Piráti vkročili do roku 2019 vítězně, Spartu srazili devět vteřin před koncem

Napsala 02.01.2019 Kateřina Kundertová
P r a h a - Piráti v předehrávce 32. kola Tipsport extraligy porazili Spartu, když devět vteřin před koncem rozhodl dorážkou z brankové čáry Lukáš Vantuch. O tři úvodní góly se postarala první lajna v čele s Vladimírem Růžičkou, který dvakrát skóroval. Zdatně mu sekundovali dvojbodoví Masi Marjamäki a Tomáš Svoboda. Obnovenou premiéru absolvoval subtilní útočník Adam Raška, první bod v chomutovském dresu zapsal Jegor Antropov.
32.kolo (O2TV Sport) st 2.1.2019
SPA
3:4(1:3, 1:0, 1:1)
Sparta
Machovský – Piskáček, Delisle, Blain, Pavelka, Dvořák, de la Rose, Kalina – Kudrna, Vrána, Buchtele – Forman, Klimek, Smejkal – Rousek, Pech, Pšenička – Beran, Sill, Jones
Peters – Jank, Flemming, Dietz, Knot, Štich, Valach, Antropov – T. Svoboda, Růžička, Marjamäki – Stránský, Sklenář, Raška – Duda, Vantuch, Dlouhý – Havel, Klhůfek, Koblasa

Sparta
10. Forman (Piskáček), 25. Buchtele, 45. Kalina (Vrána)
5. Růžička, 9. Růžička (T. Svoboda, Marjamäki), 11. Marjamäki (T. Svoboda, Antropov), 60. Vantuch (Duda, Koblasa)

Stránský (Chomutov) 10 minut

Chomutovští vstoupili do utkání aktivně, v úvodních dvou minutách zatím marně doráželi Jakub Sklenář a Adam Dlouhý. V páté minutě Vladimír Růžička sebral na obranné modré puk, uháněl do útoku a z kruhu nekompromisně zavěsil na zadní tyčku – 0:1. Když pirátská družina ubránila oslabení, Tomáš Svoboda našel v přečíslení Vladimíra Růžičku, jenž zakončil do odkryté části klece – 0:2.

V polovině třetiny Miroslav Forman projel z vlastního pásma celé kluziště, u branky si se štěstím narazil puk o obránce a snížil ránou za přesouvající se jedničku hostů – 1:2. Piráti měli připravenou bleskurychlou odpověď, když za necelou půl minutu si Masi Marjamäki našel dlouhou přihrávku a zakončil k vzdálenější tyčce – 1:3. V závěru úvodní dvacetiminutovky Justin Peters během oslabení zneškodnil střelu Tomáše Pavelky.

V počátku prostředního dějství Chomutovští v signalizované výhodě získali velkou převahu, ze které však i přes několik nadějných šancí nic nevytěžili. V následné přesilovce Bohumil Jank špatně přihrála na modré, takže Jan Buchtele vyrazil do úniku, který střelou mezi betony proměnil – 2:3.

Spartu branka v oslabení nakopla, ale Tomáš Pšenička i Miroslav Forman v ideálních příležitostech selhali, takže se skóre neměnilo. V následné přesilovce domácích se k ohrožení branky dostal Jakub Sklenář v tandemu s Adamem Dlouhým, ani jeden si na Matěje Machovského nepřišel.

Hned v prvním střídání závěrečné periody se prokličkoval před chomutovskou klec Andrej Kudrna, jenž nastřelil tyčku, kterou potvrdil také videorozhodčí. Ve 45. minutě Petr Vrána vyhrál buly na Petra Kalinu, jenž ránou od pravého mantinelu vyrovnal – 3:3. Autor gólového vhazování mohl zanedlouho v ponechané výhodě otočit vývoj utkání, ale kotouč za beton Justina Peterse nedostal.

Na přelomu dějství se museli Piráti dvakrát bránit, obě oslabení i přes velké problémy zvládli. V závěru Chomutovští sice nevyužili přesilovku, ale devět vteřin před koncem střela Radka Dudy z mezikruží zůstala ležet na čáře, odkud ji dorazil Lukáš Vantuch – 3:4. Piráti tak vyhráli podruhé v řadě venku.

TOPfoto: Jan Beneš.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „V první třetině nás Chomutov napadal a využil toho. My jsme se potom zlepšili především v pohybu a hráli jsme čtyřicet minut docela dobrý hokej. Na konci jsme nevyužili šance, zatímco Chomutov tu svou ano. Budu s týmem mluvit především o tom, jak jsme zápas začali po velice dobrém utkání s Mladou Boleslaví, kdy jsme hráli celých šedesát minut a měli jsme dobrou i první třetinu. Všichni jsou zklamaní a naštvaní.“

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Chtěli jsme hrát aktivně, první třetina nám vyšla velice dobře a dali jsme i góly. Sparta od druhé třetiny přidávala. První sedm minut v ní z naší strany nebylo moc dobrých, pak se to trošku srovnalo. Ve třetí třetině bylo jasné, že po nás Sparta půjde a zkusí to. Vyrovnala a my jsme měli v určitých momentech štěstí. Jsem rád, že se nám konečně podařilo dát v závěru se štěstím gól. Několik zápasů jsme na konci prohráli. Je to pro nás vzpruha. Hrozně si vážím, že hráči do toho dali všechno a podařilo se nám na Spartě vyhrát.“