Piráti vedení proti Liberci neudrželi, celek z Podještědí přidal třetí výhru v sérii

Napsal 20.03.2016 Kateřina Kundertová, David Panuška
C h o m u t o v - Chomutovští Piráti se po dvou venkovních utkání s Libercem ve čtvrtfinále Česká pojišťovna play-off Tipsport extraligy představili také doma. Do vedení šli již v páté minutě, kdy se po odrazu od zadního mantinelu prosadil střelou do odkryté branky Vladimír Růžička. Hostům se povedlo vyrovnat až o třicet minut později. Střela Tomáše Mojžíše ve dvojnásobné přesilovce projela až do branky. Ve třetí třetině se rozhodlo o výhře hostů. V sedmačtyřicáté minutě se prosadil střelou z mezikruží Michal Řepík. Do prázdné branky následně potvrdil výhru svého celku Petr Vampola.
ČF3 (ČT SPORT) ne 20.3.2016
1:3(1:0, 0:1, 0:2)
LIB
Kristan – Rutta, Skinner, Jánošík, Mrázek, Tejnor, Pereťjagin, Blaha, Dlapa – Červenka, Růžička, Vondrka – Ölvecký, Květoň, Sklenář – Hřebejk, Kämpf, Tomica – Račuk, Kaše, Dušek.
Liberec
Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk, Vitásek, Plutnar – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Šimek – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Lakatoš, Stránský – Ordoš.

Pereťagin (Chomutov) 5 minut a do konce utkání

Piráti vstoupili do zápasu aktivně. Potom, co jednu šanci Liberce uhasil Robert Kristan a na druhé straně Ján Lašak, se poprvé měnilo skóre. V oslabení jeden z domácích hráčů vyhodil puk, ale hosté ho ve vlastním obranném pásmu zahráli vysokou holí, a proto se hra přesunula do jejich pásma. Piráti chybu potrestali. Rána Adama Jánošíka se odrazila od zadního mantinelu před bránu, kde stál osamocený Vladimír Růžička mladší, jenž překonal bezmocnou libereckou jedničku – 1:0.

Vstřelená branka ve vlastním oslabení Piráty nabudila. Do šance se dostal Marek Tomica, jenž přihrával před bránu na Petera Ölveckého, kterému se nepovedlo doklepnout kotouč do sítě. Potom měli možnost zvýšit skóre Michal Vondra ve spolupráci s Romanem Červenkou, Jakub Sklenář nebo Vladimír Růžička mladší. Od sedmnácté minuty se střetnutí začalo přiostřovat, po několika vyloučeních na obou stranách zazněla siréna a ukončila první třetinu.

Piráti vstoupili dobře i do druhé periody. Ve 23. minutě se do úniku dostal David Květoň, ale brankáře hostů se mu nepovedlo mezi betony překonat. Krátce poté byl v šanci opět David Květoň, Ján Lašák se štěstím pokus zalehnul a tím nedovolil domácím dorážet. V polovině zápasu Sergej Pereťagin fauloval a sudí jeho zákrok posoudili na trest ve hře. V průběhu pětiminutového trestu odešel na trestnou lavici ještě Vladimír Růžička mladší a tím Liberec dostal necelé dvě minuty pět na tři.

Piráti dlouho odolávali. Střelu Branka Radivojeviče vychytal Robert Kristan. Poté Petr Vampola projel po pravé straně a nastřelil horní tyčku domácí brány. V čase 34:39 hosté přetavili velký tlak ve vyrovnávací branku. Martin Ševc vypálil na branku, Kristan jeho pokus vyrazil až na modrou čáru k Tomáši Mojžíšovi, který prostřelil chomutovského brankáře mezi betony – 1:1. Hned vzápětí zářil Robert Kristan, jenž přitiskl beton na tyčku a nedovolil Michalu Birnerovi protlačit kotouč za čáru. Na konci periody pálil od modré Jan Výtisk, jeho střela prošla za Kristana, ale doklouzala těsně vedle branky.

Třetí třetina začala velkou akcí domácích. Peter Ölvecký ujel s Davidem Květoněm, ale druhý jmenovaný nezakončil ideálně. Odražený kotouč se dostal k volnému Jakubu Sklenářovi, jenž netrefil prázdnou klec. V další průběhu hry se Liberec několikrát vystavil do zakázaného uvolnění, čímž dával šance domácím, kteří si však vedení nevzali zpátky, ale naopak inkasovali. Třináct a půl minuty do konce zápasu si Michal Řepík sjel od levého mantinelu mezi kruhy a poslal hosty do vedení – 1:2.

Ve 49. minutě se za brankou Liberce provinil Jan Stránský a dostal dvě minuty, které domácí nevyužili a ještě musel zasahovat Robert Kristan proti dotírajícímu Petru Vampolovi. Poté si domácí vytvořili několik dobrých příležitostí. David Kaše dostal přihrávku mezi kruhy, odkud nepřekonal skvěle chytajícího Lašáka. V dalším tlaku byl ve stejné pozici Jan Rutta, který nechal kotouč za sebou.

V 57. minutě se Michal Bulíř dostal do úniku a byl při něm faulován Dominikem Tejnorem. Sudí nařídili trestné střílení, které jmenovaný útočník neproměnil, přestože si Kristana kličkou do forhendu položil na led. V čase 59:14 Robert Kristan opustil svou klec a o deset vteřin později si Vladimír Růžička starší vyžádal oddechový čas. Po ataku na Petera Ölveckého za brankou hostů se Liberec rozjel do útoku. Nejprve jeden z Libereckých trefil tyčku, ale potom už se Petr Vampola nemýlil a z levé strany rozhodl utkání – 1:3.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Zhodnocení využiji jako možnost poděkovat hráčům, kteří podali vynikající výkon. Dál k tomu říkat nic nebudu, protože bychom se mohli bavit pouze o rozhodčích a to v den zápasu nesmíme.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Byl to pro nás velmi těžký zápas s urputným soupeřem. Budu se opakovat, protože ty zápasy jsou jako přes kopírák. Drtivou většinu zápasu se hraje vyrovnaná bitva, jen v závěru máme asi více sil a více štěstí. Jsem hrozně rád, že se závěr kloní na naší stranu a ve třetím zápase jsme uválčili třetí bod.“