Chomutovští junioři mají první body, na Sareze vyhráli v prodloužení

Napsal 05.09.2008 Adam Bagar, David Nováček
C h o m u t o v - Chomutovští junioři se mohou těšit z prvních extraligových bodů. Po velké bitvě vyválčili 2 body za výhru v prodloužení v utkání proti ostravské Sareze. Domácí šli třikrát do vedení, ale soupeř ze severu Čech dokázal třikrát vyrovnat a navíc hned ve 2. minutě prodloužení udeřit. Parádně se trefil útočník Miklovič a v bílomodrém chomutovském táboře vypukla obrovská radost. O branky Chomutova se postupně postarali Chlouba, Žižka, Krupka a již zmiňovaný Miklovič. Již zítra na hráče čeká náročné utkání proti Vítkovicím.
1.kolo pá 5.9.2008
SAR
3:4p(2:2, 1:0, 0:1 - 0:1)
Poruba
Gleich - Rusek, Plzák, Pindur, Spusta, Špok, Poláček, Skočovský - Řezáč, Vidlák, Kalina, Šimkovič, Kopáč, Galajda, Noga, Bartoš, Jelšík, Blažej, Vajda, Richter, Bartošek.
Hollý - Dostál, Sviekauskas, Semrád, Saska, Krupka, Žižka, Kaplan, Rutta - Nguyen, Kalinovič, Indra, Chlouba, Hofmesiter, Kroupa, Bečvář, Kůs, Kolář, Miklovič, Jáchym, Szakal.

Od úvodu utkání se hrál velmi rychlý a dravý hokej s množstvím šancí na obou stranách. Jako první zahrozili hostující hráči, když pálil velmi tvrdě zpoza kruhů Kůs. O chvíli později se ocitla v šanci i domácí Sareza, ale Bartošek situaci tři na jednoho řešil střelou, která skončila pouze v náručí gólmana Hollého. Šancí bylo opravdu hodně a o minutu později mohl poprvé skórovat Vajda a následně na druhé straně i Kůs, jehož střela skončila v Gleichově lapačce. V čase 5:21 se ukázalo známé „Nedáš – dostaneš“ – Chomutovští nevyužili svou šanci a na druhé straně se tak trefil po chytré přihrávce před branku z hole Kopáče loňský dorostenecký tahoun Karel Richter. Ostravanům radost nevydržela ani minutu, protože v čase 6:09 se porubští mladíci vydali ve vlastním oslabení do útočného pásma, čehož Chomutov dokázal využít rychlým protiútokem a následnou střelou Romana Chlouby, který propálil Gleicha. V deváté minutě dostala Sareza ideální možnost skórovat, když hrála téměř dvouminutovou přesilovku pět na tři. V té si vytvořila obrovský tlak a dokonce již dvakrát měli hráči ruce nad hlavou, když Noga střílel z těžkého úhlu a následně Kalina trefil tyč, ale gólman Hollý jakoby svou branku zaklel. V čase 11:24 vsítili domácí zaslouženou druhou branku – po krásné přihrávce hostující gólmana Hollého se trefil do opuštěné klece Michal Bartošek. Ani tentokrát nevydrželo Ostravanům vedení příliš dlouho, když v čase 13:18 využil přesilové hry tvrdou střelou z levého kruhu Michal Žižka. V patnácté minutě měli domácí k dispozici pětiminutovou početní výhodu jednoho hráče v poli, ve které měl největší příležitost Jelšík, jenž netrefil zcela odkrytou chomutovskou klec po šikovné přihrávce Richtera. Necelé tři minuty před koncem první části hosté navíc vyhodili touš ze svého obranného pásma mimo kluziště, a tak zde byla pro domácí další dlouhá dvojnásobná přesilovka, která se porubským juniorům vůbec nepovedla. Po dvaceti minutách hry, ve které se bylo neustále nač dívat tak Sareza Ostrava remizovala s nováčkem juniorské extraligy 2:2.

Hned v úvodních minutách druhé třetiny zahrávali domácí další početní výhodu, která se však svěřencům hlavního trenéra Rambouska vůbec nevydařila. Až ve 24. minutě se ocitl před brankou Hollého nejprve Šimkovič a následně i Blažej, ale ani jednomu se touš do branky protlačit nepodařil. Tempo hry opadlo a už zdaleka nebyl k vidění hokej, který obě mužstva předváděla v úvodní části. Výjimku tvořily pouze šance Bartoše na jedné straně a Kůse na straně druhé, ale oba gólmani byli připraveni. Vzápětí jakoby převzali aktivitu Chomutovští a domácí nevěděli, co proti extraligovému nováčkovi hrát. V polovině utkání předvedl velmi šikovnou střelu, která jen těsně minula tyč domácí klece, Rutta. Na ledě se stále nic nedělo a diváky ze sedadel tak mírně postavil až menší závar před hostující brankou, který způsobilo útočné trio Vidlák-Blažej-Šimkovič. Ve 37. minutě měli domácí po dlouhé době tlak ve svém útočném pásmu, který nakonec skončil útočným únikem hostí, když Kolář nahrával do druhé vlny na Indru, ale Gleich byl opět připraven. V čase 37:55 jsme se na Sareze konečně dočkali další branky – v úniku několika domácích hráčů našel Šimkovič ve druhé vlně najetého Martina Vidláka, který jen lehce trefil touš, který skončil až zády gólmana Hollého. Branka domácí tým povzbudila a v předposlední minutě druhé části ještě mohl skórovat po závaru před brankou hostí Kalina, který trefil pouze břevno. Čtyřicet minut hry tak přineslo pět branek a vedení domácí Sarezy v poměru 3:2.

Třetí třetinu začali lépe hosté, kteří předvedli neskutečně silný tlak před brankou Gleicha, ale nejnebezpečnější pokusy Bečváře a Krupky v brance neskončily. V čase 43:40 se už hosté přece jen dočkali, když využili další přesilovku – Kůs přihrával zpoza branky mezi kruhy na volného Jana Krupku, který se rychlou střelou trefil přesně mezi Gleichovy betony. Hra rázem opět nabrala ty správné grády a začala z obou stran útočná podívaná, ale šance Semráda a vzápětí domácího Kopáče skončily na dobře postavených gólmanech. Ve 46. minutě mířil v oslabení na Gleicha Kolář, jehož únik musel hasit až povinným faulem Skočovský. Dvě minuty nato se dostal až před Hollého Řezáč, který se však ztratil ve svých kličkách a hostujícího gólmana tak příliš neohrozil. V 52. minutě mohl přidat čtvrtou branku Chomutova dnes nejaktivnější hráč na ledě Kůs, ale lapačka gólmana Gleicha byla proti. O minutu později měl na hokejce vedoucí gól hostí Jáchym, ale domácí brankářská jednička byla opět připravena a skvělým zákrokem uchovala nerozhodný stav 3:3. V následujících momentech příliš šancí k vidění nebylo a bojovalo se o každý kousek ledu. Na obou týmech sice bylo znát, že chtějí vsítit čtvrtou branku, ale pozorné obrany a rychlý přístup protihráčů jim to nedovolil, a tak po šedesáti minutách hry byl stav nerozhodný 3:3. Na řadu tak přišlo pětiminutové prodloužení.

V něm hned v čase 60:39 se k touši dostal Petr Miklovič, jenž po chytrém obloučku přehodil povyjetého Gleicha a získal tak pro Chomutov první dva extraligové body, zatímco Ostravané si připsali pouze bod jeden, což lze považovat za ztrátu.