Starší dorost Ústí v derby většinu zápasu tlačil, přesto nakonec prohrál

Napsal 27.09.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - V devátém kole RAKO extraligy staršího dorostu zavítalo na led chomutovské SD ARÉNY Ústí nad Labem, které před utkáním figurovalo na posledním místě osmičlenné tabulky. Piráti však roli favorita a druhého celku průběžného pořadí nepotvrdili, přestože po první třetině vedli. Hosté však dvěma zásahy v prostředním dějství skóre otočili a ve třetí části hry zareagovali i na vyrovnání svěřenců Kamila Koláčka. Těsný náskok 3:2 Slovan udržel až do závěrečné sirény a připsal si druhou výhru v sezóně.
9.kolo pá 27.9.2013
2:3(1:0, 0:2, 1:1)
UNL
Štefka – Hlaváček, Páleník, Dimitrov, Gröger, Hierman, Kozák – P. Macháček, Kašpar, Wágner - Strunz, Lyszczarczyk, A. Macháček - Adámek, Polák, Rohla - Dufek
Ústí n.L.
Zvědělík – Hucek, Kvaček, Melichar - Kašek, Drha, Techl, Kopta, Rubeš, Tůma, Zdvořáček, Navarra, Amirov, Ozom

16. Strunz (Dimitrov), 45. Páleník (Hierman)
Ústí n.L.
26. Kopta (Navarra), 37. Ozom, 52. Tůma (Navarra)

9:7
1:1
0:0
37:19
60

První střelecké pokusy si připsali na konto domácí Piráti, jejichž aktivitu však zastavila dva vyloučení na konci třetí minuty. Ústečtí během minutu a sedmačtyřiceti vteřin trvající přesilovky pět na tři zatlačili soupeře, ovšem gólově se neprosadili. Kašek z blízka i Kvaček od modré mířili jen do tyče.

Po skončení druhého trestu mohl otevřít skóre chomutovský Páleník, jenž dostal puk do jízdy po opuštění trestné lavice, ale tváří v tvář Zvědělíkovi branku přestřelil. Piráti se tímhle okamžikem začali chápat otěží duelu, ale jejich snaha dlouho přicházela vniveč.

Šance nebo jejich náznaky končily na obětavé obraně Slovanu. Když už nějaký puk prošel až na Zvědělíka, ten potvrzoval, že se vyspal do dne s výbornou formou. Tlak Pirátů sílil a nakonec jej domácí korunovali gólem.

Na sklonku 16. minuty příkladně forčekoval Dimitrov, vybojoval puk pro Martina Strunze, který se nerozpakoval a z jízdy napálil puk do sítě - 1:0. Střelec otevíracího gólu mohl zvýšit v 19. minutě, avšak neměl dostatečnou stabilitu na důraznější zakončení.

Také v úvodu prostředního dějství hrál jeden z týmů přesilovku. Tentokrát to byli domácí, ale výhodu jednoho muže v poli nevyužili, a tak udeřili hosté. Štefka neodhadl situaci, vydal se za branku rozehrát puk hokejkou, ale Navarra jej o kotouč obral a předložil jej Ondřeji Koptovi, pro něhož nebyl problém vyrovnat do prázdné branky - 1:1.

Piráti následně nevyužili početní výhodu a krátce po polovině normální hrací doby mohli jít podruhé do vedení. Hlaváček odpykal trest za příliš mnoho hráčů na ledě a poté, co naskočil na led, dostal přihrávku, po níž jel ze strany sám na Zvědělíka, ale mířil jen do boční sítě. Hostující gólman si ve 36. minutě poradil také s pokusem Wágnera, který najížděl z pravého křídla.

O minut později už hosté vedli. Bořek Ozom se vydal do útoku, v pravém kruhu pro vhazování vystřelil a puk zastavila až síť v brance za Štefkou - 1:2. Několik vteřin před koncem druhé třetiny se po jednom ze závarů před ústeckou brankou strhla potyčka, po níž putovala na trestnou lavici čtveřice hráčů - na každé straně po dvou.

Úvod závěrečné dvacetiminutovky se nesl ve znamená řady zajímavých situací. Nejprve chomutovský Gröger zastavil už ve vlastním obranném pásmu u mantinelu ústeckou možnost na přečíslení dva na jednoho. Stejný zadák Pirátů o chvíli později nahodil puk, který se odrazil k volnému Aleši Macháčkovi, jenž však kousek černé pryže za Zvědělíkova záda nezasunul.

Na začátku 45. minuty dostali také domácí příležitost zahrát si přesilovku pět na tři. Nepotřebovali ani celou minutu a 25 vteřin, už po třinácti vteřinách se trefil kapitán Jan Páleník, který si předtím několikrát vyměnil puk s Hiermanem na modré a vypálil - 2:2.

Domácí měli i nadále převahu, kterou však nedokázali vyjádřit gólově, o což se kromě Zvědělíka zasloužili i hráči před ním, kteří obětavě padali do střel a blokovali je. To vše položilo základ tomu, že Ústečtí Lvi se na konci 52. minuty dostali podruhé do vedení. Hosté hráli přesilovku a kombinaci zakončil Martin Tůma, který poslal do sítě Navarrovu přihrávku podél brankoviště - 2:3.

O tři minuty později mohl vyrovnat Strunz, jenže po Polákově nahrávce sám před Zvědělíkem nepřekonal jeho betony naskládané na sebe. V závěru si domácí zkomplikovali cestu za vyrovnáním faulem, ale i v oslabení zkusili hru bez brankáře. Ani ta jim však k zisku bodu nepomohla.

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): „Zápas v plné nahotě odhalil charakter našeho mužstva. Pokud na hráče nebudeme neustále přísní, šlapat nebudou. Důsledky za předvedený výkon si ponesou sami. V tuhle chvíli jsme s kolegou v takovém rozpoložení, že ani nevím, koho necháme hrát hned v sobotu. Podle předvedeného výkonu by si to zasloužili maximálně dva hráči. Ještě se k utkání vrátíme a vyhodnotíme si ho. Hráči si po výhře nad Spartou mysleli, že se Ústí porazí samo. Jenže hokej se takhle hrát nedá a my ho takhle hrát nebudeme.“

Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): „Nejeli jsme do Chomutova jako favorité, protože domácí mají kvalitní tým. Do každého utkání jdeme s tím, že chceme vyházet z kvalitní obrany a překvapit soupeře, což se nám tentokrát povedlo. Musím nám všechno sednout a soupeř nás musí trochu podcenit, abychom byli schopní urvat body. Neříkám, že jsme byli lepší, ale za bojovnost, nasazení a předvedený výkon si kluci vítězství zasloužili.“