Piráti ve Zlíně vyválčili bodík, kterým se dotáhli na šestou brněnskou Kometu

Napsal 24.02.2017 Marcel Holl
Z l í n / C h o m u t o v - Chomutovští cestovali ke 49. kolu Tipsport extraligy do Zlína. Začátek a konec první části orámovaly branky domácích. Po návratu z kabin snížil Vladimír Růžička. Pirátům se povedlo před polovinou třetího dějství srovnat na průběžných 2:2, prosadil se mladík Jakub Lauko. Zlínští si ale vzápětí vzali vedení zpět, jenže bod za remízu po šedesáti minutách zajistil Chomutovu druhou brankou Vladimír Růžička. Prodloužení branku nenabídlo, a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich zajistil Valachům výhru v osmé sérii Lotyš Roberts Bukarts.
49.kolo pá 24.2.2017
ZLN
4:3sn(2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Zlín
Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Žižka, Horák – Říčka, Holík, Bukarts – Kubiš, Popelka, Šťastný – Veselý, Honejsek, Okál – Ondráček, Chytil, Ostřížek.
Laco (37. - 38. Král) – Dlapa, Flemming, Mrázek, Rutta, Skinner, Valach, Chalupa – Vondrka, Huml, Růžička – Sklenář, Šťovíček, Tomica – Poletín, Kämpf, Koblasa – Kaše, Račuk, Skokan – Lauko.

Zlín
3. Šťastný, 19. Blaťák, 51. Holík (Bukarts, Kubiš), rozh. náj. Bukarts
21. Růžička (Rutta), 47. Lauko (Račuk), 56. Růžička (Valach)

Lacina, Bulanov - Gebauer, Lederer

Vstup do zápasu se povedl lépe domácím hokejistů. Ti otevřeli skóre již v polovině třetí minuty, když potrestali hrubku v chomutovské rozehrávce. Kotouč zachytil David Šťastný, několika kličkami oklamal posledního obránce a následně přesnou ranou prostřelil Jána Laca – 1:0.

I po vstřeleném gólu pokračovali Zlínští ve své aktivitě. V osmé minutě si Laco poradil se střelou lotyšského útočníka Bukartse, ale krátce předtím mohl upravit vedení Ševců Ondráček, jenže svůj pokus promarnil.

V dalším průběhu úvodní dvacetiminutovky se osmělili také Piráti. Velmi dobré šance si připravila třetí útočná lajna, zejména dvojice Kämpf s Poletínem, jenže Kašík vše pokryl nebo ani zasahovat nemusel. Závěr první periody orámovala druhá branka PSG. Kotouč se ze skrumáže v mezikruží odrazil kousíček za kruhy, kde si sjel zkušený Miroslav Blaťák a přesnou dělovkou navýšil vedení Beranů – 2:0.

Po návratu z kabin patřil led chomutovským Pirátům, kteří po třiačtyřiceti sekundách zkorigovali stav zápasu. Ruttovu dělovku úspěšně tečoval nechytatelně za Kašíkova záda Vladimír Růžička2:1. Následně dostali Berani početní výhodu, která se jim ale vůbec nepovedla. Laca pořádně zaměstnali až po jejím konci. Ve vyložené šanci nevyzrál na slovenského mága Ondřej Veselý.

V osmadvacáté minutě pohořel ve velmi dobré šanci pirátský kapitán Michal Vondrka, a tak Zlín stále o gól vedl. To platilo i v polovině zápasu, kdy se ve vlastním oslabení dostal do samostatného nájezdu Kämpf, který mohl dát střetnutí remízový stav po hrubce Kotvana. Zlínský brankář se ovšem skvěle roztáhl na brankovišti a kličku chomutovského útočníka vychytal.

Dobrou šanci spálil krátce po Kämpfovi další člen třetího útoku, Jakub Sklenář. Následně spálili i Zlínští své šance. Tu největší měl v závěru třetiny Michal Popelka, který unikl zcela sám, jenže posléze byl tísněn Poletínem a navíc mu lepší zakončení překazil Laco svou holí. Ještě v téže minutě se drobně zranil Ján Laco, jenž si vyžádal ošetření na zhruba půl minuty musel do branky Tomáš Král. Ani on ale neinkasoval a po dvou dějstvím vedl Zlín 2:1.

