Piráti vezou z ledu úřadujících vicemistrů bod, v Brně padli až v prodloužení

Napsal 03.03.2013 Václav Mohelník
C h o m u t o v - Prvním nadstavbovým kolem pokračovala Tipsport extraliga. Na úvod play-out zavítali hokejisté Chomutova na horký led Komety Brno. Nevedli si vůbec špatně. Dvakrát v zápase vedli. Nejprve se trefil Karel Hromas, který otevřel skóre zápasu, a následně Martin Šagát na 2:1. Kometě se povedlo vyrovnat a následně v prodloužení rozhodl Jozef Kováčik, jenž připsal domácím bonusový bod.
OUM1 ne 3.3.2013
KOM
3:2p(0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Kometa
Trvaj - Kováčik, Malec, Dujsík, Žižka, Švrček, M. Hruška, Valach, Bičánek (C) - H. Zohorna, Čermák, Burian - J. Svoboda, J. Hruška, T. Svoboda - Holec, Petrovický, Lušňák - Erat, Dočekal, Němec.
Kostúr – Mrázek, Bartejs, Palin, Pulpán, Rutta, Stehlík, Macháček – Hruška David (C), Divíšek, Kubinčák – Seman, Káňa, Ton Karel – Důras, Sikora, Hromas – Zálešák, Hřebejk, Šagát – Chlouba.

Kometa
22. Hruška J. (Žižka, Svoboda J.), 36. Lušňák (Petrovický), 65. Kováčik (Svoboda J.)
8. Hromas (Palin), 28. Šagát (Rutta, Macháček)

5:6
1:1
0:0
26:28
4641

Ze začátku prvního zápasu skupiny o udržení bylo na ledě znát, že se jedná o souboj dvou zklamaných týmů. S postupem času se ale obě mužstva dostaly do tempa a hokej nabýval na atraktivitě. Kometa se drala do útoku o něco častěji než hosté, branku Kostúra však Jihomoravané spíš obstřelovali. V osmé minutě se naopak prosadili Severočeši. Palinovo nahození od modré čáry šikovně tečoval na brankovišti bojující Karel Hromas a Trvaj už nestihl na změnu dráhy střely zareagovat.

Velkou šanci na srovnání stavu měl v desáté minutě Miroslav Holec, který dokázal při samostatném úniku obelstít Kostúra, ale ve velké rychlosti už nenasměroval puk do branky. Právě Holec byl v první třetině hodně vidět, ale brankou neskončila ani jeho teč rány Švrčka. Piráti byli navýšení vedení nejblíže ve své druhé přesilové hře, Šagát ale napálil jen tyčku. O první přestávce tak panoval stav 0:1.

Pouze minuta a osmnáct sekund uplynula z druhé třetiny, když se domácí mohli radovat z vyrovnání stavu. Jednalo se přitom o podobný gól, jako první chomutovský. Žižkovu střelu tečoval v letu Jan Hruška a vyzrál tak na Matúše Kostúra. Z návratu do vedení se Chomutovští radovali ve dvacáté sedmé minutě, když Zálešák dorazil do branky střelu Stehlíka. Jenže ještě předtím bylo odpískáno postavení útočícího hráče v brankovišti a gól tak nemohl platit. Avšak po další minutě už se hosté mohli radovat naplno.Brňané se po vyloučeních Milana Hrušky, Kováčika a Čermáka dostali na dlouho dobu do tří, čehož využil Martin Šagát, který za Trvajova záda dorazil střelu Rutty.

V pokračující dvojnásobné přesilovce se Piráti už neprosadili a Kometa se tak mohla hnát za vyrovnáním. Povedlo se jí to přesně v čase 36:00. V rámci slovenské spolupráce si Patrik Lušňák narazil kotouč s Róbertem Petrovickým a usměrněním puku k tyčce branky Chomutova rozesmutnil své nedávné spoluhráče. Po dvou třetinách byl tedy stav vyrovnaný a k vítězství měla oba týmy stejně daleko.

Třetí třetina mnoho pohledného hokeje nenabídla. Piráti se soustředili především na důslednou obranu středního pásma a před Trvaje se moc nehnali. Kometa se přes obranný val dostávala ztěžka a ke skórování ji nepomohly ani dvě přesilovky, byť šance si v nich vytvořila. Nejblíže brance byl Burian, který ale z levého křídla napálil jen vzdálenější tyč.

Chomutovští se do největších šancí dostávali až těsně před sirénou. David Hruška ale zaváhání v rozehrávce nevyužil a Hromas nedokázal usměrnit za Trvaje prudký pas od Důrase. Čtyřicet sekund před koncem třetí periody dostala Kometa početní výhodu, využít ji ale tak rychle nedokázala a bylo jasné, že oba týmy získají aspoň bod.

V prodloužení mohl Tomáš Svoboda dorážet v pokračující přesilovce nepřesnou střelu Kováčika, k jeho smůle mu to ale nevyšlo. V poslední minutě nastaveného času ale fauloval David Hruška a Kometa šla opět do početní výhody čtyř proti třem. Po osmi sekundách se do puku na modré čáře opřel Jozef Kováčik a puk se zastavil až v síti za Kostúrem. Bonusový bod tak shrábli domácí a o další dva body uskočili dvanáctému Liberci. Naopak ztráta Pirátů na dvanácté Karlovy Vary o další dva body narostla.

Lubomír Oslizlo (Kometa Brno): „V naší situaci to nebylo jednoduché utkání. Za dva body jsme rádi. Klíčové bylo, že jsme ve druhé třetině inkasovali jenom jeden gól při dlouhém oslabení ve třech. Kdyby dal soupeř další branku, bylo by to pracné dohánět. Ve třetí třetině jsme měli gólové příležitosti ale vyložené šance se nám stále nedaří proměňovat. Jsme rádi za druhý bod po střele Jožky Kováčika.

Zdeněk Skořepa (Piráti Chomutov): "V naší situaci, jsme přijeli do Brna bodovat naplno. Zápas se ale vyvinul jinak. V prvních dvou třetinách jsme měli dobré úseky hry, ale nedokázali jsme Kometě uskočit aspoň na dvougólový rozdíl. V závěru pak rozhodla naše nedisciplinovanost, kdy jsme se nechali vyloučit na konci třetí třetiny i prodloužení. Kometa nás za to potrestala."