Piráti srovnali bojovný duel se Spartou ve třetí třetině, v prodloužení byli úspěšnější hosté

Napsal 17.02.2019 Sabina Nováková, David Panuška
C h o m u t o v - Piráti po dvou výhrách po reprezentační pauze vyzvali na domácím ledě pražskou Spartu, a to v rámci pětačtyřicátého kola Tipsport extraligy. Pražané začali lépe a po dvou třetinách i díky skvělému Machovskému vedli 2:0. Start třetí periody ale patřil Chomutovským, duel srovnali Klhůfek s Koblasou. V prodloužení byli ale nakonec úspěšnější hokejisté z hlavního města.
45.kolo ne 17.2.2019
2:3p(0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
SPA
Peters – Jank, Knot, Kovář, Buchtela, Dietz, Zeman, Trefný – Sklenář, Růžička, Gut – Marjamäki, Vantuch, Duda – Tomica, Raška, Stránský – Koblasa, Chlouba, Klhůfek.
Sparta
Machovský – Košťálek, Dvořák, Voráček, Piskáček, Blain, Kalina, Delisle – Smejkal, Sill, Beran – Bukarts, Klimek, Jarůšek – Forman, Pech, Buchtele – Rousek, Klíma, Kudrna.

41. Klhůfek (Vantuch), 44. Koblasa (Knot, Dietz)
Sparta
15. Blain (Klimek), 39. Buchtele (Forman, Sill), 62. Pech (Buchtele, Blain)

Hejduk, Bejček – Jindra, Zíka

Sparťané vlétli do utkání s velkým nátlakem a hned v prvních minutách několikrát otestovali pozornost Justina Peterse, jenž měl například ve čtvrté minutě práci se střelou Jiřího Smejkala. Pražský útočník to zkusil od levého mantinelu, ale chomutovského gólmana nezaskočil. Snaha hostujících hráčů vsítit branku nepolevila, ale Justin Peters stále držel čisté konto. V deváté minutě se zachtělo poslat svůj tým do vedení Ondřeji Buchtelovi, jenž střílel od modré čáry. Střela ovšem orazítkovala pouze betony Matěje Machovského.

Minutu nato mohla Sparta vést 1:0, když se Lukáš Klimek ocitl u levé tyčky pirátské svatyně. Ztečované nahození ovšem domácí brankář zneškodnil svými betony. V patnácté minutě se již pražský celek branky dočkal. Do vedení 1:0 poslal Spartu Jeremie Blain, jehož pokus od modré zastavila až síť chomutovské branky. Osmnáctá minuta mohla přinést svěřencům Uwe Kruppa další přesnou střelu. Autorem se mohl stát Roberts Bukarts, jenž obdržel přihrávku k levé tyčce. Naštěstí pro Piráty po jeho šanci gólová radost nenásledovala. V závěru úvodní dvacetiminutovky to na Matěje Machovského zkusil mladý Michal Gut bekhendem. Ránu ale brankář vyrazil, čehož mohl využít Masi Marjamäki. Ke kotouči se však už nedostal.

Na začátku druhého dějství to od modré zkusil Bohumil Jank. Při ráně ale zlomil hůl, a tak se sparťané vydali do protiakce. Richard Jarůšek ale nakonec chomutovského muže s maskou nezaskočil. Ve třiadvacáté minutě, na konci přesilového hry Pirátů, Jan Stránský vyslal ukázkovou přihrávku na hůl Lukáše Vantucha. Chomutovský forvard mířil do pravé šibenice, ovšem Matěj Machovský výtečně zakročil ramenem. Zhruba o minutu později se do závodu se strážcem sparťanské svatyně dostal Masi Marjamäki, jenž po odraženém puku mohl jet sám na branku. Matěj Machovský ale vyjel z brankoviště a ke kotouči se dostal jako první. Následovala série dvou vyloučení na straně hostujícího mužstva.