Třetí třetinu otevřela šance střelce úvodní zlínské branky, Davida Šťastného, jenž si ale na Laca tentokrát nepřišel. Na druhé straně následně nechal vyniknout Kašíka Vondrka. V přečíslení dvou proti jednomu ujížděl Chytil se Šťastným, střelu vzal na sebe první jmenovaný, proti jehož střele Laco předvedl ukázkový semafor. Během minuty se octil ve druhé šanci zlínský talent Chytil, jenže jeho pokus orazítkoval tyčku pirátské klece.

Sedmačtyřicátá minuta duelu přinesla srovnání. Druhý extraligový gól v kariéře zaznamenal Jakub Lauko, jenž prostřelil po Račukem vyhraném vhazování – 2:2. Deset minut před koncem střetnutí si Ševci vzali vedení zpátky. Bukartsovu střelu dorazil bekhendem Petr Holík3:2.

Šance centra elitního pirátského komanda Ivana Humla kýžené druhé srovnání ještě nepřinesla. Pokračující tlak Chomutova přeci jen vyústil ve třetí gól jen o něco málo později. Podruhé se v utkání trefil Vladimír Růžička. Nedávný reprezentant zpracoval neposedný kotouč a zápěstím překonal Kašíka – 3:3. Do konce třetí třetiny již branka nepadla a tak se šlo do prodloužení.

To otevřel svou šancí Holík. Následně bylo Pirátů na ledě moc, a tak domácí dostali možnost zahrát si přesilovku čtyř proti třem, jenže ta se Zlínu vůbec nepovedla a Chomutovští se bez větších obtíži ubránili. V poslední minutě promarnili své šance Matějíček s Vondrkou, tudíž o vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V nich se jako první prosadil ve třetí sérii Robert Říčka. Následně stejnou mincí odpověděl Michal Poletín. Dalších série patřili oběma brankářům. Rozuzlení přinesla až osmá v pořadí. O druhém bodu pro Zlín rozhodl střelou mezi Lacovy betony Roberts Bukarts4:3.

Martin Hamrlík (trenér PSG Zlín): "Měli jsme dobrý vstup do utkání. To nám ublížilo, protože od stavu 2:0 jsme měli jen pár úseků, kdy jsme hráli dobře, ale víceméně jsme se bránili. Střely po třetině byly jednoznačně pro Chomutov. Nevíme čím to bylo, možná důležitostí utkání. Svazovalo to jak hlavu, tak i nohy. Jsme rádi, že i když se nám nedařilo, tak se nám povedlo vyhrát. Víme, že kluci umí hrát daleko lépe. Když jsme to viděli, tak z toho vycházelo, že Chomutov byl lepší. Musíme poděkovat Liboru Kašíkovi, který to sám zachránil."

Jan Šťastný (asistent trenéra Pirátů Chomutov): "Vůbec jsme nezachytili začátek zápasu. Nehráli jsme dobře, neměli jsme pohyb a prohrávali osobní souboje. Po chvilce jsme dostali branku a poté druhou. Nevypadalo to s námi vůbec dobře. Po první třetině jsme si jen řekli pár věcí, co byli špatně. Velmi nám pomohl vstup do druhé třetiny, kdy jsme snížili na 1:2. Od té doby jsme hráli vel,i dobře, měli jsme pohyb a bylo jenom škoda, že jsme nedali další branku. Ve třetí třetině jsme navázali na dobrý výkon a povedlo se nám srovnat. Pak bohužel přišla zase chyba a domácí se dostali do vedení. My už jsme ve vyrovnání moc nevěřili. Utkání z naší strany nebylo dobré. Za ten bod, který jsme po šedesáti minutách měli, jsme určitě vděční. Neměli jsme formu, na kterou jsme zvyklí. V nájezdech to byla show pro diváky. Nenašli jsme nikoho na výborně chytajícího Kašíka, domácí berou druhý bod zaslouženě.“