První semifinálové utkání jednoznačně pro Piráty, ti se ujali vedení 1:0

Napsal 13.03.2012 Pavel Kadeřábek
C h o m u t o v - První třetina prvního semifinálového utkání přinesla svižný hokej z obou stran. Do vedení se dostali zaslouženě domácí v 11. minutě po střele Filipa Semana, na 2:0 pak zvýšil v minutě osmnácté v přesilovce Štěpán Hřebejk. Ve druhém dějství nejprve hosté snížili, pak ale Piráti třemi brankami rozradostněli domácí fanoušky. Radost jim nezkazili ani hosté, kteří v předposlední minutě korigovali na 5:2 pro domácí. Ve třetí třetině se brankostroj nezastavil a ukazatel skŕese nakonec ukázal konečný stav 7:3 pro domácí, kteří se tak ujímají vedení v semifinále nad Olomoucí 1:0.
SF1 út 13.3.2012
7:3(2:0, 3:2, 2:1)
OLO
Řehoř - Palin, Pulpán, Grof, Macháček, Pavlas, Jilson, Mrázek - Orsava, Kraft (C), Hřebejk - Hruška, Gajovský, Seman - Ondřej, Diviš, Procházka - Jíra, Sikora, Hromas – Endál
Olomouc
Žigárdy (od 32. Kašík)– Lhotský, Staněk, Bartoň (C), Kotvan, Ondrušek, Janáček, Nedbálek, Horák – Kucharczyk, Dopita, Selingr, Pekr, Řípa, Šlahař, Kolouch, Ministr, Kucsera, Rác, Vodný, Pšurný.

11. Seman (Hruška), 18. Hřebejk (Orsava, Grof), 29. Diviš (Procházka, Jíra), 32. Pavlas (Jíra, Sikora), 38. Macháček (Hruška, Gajovský), 44. Ondřej (Jillson, Procházka), 46. Diviš (Ondřej, Procházka)
Olomouc
24. Kucharczyk (Bartoň), 38. Kucsera (Kolouch), 45. Nedbálek (Ministr, Kolouch)

7:6
2:1
33:39
4305
Florian, Kubeš – Čížek, Ondráček
Kucharczyk(OLO) 5 minut + osobní trest do konce utkání

Od začátku utkání si Piráti drželi puk spíše na svých holích, ale domácím mírně zatrnulo v páté minutě, kdy se ke střele propracoval Pavel Selingr. Řehoř jeho ránu zápěstím neudržel ve výstroji, ale nebyl u něj nikdo, kdo by mohl dorážet. Ofenzivně se pak výrazně projevil na druhé straně kluziště hned dvakrát Nikola Gajovský, ovšem ani jeden z jeho pokusů se neujal. Domácí tribuny se konečně rozjásaly v čase 10:51. Skvělou práci odvedl David Hruška, který se zbavil obránce a mezi kruhy předložil puk Filipu Semanovi, který výtečně trefil levý horní roh Žigárdyho klece.

Přesně o tři minuty později dostali Piráti první možnost přesilové hry po vyloučení Koloucha, jenže během ní vymyslel jedinou střelu Milan Procházka, se kterou neměl gólman hostů Žigárdy žádný problém. Podstatně jinak začala hned na to druhá přesilovka domácích. Nejdříve David Hruška vymíchal hostujícího brankáře, puk za jeho záda ovšem nedostal. To se povedlo až v čase 17:16 Štěpánu Hřebejkovi, který dostal v situaci tři na dva skvělou přihrávku zprava od Jakuba Orsavy a zametl puk vedle Žigárdyho levého betonu. Zbytek první části už žádnou vyloženou šanci nepřinesl, a tak odcházely oba týmy do šaten za stavu 2:0 pro Piráty.

Na začátku druhé třetiny se na trestné lavici ocitl střelec druhé branky Štěpán Hřebejk a Olomoučtí si vypracovali obrovskou šanci. Jakub Bartoň vystřelil od modré čáry a Řehoř vyrazil puk jen vedle sebe, poté ho vymetl holí jen pár centimetrů od brankové čáry. Hosté ovšem naplno využili hned další přesilovou hru. Jakub Bartoň si v čase 23:18 nabruslil do útočného pásma a předložil kotouč do osy hřiště Radimu Kucharczykovi, který se trefil Řehořovi nad lapačku.