Do výraznější příležitosti se dostal až po skončení dvouminutové výhody Pavel Klhůfek, jehož pokus Matěj Machovský bez problémů zneškodnil. Během druhého početního zvýhodnění se situace chopil Radek Duda, jemuž se nakonec nepodařilo vsítit první branku Pirátů. Po jeho akci měl ještě sparťanský gólman práci v brankovišti, i tuto situaci zahnal s čistým štítem. Ve třiatřicáté minutě Matěj Machovský dobře přečetl úmysl Romana Chlouby, který z levého kruhu zakončoval zápěstím. Piráti od nátlaku neustupovali a v osmatřicáté minutě mohl skórovat Pavel Klhůfek. Ani jeho akce ale brankou neskončila. To však neplatilo za minutu na druhé straně kluziště. Jan Buchtele pohotově dorazil přihrávku přes brankoviště, a zařídil tak navýšení stavu utkání na 2:0.

Svěřenci Vladimíra Růžičky měli výborný vstup do závěrečné třetiny. Čtyřiadvacet vteřin po jejím startu se poprvé radovali domácí hokejisté v čele s Pavle Klhůfkem, jehož palba do šibenice zařídila snížení skóre na 1:2. Stačilo pár minut a bylo srovnáno. Individuální akce Petra Koblasy znamenala pro Piráty remízový stav 2:2. Autor branky se dostal přes tři sparťanské hráče a kličkou do bekhendu vyzrál nad Matějem Machovským. V pětačtyřicáté minutě Sparta vyhlížela třetí gól, když Tomáš Voráček obdržel přihrávku zpoza branky na levý kruh. Justin Peters ovšem jeho příležitost zažehnal. Masi Marjamäki byl opět blízko gólu. Ránu, kterou vyslal z pravého křídla, hostující gólman vyrazil ramenem nad sebe. Kotouč tak skončil v brankovišti, kde se ho, naneštěstí pro Chomutovské, chopili sparťané.

Pirátská svatyně byla ohrožena, když se Andrej Kudrna dostal do slibné příležitosti s kličkou na konci. Domácí gólman ale zasáhl a zabránil tak vedení hostujících hráčů. Dvě minuty do konce to na Matěje Machovského zkusili hned dva Piráti. Nejdříve se do akce dostal Pavel Klhůfek, následoval ho Lukáš Vantuch, jehož nahozený kotouč sparťanský brankář pokryl.

Základní hrací doba nestačila, a tak na řadu přišlo prodloužení. To poměrně rychle ukončil Lukáš Pech ihned po uplynutí první minuty prodloužení. Střele, ze které pramenil druhý bonusový pod pro Sportu, předcházela klička Jana Buchteleho. Lukáš Pech následně neváhal a na druhý pokus překonal Justina Peterse.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Do utkání jsme nevstoupili dobře a dělal nám ze začátku hrozné problémy pohyb. Nešly nám nohy, a to možná kvůli závěru utkání v Plzni, kde jsme se vydali. Postupem času, i když jsme prohrávali, jsme nohy rozhýbali a dostali se do hry. Měli jsme ve druhé třetině spoustu šancí, ale soupeř dal na konci gól na 0:2. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme utkání zvrátit a bodovat. Měli jsme parádní vstup, dali jsme gól ze standardní situace a pak Petr Koblasa krásným blafákem srovnal na 2:2. Měli jsme šance, abychom dosáhli na víc než jeden bod, ale prodloužení se nám nepodařilo. Byla tam taková nešťastná situace, kdy nám skočil puk na brusli a Sparta to potrestala. Jsme zklamaní, že jsme získali jenom bod, ale na druhou stranu bod v naší situaci je zlatý a moc si ho vážíme. Chceme poděkovat hráčům, že i ze stavu 0:2 dokázali s tak dobrým soupeřem bodovat.“

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „V předchozím zápase se nám vyplatila hodně dobrá obrana, takže jsme přijeli se stejnou taktikou. Chtěli jsme hrát dobře dozadu a naše šance potom přijdou. Přesně to se také stalo, dostali jsme se do vedení 2:0, které jsme strašně rychle na začátku třetí třetiny prohospodařili. Prvních pět minut jsme hlavou i nohama zůstali v kabině, takže to najednou bylo 2:2 a hrál se nový zápas. V takové chvíli jsme měli zase dobrou zkušenost z Boleslavi, kde jsme udeřili až v závěru. Věřili jsme, že ještě nějaký gól dáme. Měli jsme dobrou šanci, ale neproměnili jsme ji. V prodloužení jsme urvali druhý bod, což je v tom aktuálním závodě o šestku a desítku hrozně důležité.“