Piráti začali boj o play-off skvěle, vyloupili Vítkovice

Napsal 28.02.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - K prvnímu utkání čtyřčlenné skupiny o postup do play-off DHL extraligy vyrazili junioři už o den dříve do Vítkovic. Svěřenci trenérského triumvirátu Šťastný, Kočí a Brychta začali skvěle, když si v prvním dějství vybudovali dvougólové vedení, které i přes snížení a snahu Ostravanů udrželi. Vítězný gól si ve třetí dvacetiminutovce připsal stále ještě dorostenec Marcel Štefančík. Tříbodový zisk znamená, že Piráti přeskočili v tabulce Rideru, která zahájila další nadstavbu se dvěma bonusovými body za nejlepší umístění.
OPO1 čt 28.2.2019
VIR
2:3(0:2, 1:0, 1:1)
Vítkovice
Piták – Kunc, Bílý, Smolka, Zapletal, Ficek, Věntus – Konečný, Fridrich, Bernovský, Lednický, Baláž, Lewandowski, Vojtovič, Beránek, Mrva, Ivan
Běhula – Váchal, Šuráň, Seemann, D. Zeman, Beneš, D. Vaněk, Štochl – Štefančík, Vrhel, Dospěl, Chlán, M. Svoboda, Koláček, Koblížek, Pech, Ouřada, Holka

Vítkovice
38. Lewandowski (Bílý, Baláž), 48. Ivan (Fridrich)

Fiala – Poruba, Bartoň

Hned v první minutě duelu atakovali domácí branku Chlán s Ouřadou, ovšem na Pitáka si nepřišli, což na dlouhé minuty znamenalo jediné vážnější ohrožení obou branek. Po střelách Ouřady s domácím Fridrichem, s nimiž si gólmani poradili, otevřeli skóre Piráti. Právě po přihrávce Ouřady propálil Pitáka Petr Chlán – 0:1.

Hned poté měli Piráti k dispozici přesilovku, kterou však nevyužili. Dlouho to Chomutovské mrzet nemuselo, protože v šestnácté minutě stál na konci kombinace v útočném pásmu Josef Koláček, který přesnou ranou zvýšil náskok bílomodré družiny – 0:2. Do první sirény už se toho příliš nestalo, takže Piráty hřálo o přestávce cenné vedení.

V úvodu prostředního dějství byli aktivnější Ostravané, ale Běhula si s pokusy Ivana, Beránka i Fridricha poradil. Snaha domácích vyústila v početní výhodu, v níž Bernovský nevyrovnal a v závěru ještě dobře blokoval střelu v tu chvíli bez hole hrající Dospěl.

Tím se duel přehoupl do druhé poloviny, na jejímž začátku neuspěl s tečí Zemanova nahození Matyáš Svoboda. Chvilku po něm měl na druhé straně Zapletal dost času v kruhu, ale pouze vyprášil Běhulovy betony. Nejblíže gólu měla Lewandowského střela ze 35. minuty, který cinkla o tyč. Za dvě a půl minuty už se Jakub Lewandowski radoval, byť jeho snížení se chomutovské střídačce nelíbilo, ovšem gól platil – 1:2. V samotném závěru třetiny ještě dorážel na Pitáka chomutovský dorostenec Štefančík, ale neuspěl.

Třetí dvacetiminutovka začala výpadem Ivana, jenže skóre se měnilo po 75 vteřinách hry na druhé straně. Marcel Štefančík vystihl vítkovickou rozehrávku a střílel přesně – 1:3. Snížit mohl po Balážově akce bombou od modré Zapletal, ovšem Běhula byl pozorný, což neplatilo v úvodu 48. minuty. Domácí totiž během čtyř vteřin využili početní výhodu zásluhou rány Ivana Ivana, který se prosadil okamžitě po vyhraném vhazování – 2:3.

Gól zvýšil aktivitu Severomoravané, jenže ti naráželi na velmi dobře chytajícího Běhulu. Ten si poradil i v 56. minutě, kdy ve vlastním oslabení ujeli Vítkovičtí do přečíslení dva na jednoho, ale Beránek nevyrovnal. Následovala dvě chomutovská vyloučení, která se na osm vteřin překryla, ale hráčům Ridery nepomohla k vyrovnání ani hry bez brankáře v závěru druhé přesilovky. Piráti tak v prvním kole bojů o play-off vyhráli a přeskočili Vítkovice, které si z předchozí části HL extraligy přenesly dva body díky svému umístění v lepší polovině soutěže.