Starší dorost si zápas s Kometou zkomplikoval, důležité vítězství však uhájil

Napsal 21.02.2014 Libor Kult
C h o m u t o v - Starší dorostenci si prohodili pořadí zápasů 11. a 12. kola nadstavbové části RAKO extraligy. V předehrávce 12. kola podlehli Zlínu, v řádném termínu pak chtěli nezdar s Valachy odčinit v souboji 11. kola s Kometou Brno, která měla před utkáním na sedmém místě jen čtyřbodovou ztrátu na šesté Piráty. Svěřenci Kamila Koláčka důležitou bitvu vyhráli, k čemuž jim pomohlo prvních 31 minut, po nichž vedli mladí Piráti 4:0. Kometa sice ve třetím dějství snížila na rozdíl dvou gólů, ale vyrovnat nedokázala. Starší dorost tak nedovolil soupeři, aby se v tabulce přiblížil na jediný bod.
39.kolo pá 21.2.2014
6:3(1:0, 3:1, 2:2)
KOM
Lukeš – O. Dvořák, Páleník, Hlaváček, Hierman, D. Novák, Kozák, Dimitrov – Polák, Lyszczarczyk, A. Macháček, Kašpar, Kulich, Adámek, P. Macháček, M. Svoboda, Toman, Palička, Wágner, Strunz
Kometa
Slavíček (31. Krček) – Zukal, Štancl, Sedláček, Marcello, Švejda, Kratochvíl, Šnajnar, Kubeš – Nohel, F. Dvořák, Havránek, Denk, Biolek, Horký, Dymáček, Garčic, Dufek, Hroudný, Havlát

11. Kulich (M. Svoboda), 23. Polák (Hierman), 31. Lyszczarczyk, 31. Strunz (O. Dvořák), 45. Polák (Wágner), 60. A. Macháček (Strunz)
Kometa
37. Štancl (F. Dvořák, Horký), 45. Horký (F. Dvořák), 48. Horký (F. Dvořák, Dufek)

5:4
2:1
0:0
38:27
70

Aktivněji vstoupila do utkání Kometa, která měla územní převahu a donutila domácí Piráty během úvodních minut k několika zakázaným uvolněním. Mírný tlak však nakonec byl jen platonický, protože Lukeš pokryl pokusy Filipa Dvořáka i Havláta a pochytal také dvě akce Garčice, který se v jednom případě dostal ještě k dorážce.

Piráti kontrovali pokusem Adámka, který mířil vysoko nad, a dorážkou Lyszczarczyka, jenž dostal přihrávku přes ruku a zakončoval tak slabě. Krátce po polovině úvodního dějství už se ale skóre měnilo. Do té doby aktivnější hosty zmrazila dorážka Jaroslava Kulicha, který se nejlépe zorientoval ve skrumáži před Slavíčkem - 1:0.

Vedoucí gól Piráty nabudil. Za necelé dvě minuty si vypracovali dvě velké možnosti díky tečovaným střelám. Lyszczarczyk však mezeru mezi betony Slavíčka nenašel, na brněnského gólmana nevyzrál ani Polák. Další příležitosti viděli diváci mezi dvěma brněnským přesilovkami. Nejprve hostující Havránek hledal skulinu v Lukešově postoji u pravé tyče, hned z protiútoku uháněl Lyszczarczyk sám na Slavíčka, který jej však vychytal. Když Kometa nevyužila ani druhou početní výhodu a Havlát v dobré pozici mířil těsně před sirénou jen do Lukeše, odcházely oba týmy do šaten s výsledkem 1:0 pro Piráty.

Stav utkání se znovu měnil po 147 vteřinách hry ve druhé části. Přesilovou hru využil Tom Polák, který si v blízkosti brněnské branky najel na Hiermanovu přihrávku a zavěsil - 2:0. Druhý gól domácích ještě o něco víc utlumil aktivitu Komety. Krátce po Polákovi málem skóroval Kulich, jehož bekhend zkrotil Slavíček jen s vypětím všech sil. Akce Brňanů v tomto časovém úseku troskotaly na pozorné defenzivě Pirátů jako v případě Dufka nebo na vlastní nepřesnosti jako u Dymáčka, který nevystřelil ani pořádně nepřihrál.

Před polovinou střetnutí si oba týmy vyzkoušely hru ve čtyřech a krátkou přesilovku. Po vypršení všech trestů se ve výhodné pozici objevil hostující Filip Dvořák, ale jeho rána z mezikruží byla sražena nad branku Pirátů. Tato akce předznamenala tvrdý direkt domácích, kteří během 24 vteřin odskočili na rozdíl čtyř gólů.

