Starší dorost udeřil ve třetím dějství, díky němu také vyhrál první zápas roku 2016

Napsal 08.01.2016 Libor Kult
C h o m u t o v - Z týmů chomutovské akademie vstoupili do roku 2016 jako poslední starší dorostenci, kteří ve třetím kole nadstavbové skupiny A Noen extraligy hostili na svém ledě Vítkovice. Po bezbrankové úvodní třetině se do vedení dostali svěřenci Miroslava Buchala s Martinem Szakalem, ale Ostravané třemi góly skóre otočili. Ještě do přestávky snížil Jan Svoboda, po ní přidali přesné trefy další tři Piráti, což znamenalo druhý a definitivní obrat střetnutí. Po seniorském áčku, juniorech a mladším dorostu tak i starší dorost úvodní duel roku 2016 vyhrál.
N3 pá 8.1.2016
5:3(0:0, 2:3, 3:0)
VIT
Pavlát – Buchtela, Bukač, A. Novák, M. Smutný, Hajič – Köver, Polák, Jaroslav Kulich, Chlán, Palička, M. Svoboda, Navrátil, Hřebíček, Dejmek, J. Svoboda, D. Šilar
Vítkovice
Kardinál – Bílý, Bílý, Kaláb, Veřmiřovský, Ficek, Šulák, Kubík, Kučera, Malík – Gřesík, Tauwinkl, Maxner, Šala, Baláž, Richtář, Cháňa, Blaško, Franz, Kosina, Raška, Toman

26. Kulich (Chlán, Köver), 33. J. Svoboda (Palička, Navrátil), 47. Köver (Chlán), 49. M. Svoboda (Polák), 55. Dejmek (Buchtela, M. Svoboda
Vítkovice
26. Toman (Baláž, Tauwinkl), 30. Toman (Baláž, Tauwinkl), 33. Raška (Gřesík)

Buchtela (Chomutov) 10 minut

Přestože úvodní dějství žádný gól nenabídlo, diváci se rozhodně nenudili. Už po pár vteřin se za vítkovickou obranou zjevil osamocený Matyáš Svoboda, ale skulinku mezi Kardinálovými betony nenašel. Krátce poté mohl na druhé straně otevřít skóre Baláž, ale dopadl podobně jako Svoboda. Pavlátovy chrániče byly proti.

Po klidnější pasáži hry, kdy Piráti nezužitkovali svou územní převahu ve výraznější příležitost, přišly další možnosti, jak vstřelit úvodní gól zápasu. Na sklonku šesté minuty sice Polák na levém křídle prováhal správný okamžik na střelu, ale po objetí branky a pokusu zasunout do ni puk se tento odrazil mezi kruhy, odkud přestřelil odkrytou klec hostů znovu Matyáš Svoboda. Za dvě minuty se to samé „povedlo“ také hostujícímu Kosinovi, který se ocitl sám v blízkosti Pavláta.

Hned z protiútoku měl Kardinál plné nohy práce se střelou Jana Svobody, kterou vykopl špičkou brusle, nedlouho po polovině třetiny odpověděl bekhedem zblízka Kosina, jenže i on minul. Na začátku 14. minuty mohl po akci Matyáše Svobody skórovat Polák, avšak branku, v níž Kardinál ležel na břiše přestřelil. O minutu později už se síť vlnila po střele Chlána. Ke smůle Pirátů šlo jen o boční síť. Když domácí nevyužili přesilovku a neproměnili, ani první část té druhé, šlo se poprvé do kabin za bezbrankového stavu.

Ten Piráti nezrušili ani v úvodu druhé části hry, kdy měli k dispozici ještě téměř minutu a půl početní výhody. Ostravané se rychle oklepali a na přelomu 23. a 24. minuty mohli otevřít skóre Baláž se Šalou. Jenže první zblízka přestřelil a pokus druhého zastavil špička Pavlátova betonu. Za chvíli to zkoušel s opakovanými dorážkami Dejmek, ale ani on neuspěl.

To se povedlo až v polovině 26. minuty Jaroslavu Kulichovi, jenž bekhendem došťoural puk mezi Kardinálovými betony do sítě - 1:0. Vítkovickým stačilo na odpověď 28 vteřin, po nichž Radim Toman chladnokrevně a nekompromisně zakončil přečíslení dva na jednoho - 1:1. Před polovinou duelu už Ostravané vedli. Tauwinkl sice ve výborné pozici netrefil puk, ale o pár vteřin jej ranou z pravého kruhu dopravil na místo určení znovu Radim Toman - 1:2.

V čase 32:20 to s Piráty vypadalo ještě hůř, když Dominik Raška unikl domácí obraně a zkušeně překonal Pavláta mezi betony - 1:3. Za dalších dvacet vteřin ale Jan Svoboda bekhendem vymetl zprava protilehlou šibenici a na chomutovské střídačce hned bylo veseleji - 2:3. V závěru prostředního dějství ještě Šala trefil z mezikruží tyč, Jan Svoboda z pravé strany přestřelil a Baláž sám před Pavlátem zakončil jen do jeho betonů.

Na startu závěrečné dvacetiminutovky mohl vyrovnat Matyáš Svoboda, ale v dobré pozici minul. Když Pavlát na sklonku 46. minuty vychytal osamoceného Kosinu, položil základ obratu. Za necelou minutu přenechal Chlán do tandemu Jakubu Köverovi, který z pravého kruhu pro vhazování vyhnal všechny pavouky z levé Kardinálovy šibenice - 3:3. Za další dvě minuty Piráti už vedli. Matyáš Svoboda projel přes polovinu kluziště, zprava se natlačil do zakončení, které mu napoprvé nevyšlo, ale dorážka už byla úspěšná - 4:3.

V 51. minutě netrefil Dejmek v dobré pozici puk, po chvíli fauloval Šala unikajícího Kulicha, který zakončil špatně a s dorážkou neuspěl ani Chlán. V přesilové hře Severočechů fauloval Věřmiřovský, Piráti tak hráli 41 vteřin početní výhodu pět na tři. Během ní v podstatě nevystřelili, nicméně klasickou přesilovku pět na čtyři už Chomutovští zužitkovali, neboť Ladislav Dejmek si našel před brankou puk odražený od zadního mantinelu po ráně Buchtely - 5:0.

Necelé tři minuty před závěrečnou sirénou byl vyloučen na dvě plus deset minut Buchtela a Vítkovice záhy zesílily početní výhodu ještě jedním hráčem navíc odvoláním brankáře. Ani hra bez gólmana však v podání Severomoravanů možnosti na snížení nepřinesla. Naopak prázdnou vítkovickou klec minul Jaroslav Kulich. Další gól už nepadl, a tak i starší dorost Pirátů první zápas nového roku 2016 zvládl vítězně.

Miroslav Buchal (Piráti Chomutov): „Myslím, že se nám povedl nástup. Měli jsme víc ze hry, jenže nedáme ani ty nejvyloženější šance. Ve druhé třetině jsme za stavu 1:0 udělali spoustu chyb, kterou soupeře využil k vedení o dva góly. Gól na 2:3 nás vrátil do zápasu, díky němu jsme se přece jen trochu chytli. Ve třetí třetině jsme hráli parádní hokej, vyrovnali jsme a vzali si vedení na svou stranu, které jsme pak ještě potvrdili.“