Piráti zvládli nájezdy na ledě finského mistra a připisují si další dva body

Napsal 17.08.2012 David Matula
J y v ä s k y l ä - Druhým zápase v jižní divizi European Trophy pokračovali Piráti Chomutov v evropské soutěži, když se představili na ledě úřadujícího finského mistra – JYP Jyväskylä. Utkání nabídlo kvalitní hokejovou podívanou a také devět branek. Hned osm jich padlo v prvních dvou třetinách, rozuzlení kvalitního utkání přinesly až samostatné nájezdy. Ten rozhodující proměnil Jan Rutta a rozhodl tak o druhém bodu pro Piráty. Piráti Chomutov tak mají po dvou zápasech v jižní divizi European Trophy tři body.
ET1 pá 17.8.2012
JYP
4:5sn(1:2, 3:2, 0:0 - 0:1)
JYP Jyväskylä
Myllykoski - Viitanen, Koskinen, Kalteva, Välivaara, Hietanen, Näkyvä, Malmivaara, Lepine - Roine, Ruochomaa, Wärn, Jääskeläinen, Nättinen, Jaatinen, Louhivaara, Lahti, Virtanen, Myttynen, Sipiläinen, Auvitu
Řehoř - Pulpán, Palin, Bartejs, Rýgl, Rutta, Macháček, Lučka, Szakal - Hřebejk, Kraft, Lušňák - Procházka, Zálešák, Hruška - Hromas, Sikora, Ondřej - Hafenrichter, Kůs, Jíra

18. Jaatinen (Lahti, Lepine), 25. Sipiläinen (Hietanen, Roine), 36. Lepine (Myttynen), 39. Jaatinen (Lepine, Välivaara)
2. Zálešák (Hruška, Procházka), 7. Kraft (Palin), 26. Hromas (Ondřej, Szakal), 27. Kraft (Pulpán), rozhodující nájezd Rutta

3:1
0:0

Úvodní dvacetiminutovka přinesla hokej ve vysokém tempu a první velkou šanci spálil domácí Myttynen, který nechal vyniknout Řehoře. Za chvíli tak poprvé v zápase udeřili Piráti. David Hruška prostrčil kotouč na osamoceného Miroslava Zálešáka, a ten si položil Myllykoskiho a zavěsil – 0:1. O pět minut později hráli Krušnohorci svou druhou přesilovou hru a po střele Bretta Palina se kotouč odrazil k Milanovi Kraftovi, který zasunul kotouč do prázdné branky – 0:2. Piráti hráli velmi dobře pozorně ve středním pásmu a domácí se nemohli dostat do tempa. Zahrozili však v polovině třetiny, kdy kotouč poskakoval po brankové čáře, ale Virtanen nepřetlačil Řehoře. Udeřilo, až v osmnácté minutě, kdy v přesilové hře uklidil kotouč do prázdné branky Antti Jaatinen1:2.

V úvodu druhé části dokázali domácí smazat dvoubrankové vedení Pirátů, když se šikovně před Řehořem jemnou tečí prosadil Olli Sipiläinen2:2. Vyrovnaný stav však nevydržel ani minutu, jelikož se v přesilové hře prosadil Karel Hromas, jehož přihrávku srazil za vlastního brankáře jeden z bránících hráčů – 2:3. O chvíli později byl tvrdě atakován na modré čáře Jaroslav Kůs a těžce otřesen zamířil předčasně do kabiny. Piráti svého spoluhráče pomstili další brankou. V přesilové hře našel ideálně Pulpán Milana Krafta a chomutovský kapitán usměrnil kotouč do prázdné branky – 2:4. Závěr druhé dvacetiminutovky však opět patřil hokejistům Jyväskylä. Nejprve se se štěstím prosadil exkladenský obránce Jason Lepine, ke kterému se odrazil odražený kotouč – 3:4. O necelé tři minuty poté srovnal náskok Pirátů Antti Jaatinen, který střelou švihem zavěsil vyražený kotouč – 4:4.

Ve třetí třetině chtěli oba týmy vstřelit vítězný gól, a tak se hrálo opět ve vysokém tempu s množstvím šancí. Dvakrát pomohla tyčka Milanovi Řehořovi, jednou potom také jeho protějšku Jonimu Myllykoskimu. Zápas tak po osmi brankách ve dvou třetinách doputoval po třetí bezbrankové do prodloužení.

V něm začali Piráti aktivně, ale poslední tři minuty hráli ve třech, ale díky výborně chytajícímu Řehořovi Krušnohorci dotáhli zápas k samostatným nájezdům. V první části proměnili Pulpán a domácí Roine. Rozhodnutí potom přinesl klasickým „praváckým“ blafákem Jan Rutta.

Jiří Doležal (Piráti Chomutov): „První třetina z našeho pohledu výborná, kdy jsme domácí prakticky do ničeho nepustili. Druhá třetina byla do doby, kdy jsme se drželi taktických pokynů také dobrá, ale poté jsme nepochopitelně začali soupeřit s domácími ve všech jejich přednostech. Dostali jsme se pod tlak, dělali jsme zbytečné chyby a inkasovali góly. Skončilo to remízou, i když si myslím, že by nám výhra slušela už po šedesáti minutách hry. U Jardy Kůse to vypadá na lehčí otřes mozku, už na ledě to vypadalo špatně, jelikož bylo vidět jak jej protihráč „vypnul“. Mrzí mě, že za to rozhodčí neudělili žádný trest.“