Po půstu přišly gólové žně, Piráti na závěr základní části srazili Olomouc

Napsal 08.03.2019 Ondřej Bartůněk, Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v posledním kole základní části Tipsport extraligy prolomili střelecké trápení a pěti góly sestřelili Olomouc. Pod výhrou se podepsali dvěma přesnými zásahy Vladimír Růžička, který oslavil obdržený dres za 600 startů v nejvyšší tuzemské soutěži, a Ronald Knot, jenž se pokaždé trefil v přesilovce. Chomutovští se díky vítězství dotáhli ke karlovarské Energii na tři body a v play-out nakonec narazí na Litvínov.
52.kolo pá 8.3.2019
5:3(0:1, 3:1, 2:1)
OLO
Peters – Flemming, Jank, Knot, Kovář, Blaha, Dietz – T. Svoboda, Růžička, Tomica – Duda, Raška, Sklenář – Klhůfek, Chlouba, Chrpa – Stránský, Vantuch, Dlouhý
Olomouc
Konrád – Rutar, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, Škůrek, Hlaváč, Rutar – Mráz, Kolouch, Káňa – Tomeček, Strapáč, Burian – Holec, Skladaný, Laš – Podlaha, Handl, Matiaško

23. Jank (Flemming, Stránský), 35. Růžička (Klhůfek, Blaha), 37. Růžička (Klhůfek, Kovář), 52. Knot (Růžička, Stránský), 56. Knot (Sklenář, Stránský)
Olomouc
11. Káňa (Kolouch, Mráz), 38. Matiaško (Hlaváč), 57. Holec (Skladaný)

Horák, Obadal – Ondráček, Ganger

V úvodu hosté na Piráty vlétli. Po minutě a půl zakončoval Marek Laš z mezikruží. Jeho střela nad ledem Peterse nepřekvapila. O minutu později získal odražený puk v útočném pásmu Brett Flemming. Přihrávkou k pravé tyči našel Pavla Klhůfka, ale ten kličkou na Konráda nevyzrál. V páté minutě vypálil od modré čáry David Škůrek, jehož rána byla mezi kruhy tečována. Puk zamířil přímo do pravé tyče pirátské svatyně a následně zůstal ležet v brankovišti. Domácí s vypětím všech sil zametli kotouč do bezpečí.

V jedenácté minutě se Hanáci ujali vedení. Přihrávku Petra Koloucha z rohu našel u levé tyče Jan Káňa a z voleje přesně zakončil – 0:1. V patnácté minutě střílel z mezikruží Jan Stránský. Po zákroku gólmana se černá pryž odrazila k Lukáši Vantuchovi, který však přestřelil. O minutu později byl osamocený Vladimír Růžička mezi kruhy. Z gólové pozice si však na Branislava Konráda nepřišel. V poslední minutě ujel obraně po chybě Stanislava Dietze Bruno Mráz. Jeho zakončení ovšem nebylo přesné.

Piráti po první pauze začali aktivně. Po řadě šancí se přeci jen radovali z gólu ve 23. minutě. Z pravého rohu kluziště našel Brett Flemming křižnou přihrávkou na levém kruhu Bohumila Janka, který přesnou bombou vymetl vzdálenější šibenici branky – 1:1. O minutu později zakončoval z levé strany Lukáš Kovář. Puk po odrazu od Konrádova ramena zůstal ležet před brankovištěm. Strážce branky hostů však našel kotouč jako první. O sedmnáct sekund později rána ihned po vhazování rozezvonila tyč za Justinem Petersem. Střelecký pokus byl tak prudký, že až videorozhodčí musel potvrdil, že se jednalo pouze o nastřelení brankové konstrukce.

Ve 35. minutě došlo k obratu ve skóre. Po nahrávce mířící mezi kruhy od Pavla Klhůfka rozevlál síť olomoucké klece Vladimír Růžička – 2:1. O sto vteřin později spolupracoval opět Vladimír Růžička s Pavlem Klhůfkem a byl z toho další gól. Elitní centr vyzrál na Konráda bekhendovým blafákem – 3:1. Po dalších 41 vteřinách ovšem byl rozdíl opět jednobrankový. Ránu Matúše Hlaváče tečoval mezi kruhy Michal Matiaško, čímž stanovil stav utkání na 3:2.

Salvě střel Jana Stránského z pravé strany musel čelil Branislav Konrád při přesilovce Pirátů v úvodu poslední dvacetiminutovky. Slovenský gólman udržel stav neměnný. Ve 49. minutě vyslal do úniku Ronald Knot Lukáše Vantucha. Ten zkoušel obelstít Branislava Konráda bekhendovou kličkou, ale mířil jen do betonu. V padesáté první minutě v oslabení unikli dva Olomoučtí na jediného obránce. Strapáč posunul puk z levé strany na Buriana, který z voleje trefil rameno Peterse. Petr Strapáč následně zakončoval z mezikruží po nahrávce zpoza branky, ale neúspěšně.

Skóre 4:2 svítilo na kostce nad ledem v čase 51:33, kdy se v přesilovce trefil přesně od modré čáry Ronald Knot, jemuž nahrál Vladimír Růžička. Celá situace se opakovala v padesáté šesté minutě. Při přesilové hře se opět mocně napřáhl Ronald Knot. Jeho projektil vymetl levou šibenici, úspěšným nahrávačem byl tentokrát Jakub Sklenář – 5:2. Snížení přišlo necelé tři a půl minuty před koncem. Po buly hokejisté Mory rychle napadali a vybojovali kotouč. Křižnou nahrávku Františka Skladaného přetavil v gól střelou z první Miroslav Holec – 5:3.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „V první třetině jsme vůbec neměli drajv a energii, měli jsme sice vyložené šance, ale prohrávali jsme 0:1. Po první části jsme se snažili hráčům dodat energii a nabudit je. Myslím si, že to bylo vidět. Klíčovým okamžikem utkání bylo přeřazení Pavla Klhůfka do první lajny k Vladimíru Růžičkovi. Oba byli u dvou rozdílových branek. Škoda, že jsme inkasovali dvě branky po standardních situacích. Klíč k úspěchu však bylo využití dvou přesilovek. Mužstvo se potom uklidnilo a myslím si, že poté jsme hráli, jak jsme si přáli. Jsem rád, že jsme stáhli bodovou ztrátu na Karlovy Vary jen na tři body a teď se musíme připravit na nejdůležitější část sezóny.“

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Bylo to vyrovnané utkání. Dostali jsme se do vedení, ale Chomutov nám ve druhé třetině odskočil. Zkorigovali jsme na 3:2 a poté jsme v oslabení měli dvě obrovské šance. Bohužel se nám nepodařilo vstřelit branku. Pak jsme inkasovali čtvrtý gól. Gratuluji Chomutovu k vítězství. Bohužel jsme nebyli produktivní.“