Piráti ztratili vedení v podkrušnohorském derby s Litvínovem ve třetí třetině

Napsal 17.11.2018 Marek Douda, Marcel Holl
C h o m u t o v - V den boje za svobodu a demokracii nastoupili pirátští junioři v domácím prostředí k duelu 18. kola DHL extraligy proti rivalovi z Litvínova. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre v osmadvacáté minutě Petr Chlán. Litvínov ale v průběhu třetí třetiny utkání zvrátil a vyhrál 2:1 v základní hrací době. Následné nadstavbové prodloužení gól nepřineslo, tudíž majitele plusového bodu musely určit nájezdy. I v nich byli šťastnější hostující exekutoři.
18.kolo so 17.11.2018
1:2(0:0, 1:0, 0:2 - N 0:0 - 0:1)
LIM
Skokan – Váchal, Seemann, D. Zeman, Mikulec, Beneš, Kleiner, Štochl – Vrhel, J. Svoboda, Chlán, Prokop, Jaroš, Mežnar, Koláček, T. Koblížek, Pech, Ouřada, Gut
Litvínov
Pejsar – Bártek, Šubrt, Baláž, Kroupa, Havlík, Háva – Jindra, Kysela, Berka, Limanovský, Bartoš, Jouza, Šarlinger, Fišer, Dufek, P. Svoboda

Prokop Limanovský (LIT) na 5 + DKÚ

Chomutovští junioři byli již od úvodních minut aktivnějším týmem a brzy měli na dosah otevření skóre. Chlán po chybě litvínovských beků v průběhu třetí minuty přihrál na volného Koblížka, jenž však nepřekonal maskovaného strážce. Herní převaha i nadále patřila Pirátům, kteří přes velké množství střeleckých pokusů nezaznamenali žádnou výraznou příležitost. V desáté minutě na sebe upozornili hosté, konkrétně obránce Bártek, jenž pokusem z vrcholku kruhu vyprášil lapačku brankáře Skokana.

Ve třinácté minutě se Chomutovu naskytla velká příležitost, kdy byl hostující Limanovský vyloučen na dlouhých pět minut a navíc s trestem do konce utkání. Navzdory očekávání měli první šanci oslabení Litvínovští, kdy si Dufek sjel od mantinelu a otestoval pozornost Skokana, jemuž puk propadl a s velkou dávkou štěstí nepřešel přes brankovou čáru. V osmnácté minutě, již v plném počtu, byl úvodní trefě blízko Vrhel. Pirátský útočník udělal kličku brankáři Pejsarovi, jenž v klíčovém momentu zasáhl betonem.

Územní převaha pirátské posádky pokračovala rovněž ve druhém dějství, Vervu však držel nad vodou dobrými zákroky Pejsar. Rozdílový moment nastal v šestadvacáté minutě, kdy se Litvínov znovu provinil faulem a necelé dvě minuty poté se mu to vymstilo. Pouhých pět sekund před koncem početní výhody vypálil Petr Chlán z mezikruží, čímž překonal gólmana hostí a dostal Chomutov do vedení – 1:0. Posléze byli žlutočerní vyloučeni znovu, což již Piráti nepotrestali.

Ve druhé polovině utkání pirátští junioři pokračovali v obléhání soupeřovy klece, kterou ovšem bedlivě chránil Pejsar. Litvínovští hrozili pouze z rychlých kontrů jako v pětatřicáté minutě. Berka našel dlouhým pasem najíždějícího Bartoše, jenž pouze napálil Skokanovu masku. V šestatřicáté minutě se poprvé za hranicí pravidel provinili Chomutovští, a tak si Litvínov zahrál v početní výhodě. Paradoxně největší šanci po dobu této dvouminutovky měli domácí, když tandem Gut–Ouřada unikl do brejku, ale ani jeden z nich Pejsara neprostřelil.

Do třetí fáze zápasu pro změnu vstoupila lépe Verva. Ve třiačtyřicáté minutě se Bartoš přes nepříjemnost ve formě dotírajícího hráče procpal do zakončení, možné brance zamezil Skokan rychlými betony. Vzápětí na tuto možnost odpověděl chomutovský Koblížek, jehož bekhendové zakončení na druhé straně vychytal Pejsar. V osmačtyřicáté minutě hrál Chomutov ve čtyřech, což hosté využili k vyrovnání. Po třiapadesáti vteřinách výhody se proti Skokanovi prosadil Jakub Kroupa – 1:1. Minutu poté měl gól na holi Jan Svoboda, jehož pokus brankář Vervy vykopl mimo tři tyče.

Po vyrovnávací brance ucítili Litvínovští šanci na zvrat, kterého ve druhé polovině třetího dějství dosáhli. Ve čtyřiapadesáté minutě litvínovští Berka s Davidem Jindrou účinnou souhrou obešli pirátskou defenzivu a druhý jmenovaný dokonal obrat ve skóre střelou takřka do prázdné klece – 1:2. V závěrečných šestasedmdesáti sekundách si Litvínov odpykával další trest a Piráti bez brankáře v zádech hráli v šesti proti čtyřem. Juniorský tým Chomutova bojoval až do konce, tři body však bral Litvínov.

V úvodní fázi nadstavby nebyly k vidění žádné výraznější šance a boj o bonusový bod dospěl do nájezdové loterie. V samostatných nájezdech se za Piráty prosadil Koláček, na jehož střelu odpověděl hostující Jouza. Rozhodující zásah vsítil Litvínov, když se ve čtvrté sérii nájezdů prosadil Přemysl Svoboda a připsal svému celku další bod.

David Kočí (Piráti Chomutov): „Když budu hodnotit výkon, tak je to přesně to, co jsme po hráčích chtěli a chceme celou dobu. Bruslili, jezdili, vytvářeli si šance, ale bohužel jsme šance neproměňovali. Možná, že jsme na šance vyhráli 19:4, ale na góly jsme prohráli 1:2. Zejména ve druhé třetině bylo šancí dost, ale tak to někdy v hokeji chodí. Pokud budeme hrát stejným stylem jako s Litvínovem, jsem přesvědčen, že další zápasy zvládneme.“

Radek Mrázek (HC Litvínov): „Z našeho pohledu jsme nebyli spokojení pouze s druhou třetinou. Jinak kluci makali, bojovali a brankář Pejsar nás tradičně výborně podržel. Druhá třetina rozhodla. Vydrželi jsme tlak soupeře. První třetina a druhá bylo nebe a dudy. V té třetí jsme se opět vrátili k naší hře a obrazem hry byly i naše šance, které bohužel neproměňujeme. Vrcholem bylo prodloužení, kdy jsme měli tři tutovky, ale bohužel to došlo až do nájezdů, ale klukům to tam padlo a vezeme si domů čtyři body.“