Senzace! Junioři znovu přetlačili Slavii v nájezdech a míří do semifinále play-off

Napsal 27.03.2019 Marek Douda
C h o m u t o v - Junioři to dokázali! Pirátská posádka v rozhodujícím pátém klání čtvrtfinále play-off DHL extraligy přetlačila Slavii a postoupila mezi top čtyřku. Před zraky jednoho tisíce diváků Chomutovští v ROCKNET ARÉNĚ třikrát prohrávali, ale zásluhou Michala Guta s Petrem Chlánem vždy srovnali krok. V prodloužení rozhodující branka nepadla, a tak již potřetí v rámci série došlo na lámání chleba při nájezdové loterii. V té se stal hrdinou Josef Koláček, jehož zásah byl rozdílový.
ČF5 st 27.3.2019
4:3sn(0:1, 2:2, 1:0 - 0:0 - 1:0)
SLA
Pavlát – Váchal, Šuráň, Seemann, Zeman, Beneš, Vaněk, Štochl – Štefančík, Vrhel, Chlán, M. Svoboda, Prokop, Jaroš, Koláček, T. Koblížek, Pech, Ouřada, Gut
Slavia
Málek – Štibingr, Duda, Antoš, Mareček, Steinocher, Čapka, Holý – Brož, Kižlin, Všetečka, Havrda, Hradil, Hasil, Vlček, Turek, Labuzík, Janča, Petrák

21. Chlán (T. Koblížek), 33. Gut (Seemann), 46. Gut (Seemann), rozh. náj. Koláček
Slavia
15. Štibingr (Všetečka), 24. Vlček (Labuzík, Antoš), 34. Všetečka (Štibingr, Brož)

Šindel, Svoboda – Brejcha, Jelínek

Oba celky vstoupily do utkání aktivně, přičemž žádná ze stran si nevytvořila kloudnou šanci. První střelecký pokus na branku Pražanů vyslal Pech, gumu však nasměroval mimo tři tyče. Hra byla posléze spíše taktického rázu a první vážné ohrožení branky soupeře přišlo v osmé minutě, když bek Slavie Štibingr přiměl nebezpečnou ranou Pavláta k zákroku. V polovině třetiny se červenobílí provinili za hranicí pravidel, Chomutovští ovšem početní výhodu v úvodní branku nepřetavili.

O pár minut později uštědřili hráči z hlavního města Pirátům lekci z efektivity. Ve 14. minutě usedl na lavici hanby Vít Seemann a soupeř 34 vteřinách příležitost zužitkoval. Jan Štibingr napřáhl od modré a tvrdou ranou překonal Pavláta – 0:1. Dění na ledové ploše se následně přelévalo z jedné strany na druhou a Chomutovští se jen marně pokoušeli vyrovnat. V největší šanci se ve 20. minutě ocitl Ouřada, jemuž ve výhodné pozici rána nesedla.

Na počátku prostředního dějství se situace obrátila a pirátská posádka po 50 sekundách smazali manko. Koblížek přihrávkou od pravého mantinelu našel Petra Chlána, jenž potvrdil pověst střelce – 1:1. Téměř o minutu později byli Chomutovští blízko obratu. Zeman vyslal do samostatného úniku Vrhela, jehož při zakončení vyrušil dotírající obránce. Ve 24. minutě si Pražané vzali vedení zpět a znovu v přesilovce. Po nahození Slavistů se před brankovištěm nejlépe zorientoval Šimon Vlček – 1:2.

Ve druhé polovině klání Chomutovští vrátili zpět vyrovnaný stav, když Michal Gut tečí poslal za Málkova záda nahození Seemanna – 2:2. Střelecká odpověď Slavistů na sebe nenechala dlouho čekat. O pouhou minutu později se po svižné akci prosadil Robin Všetečka – 2:3. Ve 36. minutě se Piráti kombinací dostali do zakončení, ale Ouřadovi v klíčovém okamžiku selhala mířidla. Kapitán pirátské lodi mohl zaváhaní napravit tři minuty poté, proti střele z úhlu ovšem znovu vystoupil strážce pražské klece.

Na rozdíl od druhé fáze klání, na startu třetí třetiny na sebe upozornili hosté. Ve 43. minutě si Brož rychlou střelou přiměl maskovaného muže k zásahu lapačkou. O tři minuty později se Pirátská posádka dočkala gólu. Kombinační hra, která rozebrala obranu Pražanů, skončila u Michala Guta, který pálil do odkryté svatyně – 3:3. Od poloviny 48. minuty hráli Chomutovští v pěti proti třem po dobu 102 sekund. Obrat měl na holi Ouřada, jenž si opět vylámal zuby na Málkovi.

V poslední desetiminutovce patřila střelecká iniciativa primárně domácím. Od 53. do 55. minuty se Piráti ocitli ve třech gólovkách. Nejprve Ouřada při úniku neuspěl tváří v tvář brankáři, následně si Chlán najel z levé strany až před branku, kterou ovšem netrefil. V neposlední řadě prozkoušel slavistickou jedničku tandem Guta se Svobodou, přičemž druhý jmenovaný neprocedil puk za záda roztaženého gólmana. V 58. minutě se Vrhel s Koláčkem pokoušeli o něco podbného, avšak shodně neuspěli.

V desetiminutovém prodloužení byly vidění příležitosti na obou stranách. V 63. minutě Pirát Svoboda ukořistil kotouč před brankou, ale shodně jako v předešlém případě neskóroval. Na druhé straně nastřelil Hradil beton připraveného Pavláta. Pár minut před konečnou sirénou měly oba tábory na holích rozhodující branku. Nejprve Brož v 68. minutě obkroužil branku, čímž překvapil Pavláta. O minutu později střílel Gut mezi betony brankáře, ale taktéž bez úspěchu.

O osudu utkání i celé čtvrtfinálové série rozhodovala nájezdová loterie, ve které zvítězili Piráti Chomutov. Zlomový zásah si připsal Josef Koláček – 4:3sn.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Byl to neuvěřitelný zápas, opravdu na morál. Nemyslím si, že bychom byli lepší, co se týče taktiky nebo něčeho, byl to vyrovnaný zápas. Myslím, že rozhodlo, že jsou kluci v obrovské euforii a byli namotivovaní. Zápas se ale pro nás nevyvíjel vůbec dobře. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme sehrát nejlepší třetinu, i kdyby měla být poslední v sezóně. Dali jsme nádherný gól na 3:3 a poté to bylo znovu o morálu a týmu, který má neskutečný charakter. Závěr už jsme si vybojovali v penaltách. Celý realizační tým smeká před kluky za to, co odvedli za poslední dny. Je to parádní vizitka pro pirátskou organizaci. Série byla jednou z nejlepších, kterou jsem zažil.“

Tomáš Hamara (HC Slavia Praha): „Nebudu nic hodnotit. Na vybavování nemám čas.“