápasy v dresu polské šestnáctky a je přesvědčen, že by v ní hrál, i kdyby zůstal v rodné vlasti. „V Polsku zase tolik hráčů není, konkurence není tak velká,“ argumentuje a naznačuje, že spoluhráče z národního týmu enormně zajímá, jak to v České republice kolem hokeje chodí.

„Kluci na srazech vyzvídají, co všechno tu děláme. Jak trénujeme, jaký se tu hraje hokej a jak kvalitní je liga,“ uvádí Alan Lyszczarczyk. „Navíc nastupuju v lajně s klukem, co hraje za mladší dorost Havířova,“ zmiňuje Kamila Wróbela, jenž vládne produktivitě slezského souboru.

Dlouhodobý cíl nastínil vyslanec polského hokeje hned v úvodu rozhovoru, za ten nejbližší si určil postup na závěrečný turnaj o českého mistra v mladším dorostu, který se na sklonku března uskuteční právě v aréně Pirátů. „Hodně mě láká, abychom bojovali o titul. Chtěl jsem se dostat do Chomutova, protože jsem věděl, že mladší dorost loni vyhrál zlato. I já bych letos rád nějakou medaili,“ vyznává se.

Alan Lyszczarczyk přebývá v Chomutově sám, potíže však nemá, neboť jeho čeština je velmi dobrá, což dokázal i v průběhu interview. „Už je to lepší než na začátku, ale pořád chodím na doučování,“ hlásí skromně. „Všude se domluvím, nikde nemám problém. I v kabině všemu rozumím,“ těší jej.

Vysoce produktivní Polák se netají touhou po NHL, není tedy divu, že nejvíc sleduje tamní hvězdy. „Vyloženě vzor nemám, ale sleduju, jak hrají Crosby, Dacjuk nebo Malkin,“ odkazuje na světovou extra třídu na pozici středního útočníka, tedy na jeho postu. „Mají výborné hokejové myšlení, dokáží skvěle střílet, vyhrávat buly a zvládají i přesilovky,“ uzavírá Alan Lyszczarczyk výčtem vlastností, jaké jej na uvedených hráčích nejvíc zaujaly.