Piráti si výhru pod stromeček nenadělili, v Hradci Králové dávali góly jen domácí

Napsal 21.12.2018 Libor Kult
H r a d e c K r á l o v é/C h o m u t o v - K poslednímu utkání před vánočními svátky vyrazili svěřenci Vladimíra Růžičky do Hradce Králové, kde v rámci 28. kola Tipsport extraligy vyzvali tamní Mountfield. Východočeši okupovali před úvodním vhazováním třetí příčku tabulky a roli favorita potvrdili pěti přesnými zásahy, na které Chomutovští ani jednou neodpověděli. Piráti tak po dvou domácích výhrách padli a poprvé v sezóně neskórovali.
28.kolo pá 21.12.2018
MHK
5:0(1:0, 2:0, 2:0)
Hradec Králové
Pavelka – Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandić, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, Chalupa – Vincour, Dragoun, R. Pavlík – Miškář, Bičevskis, Rákos – Vopelka, Cingel, Bezúch
Peters – Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich, Trefný – T. Svoboda, Růžička, Koblasa – Stránský, Klíma, Sklenář – Duda, Vantuch, Tomica – Havel, Klhůfek, Marjamäki

5. Dragoun (Rosandić, F. Pavlík), 22. Vincour (Cibulskis, R. Pavlík), 28. Koukal (Smoleňák), 44. Chalupa (Smoleňák, Koukal), 48. Vincour (Smoleňák, Koukal)

Hribik, Úlehla – Pešek, Malý

První nebezpečná situace vznikla před královéhradeckou brankou už ve druhé minutě, kdy po nahození Dietze a teči jednoho z bránících hráčů zvonilo břevno za Pavelkou. Skóre zápasu však otevřeli Východočeši. V úvodu páté minuty zůstal Michal Dragoun sám mezi beky na útočné modré, kam dostal přihrávku z vlastního pásma a sám před Petersem nezaváhal – 1:0. Po dobré práci Havla mohl rychle srovnat Klhůfek, ale zblízka neuspěl podobně jako o pár chvil později na druhé straně Chalupa střelou z levé strany.

Když nevyšlo Mountfieldu přečíslení dva na jednoho vinou špatné přihrávky a ranou z levého křídla neuspěl Stránský, přišel další vzruch před brankami až v úvodu druhé poloviny třetiny. Nejprve to zkoušel Bičevskis a po něm tečí Rákos, ovšem Peters byl pozorný. Domácí nepřidali druhý gól ani v přesilové hře v závěru dějství, přestože hned po buly byl sám před brankou Smoleňák, který dorážel ze závaru i na konci početní výhody po střele Zámorského.

Nástup do prostředního dějství se lépe povedl družině trenéra Martince, kterou poslal do dvougólového vedení Tomáš Vincour, jemuž před brankou nezištně přihrál Cibulskis a domácí kanonýr to měl poměrně snadné – 2:0. Následně pálili z pravého kruhu Cingeľ a Smoleňák, jehož pokus zastavila tyč. Poté, co neuspěla z dorážek první chomutovská lajna a neprosadil se jednoruč ani Duda po výjezdu zpoza branky, udeřili domácí potřetí.

Běžela 28. minuta, když Smoleňák našel od zadního mantinelu na pravém bodu pro vhazování Petra Koukala a ten přesnou střelou navýšil náskok Východočechů – 3:0. Krátce po polovině třetiny zvonila podruhé konstrukce za Pavelkou po ráně Tomáše Svobody. Ve 36. minutě střílel zleva Tomica, který sice překonal Pavelku, jenže puk zůstal v brankovišti, kde zasáhl Cibulskis a odpravil kotouč do bezpečí. V přesilovce následně pálil tvrdě Zámorský, jenže Smoleňák tečoval mimo. Na druhé straně pak neuspěl s ostrou ranou v poslední minutě třetiny Knot.

Na startu závěrečné dvacetiminutovky se zprava natlačil před branku Vantuch, jenže jeho pokus skončil až v ochranné síti. Ve 44. minutě měl hodně snadnou úlohu Matěj Chalupa, jemuž před prázdnou branku přihrál z vrcholu brankoviště nikým nehlídaný Smoleňák – 4:0. Poté Peters uhlídal levou tyč své branky před Rákosem a Pavelka si poradil se střelou Dietze i dorážkou Tomici. Před polovinou hracího období měli Východočeši k dispozici další početní výhodu, již poprvé v zápase využili.

S Graňákovým tečovaným nahozením si ještě poradil Petersův beton, na ránu Tomáše Vincoura z mezikruží pod břevno dvanáct vteřin před návratem vyloučeného Dietze už byl kanadský brankář ve službách Pirátů krátký – 5:0. V 51. minutě se dral do úniku rychlík Klíma, jehož ale na poslední chvíli čistě zastavil Filip Pavlík. Další výraznější vzrušení na tribunách přinesla až závěrečná minuta střetnutí, kdy opět zvonila tyč za Pavelkovými zády po teči Tomici. Piráti tak královéhradeckou branky dobývali marně a poprvé v sezóně nevstřelil za šedesát minut hry ani jeden gól.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „My jsme se zápasu po tak dlouhé přestávce trochu obávali. Člověk nikdy neví, jak do něj mužstvo vstoupí a začátek utkání tomu odpovídal. Chomutov začal výborně, měl dvě stoprocentní šance, cinkla tyčka a podržel nás Jarda Pavelka. Vzápětí jsme dali gól, který nás uklidnil. S výsledkem jsme samozřejmě spokojení, ale průběh rozhodně nebyl tak jednoznačný. Bylo to vyrovnané, ale my byli efektivní. Dávali jsme krásné góly a naopak Chomutov své šance neproměňoval.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Pokud chcete bodovat s takovým soupeřem, musíte předvést abnormální výkon. Bohužel my jej nepodali, dělali jsme špatná rozhodnutí a soupeři nabídli našimi chybami šance, které využil. Domácí výborně bruslili a byli agresivní, což nám dělalo velké problémy. I když jsme pár šancí měli, musím sportovně uznat, že na výborný Hradec jsme neměli.“