V čase 30:14 se prosadil Alan Lyszczarczyk, který si jako první našel volný kotouč v brankovišti Komety, kam kousek černé gumy propadl po střele Daniela Nováka - 3:0. O chvíli později poslal Ondřej Dvořák přesný pas do jízdy Martinu Strunzovi a ten si tváří v tvář Slavíčkovi poradil na výbornou - 4:0. Domácí útočník velmi dobře zakončenou akcí vyhnal Slavíčka z branky, kde hostujícího mladíka s maskou nahradil Krček.

Kometa se však ze šoku vzpamatovala nakonec velmi rychle. Ve 32. minutě jeli Dymáček s Kratochvílem dva na jednoho, ale jejich počínání ještě stačil zpacifikovat jeden z obránců. Za tři minuty měli Piráti štěstí, když ránu Štancla od modré zastavila tyč jejich branky. V další početní výhodě nejprve Lukeš vytěsnil Dymáčkovu ránu z jasné pozice mimo tři tyče, aby následně přece jen kapituloval. Obránci Patriku Štanclovi druhý pokus už vyšel, i když mu pomohla teč jednoho z bránících hráčů. Na to se však historie neptá a brněnský zadák snížil - 4:1.

Ještě do druhé přestávky měli Jihomoravané k dispozici další početní výhodu, ovšem nezužitkovali ji. To se povedlo až v čase 44:26 Tomu Polákovi, k němuž se od bránícího hráče odrazilo Wágnerovo nahození a bývalý hráč brněnského Warrioru se pohodlně prosadil podruhé v utkání - 5:1. Opět čtyřbrankové vedení jako by však domácí Piráty ukolébalo.

Za jednadvacet vteřin totiž hned po buly, které se konalo před Lukešem po zakázaném uvolnění Pirátů, snížil Luboš Horký - 5:2. A stejný hráč zadělal na drama. V čase 47:04 se Luboš Horký nerozpakoval a poslal puk bekhendem do chumlu hráčů před Lukešem a kotouč zastavila až síť domácí branky - 5:3. Dvougólový rozdíl vlil do žil staršího dorostu Komety další elán, domácí se naopak začali přece jen strachovat o výsledek. Na začátku 49. minuty byl Havránek sám před Lukešem, ale bekhendem mířil nad.

V dalších minutách se Brňané snažili snížit na rozdíl jediné trefy. Často se dokázali usadit v útočném pásmu, ovšem jejich tlak byl znovu spíše platonický. Když už se tým z moravské metropole nadechoval k závěrečnému náporu, přišlo vyloučení, které plány Komety notně narušilo. V pěti hráli hosté znovu až v čase 59:20. Sice se ještě pokusili o korekci skóre, ale nakonec to byli domácí, kteří přidali ještě jeden gól. Čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou rozvlnil síť Aleš Macháček poté, co mu do ideální pozice přihrál v situaci dvou na jednoho Strunz - 6:3. Vzhledem k času gólu se jednalo o poslední trefu zápasu.

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): „Vyhráli jsme, takže hodnocení může být pozitivní. I když si musíme uvědomit, že jsme dělali individuální chyby. Brno nás ničím nepřekvapilo, čekali jsme, že bude hrát nátlakový a agresivní hokej, protože má fyzicky velmi dobře připravené hráče. Tohle se taky potvrdilo a jsem rád, že se s tím kluci vyrovnali, protože nastoupila řada mladších dorostenců. Po snížení na 5:3 mi trochu zatrnulo. V Brně jsme vedli 3:0, ale během chvíle to bylo 3:3. Klukům neustále opakujeme, že není nutné nasázet soupeři deset gólů, když vedeme 4:1. Bohužel si takový zápas neumíme pohlídat, abychom ho dohráli v klidu a bez nervů.“

Jan Konečný (HC Kometa Brno): „Začátek se nám docela povedl. Prvních deset minut jsem byli aktivní, ale pak jsme udělali individuální chyby. Za stavu 0:4 se zápas těžko otáčí, ale my jsem ho nezabalili. Ve třetí třetině jsem se pokusili s utkáním ještě něco udělat, ale nepovedlo se nám to. Pokud budeme dělat individuální chyby a mančaft nebude šlapat celý, nemůžeme uspět. Na těchto věcech musíme zapracovat.“