Piráti si nadělili dodatečný vánoční dárek, ze Sparty vezou poprvé v novodobé historii tři body

Napsala 26.12.2016 Kateřina Kundertová
P r a h a / C h o m u t o v - Piráti se ve dvaatřicátém kole Tipsport extraligy střetli se Spartou, v pražské O2 areně se letos představili poprvé. Z dvou domácích vzájemných duelů Chomutovské hřály čtyři body. Po první třetině, která skončila 1:2 v prospěch domácích, Piráti otočili stav utkání a šli do poslední periody s jednogólovým náskokem, který udrželi a připsali si cenné tříbodové vítězství.
32.kolo po 26.12.2016
SPA
2:3(2:1, 0:2, 0:0)
Sparta
Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Švrček, Eminger, Nedomlel, Gernát, Barinka – Klimek, P. Vrána, J. Hlinka – Kudrna, Cingel, Uher – Řepík, Pech, Kumstát – Netík, Ihnačák, Černoch – J. Havel
Král – Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek, Rutta – Vondrka, Huml, Tomica – Kämpf, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Raška, Poletín – Skokan, Šťovíček, Slavíček

Sparta
3. Ihnačák (Netík), 18. P. Vrána (Kumstát, J. Hlinka)
6. Huml (Dlapa, Tomica), 28. Vondrka (Tomica), 34. Skinner (Rutta, Huml)

Polák, Souček – Komárek, Ondráček

Piráti na ledě pražské Sparty začali aktivně. Před Pöpperlem stál sám Vladimír Růžička, na jedničku domácích ale nestačil. Ve třetí minutě Tomáš Netík přihrál od mantinelu před bránu, kde puk za Králova záda dotlačil Brian Ihnačák, gól potvrdil videorozhodčí – 1:0. O chvíli později Ondřej Dlapa vyslal puk od modré, jeho vyražený kotouč našel Ivan Huml, jenž se prosadil z otočky v těsné blízkosti brankoviště – 1:1.

V dalším průběhu si oba celky vyzkoušely přesilovou hru, žádná ale branku nepřinesla. Až v osmnácté minutě, když na trestné lavici seděl Ivan Huml, útočník Petr Vrána dostal puk do levého kruhu, odkud prostřelil Tomáše Krále – 2:1. Do prostřední třetiny šli Piráti s jednobrankovou ztrátou.

V úvodu druhé periody si Piráti vybojovali dvě přesilovky, z kterých vznikla na 34 vteřin výhoda o dva hráče, toho však využít nedokázali. Krátce před polovinou utkání Michal Vondrka sebral volný puk, ujel a vymetl šibenici sparťanské branky, čímž vyrovnal a vstřelil první letošní chomutovský gól ve vlastním oslabení –2:2.

Ve 32. minutě byl Brian Ihnačák vyloučen na čtyři minuty za vysokou hůl s krví, čehož využil na konci přespříští minuty Brett Skinner, jenž trefil mezírku mezi betony pražského brankáře – 2:3. V závěru třetiny byl vyloučen Ivan Huml, dvouminutový trest za vyhození puku mimo ledovou plochu se částečně přenesl i do poslední periody.

Po úvodní šanci sparťanů ve zbytku přenesené přesilovky šli Piráti opět do čtyř, ani toho Pražané nevyužili, a tak se pokračovalo za stavu 2:3. V dalším průběhu Chomutov dobře bránil a nepouštěl domácí do šancí. Ani Piráti si nevytvořili šance v přesilovce od 54. minuty.

Po ubráněném oslabení hostů si Pražané v čase 58:59 vybrali oddechový čas, po kterém Tomáš Pöpperle zůstal na střídačce. V polovině poslední minuty si time-out vzal i Vladimír Růžička po zakázaném uvolnění, aby dal svým svěřencům čas k odpočinku. Osm vteřin před koncem duelu rozhodčí ještě volal svému kolegovi u videa, po konzultaci s ním však spornou situaci před Tomášem Králem neuznal jako gól.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „My jsme zatím s Chomutovem získali pouze dva body, takže je to pro nás asi nepopulární soupeř. V utkání jsme udělali pár hrubých chyb, za které jsme byli potrestáni. Poté jsme ze šancí, které jsme si vytvořili, nedali branky, takže jsme byli vysoce neproduktivní. V posledních pár minutách jsme ani ve hře bez brankáře neproměnili vypracované šance.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „My jsme se připravovali na úvodní tlak Sparty. Chtěli jsem jejich tempo zastavit, což ale ovlivnil první gól, po kterém jsme se obávali, aby se neopakovaly zápasy z minulosti. Bylo hrozně důležité, že jsme se vrátili do zápasu brankou na 1:1. Škoda, že jsme v oslabení inkasovali druhý gól. Druhá třetina byla nejlepší, jakou jsme venku odehráli. Hráli jsme aktivně a potvrdili jsme šance gólově. Před třetí třetinou bylo na klucích vidět obrovské odhodlání a bojovnost. Všichni včetně Tomáše Krále zvládli situaci velmi dobře. Odvážíme si cenné tři body, které jsou i dárkem našim fanouškům po zklamaní s Libercem.“