Olomoučtí hokejisté si pak drželi mírnou převahu, ta ovšem skončila v desáté minutě, kdy se do útočného pásma přestěhovali domácí. Jejich tlak vyústil v třetí branku. Richard Diviš bojoval za brankou tak dlouho, dokud se nezbavil obránce a pak úplně zapomenutý vyjel před brankáře a dostal dostatek času na to, aby zmátl Žigárdyho a vymetl ze svého pohledu pravý horní roh. To vše se stalo v čase 28:05, za asistencí Milana Procházky a Petra Jíry. A jelikož Piráti ubránili i následující pslabení, měli domácí fanoušci důvod ke spokojenosti, která narostla jen pár okamžiků poté.

Piráti se totiž hned po vypršení Pulpánova trestu opět usadili v útočné třetině a po souhře mezi Jírou a Sikorou se kotouč v čase 31:34 dostal k Aleši Pavlasovi na modrou čáru a chomutovský bek puk poslal po ledě přes stínícího Sikoru až za Žigárdyho záda. Pro olomouckého gólmana to nebyl šťastný den, hned po čtvrté inkasované brance proto přepustil své místo mladšímu kolegovi Liboru Kašíkovi.

Ve 36. minutě měl dvě šance na své hokejce Petr Macháček, jeho první střela označkovala tyč po Kašíkově levici, ta druhá označkovala přesný střed samotného gólmana. Stejný obránce o dvě minuty později popáté rozjásal domácí ochozy. V čase 37:11 poslal David Hruška puk před bránu a Petr Macháček se z bezprostřední blízkosti prosadil. Radost domácích fanoušků neustávala ani po druhé inkasované brance, která přišla o okamžik později. Před Řehoře si sekundu před koncem 38. minuty najel Lukáš Kucsera a Kolouchovu nabídku zametl za gólmanova záda. To bylo ze druhé třetiny vše.

Ve třetí třetině se nejdříve hlasitě ozvala Kašíkova maska po jeho zákroku hlavou proti dělovce Hrušky, pak už ale Piráti mířili lépe, a to konkrétně v čase 43:19, kdy Jeff Jillson přihrál Zdeňku Ondřejovi, který si puk přikopl pravou bruslí a střelou po ledě překonal Kašíka mezi betony. Olomouc ale opět našla rychlou odpověď, když po necelé minutě našel Ministr Michala Nedbálka a ten se trefil opět do oblíbeného levého horního rohu.

Originálnější byl o další minutu později Richard Diviš, když po skvělé práci Milana Procházky u mantinelu a neméně kvalitní přihrávky od Zdeňka Ondřeje propálil Libora Kašíka pod pravou rukou a zvýšil tak už na 7:3 pro domácí borce. Olomoučtí měli ještě v 52. minutě šanci zkorigovat skóre, ale zaskvěl se Řehoř, který v leže likvidoval za pomoci obránců hned tři pokusy o dorážku. Hosté byli poté výrazně aktivnějším týmem, a to i díky dvěma navazujícím přesilovým hrám. Co jim to ale bylo platně, když dokázali vyprodukovat pouze tři střely na branku, na které navíc Řehoř dokonale viděl.

Poslední šanci hostů měl v 57. minutě již za rozhodnutého skóre Lukáš Kucsera, který byl sám před Řehořem, ale jeho levý beton nepřetlačil. Piráti už dohráli utkání v útočném pásmu a zaslouženě tak uhájili vysoké vítězství 7:3.

Václav Sýkora (Piráti Chomutov): Jsme sice rádi, že jsme dokázali navázat sedmi góly na poslední zápas s Havlíčkovým Brodem, ale na druhou stranu jsme tři góly inkasovali. Z tohoto pohledu to nebylo typické utkání play-off, kdy většinou tolik gólů nepadá. Je dobře, že jsme vykročili tou správnou nohou, přeci jen jsme nehráli týden. Olomouc má za sebou sedm zápasů, ale ne druhou stranu je v zápasovém tempu. Nám se podařila celá první třetina, kdy jsme se dostali do vedení které jsme pak celý zápas udržovali. Tím ale dnešní zápas končí, musíme na něj zapomenout a připravit se na ten zítřejší.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Z naší strany to dnes byl opravdu špatný výkon a pokud chceme pomýšlet na úspěch v této sérii, tak budeme muset do dalších utkání nastoupit se stoprocentně zlepšeným nasazením, protože to, které jsme předvedli dnes, nepatří do play-off. Prohrávali jsme souboje ve vlastní třetině, dostali jsme spoustu gólů z prostoru před brankou, kde jsme soupeři nestačili. Nepomohlo nám ani snížení na 1:2, naopak se náš výkon ještě zhoršil. Musíme zlepšit nasazení, od něj se odvíjí osobní souboje, střelba a proměňování šancí. Potom můžeme pomýšlet na nějaký úspěch.