DOROST - reportáž

Piráti uhájili na vlastním ledě proti Kobře všechny body, Oliver Šatný si vychytal nulu

Napsala 06.12.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v prvním kole nadstavby ELIOD extraligy dorostu vynulovali Kobru, které si na Olivera Šatného v brance domácích nepřišla. Chomutovští vedli už od deváté minuty, definitivní tečku ale přidali až ve druhé polovině závěrečného dějství. V nadstavbě rozhodl o čtvrtém bodu Marcel Štefančík, jenž odešel s gólem a asistencí. Stejnou bilanci měl také Filip Döring.
N1 čt 6.12.2018
3:0(1:0, 0:0, 2:0 - N 1:0)
KOB
Šatný – Němec, Frollo, Perný, Kovár, M. Pöschl, Martínek – Spudich, Iljuk, Príhoda, Jiří Kulich, T. Svoboda, Štefančík, Vostiňák, Kalčík, F. Döring
Kobra Praha
Tuček – Kalajev, Bucek, Bartoň, Frydrych, Mašek – Král, Tichý, Nápravník, Rajilič, Sekula, Valenta, Halfar, Strnad, Lederer, Kvasnička

9. F. Döring (M. Pöschl, Jiří Kulich), 52. Iljuk (Jiří Kulich, M. Pöschl), 54. T. Svoboda (Štefančík, F. Döring), N: 62. Štefančík

Hucl – Dyršmíd, Bláha

Lepší vývoj utkání byl patrný již od úvodu. Do první velké šance se dostali v páté minutě Piráti. Nejdříve příležitost z kruhů neproměnil Jakub Kovár, po němž Marcel Štefančík odebral kotouč soupeři a obešel pražskou obranu. Filip Tuček však zůstal nepokořený. O dvě minuty později se znovu Štefančík snažil změnit stav zápasu z mezikruží. Jeho rána se ovšem odrazila rovnou k Janu Spudichovi. Ani on však nebyl přesný.

V deváté minutě už se Pirátům poštěstilo. Skrumáže před Filipem Tučkem využil Filip Döring a poslal Piráty do vedení – 1:0. Po promarněné šanci Kobry se kotouče ujali domácí v čele s Ondřejem Príhodou. Jeho střela se následně odrazila k Jakubu Kalčíkovi, který zasáhl jen dolní oblouk odkryté pražské klece. V závěru úvodní třetiny se Chomutovští poslali do oslabení, avšak i přes velký tlak Pražanů nepřipustili vyrovnávací branku.

Ve druhé dvacetiminutovce se do úvodní výraznější šance dostali tentokrát hosté. Filip Sekula po nahrávce z protiútoku vypálil, ale jeho střelu Oliver Šatný s přehledem zneškodnil. Šance střídala šanci a Kobra znovu atakovala vyrovnání skóre. Stanislav Tichý se snažil překvapit chomutovského brankáře, ale nakonec minul. Ve dvaatřicáté minutě to zkusil Marcel Štefančík, ale jeho palba Filipu Tučkovi nezpůsobila žádné starosti.

Dvě minuty nato předvedl hostující gólman vynikající zákrok, když se proti němu postavil na levém kruhu Jiří Kulich. Filip Tuček vytáhl lapačku a nebezpečnou situaci zažehnal. Necelé čtyři minuty před druhou sirénou měli Piráti početní výhodu, v níž nijak významně na dvoubrankové vedení neaspirovali, a tak se po druhé siréně odcházelo za stejného stavu 1:0.

Do třetího dějství vlétly oba kádry s velkým odhodláním. Chomutov se nejdříve dostal do přečíslení tři na jednoho, což selhalo vzhledem k chybnému zpracování puku. Rychle zareagoval Matěj Kvasnička a vydal se úplně sám proti pirátskému brankáři. Šanci na poslední chvíli zabránil Dominik Perný. V pětačtyřicáté minutě byli Piráti vyloučeni, a nabídli tak hostujícím hokejistům příležitost srovnat. Místo toho se však v osmačtyřicáté minutě Pražané nechali také vyloučit. Větší šanci však Chomutovští zaznamenali až s návratem hostujícího vyloučeného zpátky na led. Jako první se pokusil Filipa Tučka překonat Filip Döring z těsné blízkosti. Poté, co byla jeho střela vyražena, na druhé straně byl připravený Jakub Kalčík. Ani on však do stavu duelu nezasáhl.

Světelná tabule ukazovala dvaapadesátou minutu, když Erik Iljuk zblízka přelstil strážce klece Kobry – 2:0. O necelé dvě minuty později se domácí radovali potřetí. Po výborné souhře Döringa a Štefančíka se kotouč dostal k Tadeáši Svobodovi. Ten neváhal a z první propálil Filipa Tučka, čímž pro svůj tým zařídil třígólové vedení – 3:0. Po krátké početní výhodě Pirátů pět na tři nepřišla další branka, ale naopak trestné střílení pro Kobru! Matěj Kvasnička se snažil rozpohybovat Olivera Šatného, ale ani tentokrát na první prosazení hostů nedošlo.

Po základní hrací době vedl Chomutov 3:0 a na řadu přišla šance získat bod navíc. Domácí na nic nečekali a téměř ihned po startu nadstavby prvního kola skupiny C přišel gól. Šance v branku proměnil Marcel Štefančík. Patnáctiletý Pirát před Filipem Tučkem zneškodnil obránce a následně propálil i samotného muže s maskou. Chomutovští tak zvítězili 3:0 a připsali si k výhře bonusový bod.

Petr Jíra (Piráti Chomutov): „Měli jsme slušný vstup do utkání. Prvních deset minut se objevovaly věci, které zkoušíme na tréninku. Pak jsme šli do oslabení a zbytek první třetiny už se nám nepovedl. Byli jsme trochu v křeči. O přestávku jsme si řekli, že musíme utkání odmakat a odbojovat, když to nejde ideálně. To se podařilo splnit a jsme za to rádi.“

Jiří Hájek (HC Kobra Praha): „Soupeř byl kvalitativně dál než my. Kluci se k utkání postavili poctivě, takže jsme chomutovské hráče dlouho trápili. Velkou překážkou nám byl gólman, přestože i náš chytal dobře. Byl to zápas chomutovského brankáře.“