Piráti proti Kometě poprvé v sezóně skórovali, na body však v Brně nedosáhli

Napsal 08.12.2013 David Nekvinda, Libor Kult
C h o m u t o v - Bez sedmi hráčů základní sestavy zajížděli Piráti k utkání 29. kola Tipsport extraligy do Brna, jemuž v předchozích dvou vzájemných zápasech nevstřelili ani jeden gól. V moravské metropoli se však svěřenci Josefa Turka prosadili už v deváté minutě, kdy poslal chomutovský soubor do vedení Vojtěch Kubinčák. Domácí dlouho marně hledali recept na pozorného Martina Růžičku, ale ve druhé polovině utkání jej třikrát překonali, díky čemuž otočili vývoj střetnutí. Třetí zásah zaznamenali Brňané z trestného střílení. Krátce po něm snížil Mark Bomersback na rozdíl jediného gólu, ale výhru Komety pojistil trefou do prázdné branky Vilém Burian.
29.kolo ne 8.12.2013
KOM
4:2(0:1, 1:0, 3:1)
Kometa
Čiliak – Nosek, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka – Brendl, Čermák, J. Hruška – T. Svoboda, Němec, Káňa – Dočekal, Koreis, Burian – Jenyš, Zohorna, Wasserbauer
Růžička – Pulpán, Mrázek, Krstev, Novák, Trefný, Rutta – D. Hruška, Divíšek, Hřebejk – Bomersback, Straka, Šagát – O. Kaše, Kämpf, Kubinčák – Račuk, Kůs

Kometa
32. Žižka (Čermák, Brendl), 47. Čermák, 48. Němec z trestného střílení, 59. Burian (H. Zohorna)
9. Kubinčák, 50. Bomersback (Šagát, Krstev)

4:5
0:0
0:0
38:30
6608

Úvodní minuty zápasu mezi pátým a posledním extraligovým týmem nabídly poměrně očekávaný scénář. Kotouč držela častěji ve své moci Kometa, Piráti se dostávali pod tlak a začali být vylučování. První tři fauly zápasu odpískali sudí právě hostům. Kometě se ale nepodařilo žádnou početní převahu zužitkovat a byla za to potrestána. V čase 8:52 při hře pět na pět poslal od modré čáry puk směrem na Čiliaka Vojtěch Kubinčák. Puk před domácím brankářem ještě změnil směr o výstroj jednoho z jeho spoluhráčů a následně rozvlnil síť.

Brňané byli i nadále aktivnější týmem, stále se jim však nedařilo vytvářet si velké šance. Střely z větší vzdálenosti nebyly pro Růžičku velkým problémem, chomutovský gólman se tak mohl pořádně rozchytat. V samotném závěru úvodní dvacetiminutovky pak mohli Piráti odskočit do dvougólového vedení. Nejprve byl Koreis vyloučen na dvě plus dvě minuty za zásah vysokou holí a chvíli poté si k němu kvůli podražení přisedl Tomáš Svoboda. Chomutov tak dostal celé dvě minuty k využití přesilovky pěti proti třem, to se ale hostům nepodařilo, jejich muška byla nepřesná. První třetina tak skončila těsným výsledkem 0:1.

Druhá třetina začala pořádně zostra, Čermák ale ve velké šanci netrefil prázdnou branku Chomutova. Do další šance se dostali Piráti, kteří hráli s Kometou vyrovnanou partii. Při přečíslení tři na jednoho si ale na Čiliaka nepřišel Hřebejk. Na druhé straně pak předvedl Růžička parádní zákrok proti Jenyšově voleji. Diváci se tedy rozhodně nenudili.

V polovině utkání mohl navýšit vedení Pirátů Straka, zblízka ale trefil jen lapačku Čiliaka. Chvíli poté se už ale skóre změnilo a to na druhé straně hřiště. Čermák podržel puk za brankou, odkud nahrál na levý kruh Tomáši Žižkovi, jehož dělovka rozvlnila síť za chomutovským brankářem. Ve zbytku prostředního dějství už tolik šancí k vidění nebylo, oba týmy se začaly víc soustředit na defenzivu. Ke skórování jim nepomohly ani přesilové hry, oba týmy si ve druhé části hry vyzkoušely jednu.

Třetí třetina nabídla napínavé rozřešení vyrovnaného duelu. Ve 46. minutě špatně rozehrál Krstev přímo na hůl Leoše Čermáka, který se rozjel ze středního pásma a z pravého křídla se trefil přesně k bližší tyči branky Martina Růžičky. Za minutu a pár sekund k tomu bylo na brněnských tribunách ještě veseleji. Vojtěcha Němce hákoval v samostatném úniku Jan Novák a bylo nařízeno trestné střílení. Brněnský šikula ho provedl úspěšně, když zvolil oblíbenou kličku do forhendu.

Vedení o dva góly ale nevydrželo domácím dlouho. V 50. minutě předvedli hosté pohlednou akci na jeden dotek, na jejímž konci skončil před Čiliakem osamocený Mark Bomersback, který přesně našel skulinu mezi betony slovenského brankáře. K žádnému velkému tlaku se ale Piráti po kontaktním gólu nenadechli. Kometa kontrolovala hru a Čiliak v její brance nemusel řešit žádné ošemetné situace. V závěru to Chomutov zkusil bez gólmana, výsledkem ale byl pouze gól do prázdné branky, kterým pojistil tříbodový zisk Jihomoravanů Vilém Burian.

Martin Pešout (HC Kometa Brno: „Pro nás měl zápas nejhorší možný scénář. Mohli jsme brzy vést 4:0, nevyužili jsme ale naše přesilovky. Hosty podržel brankář Růžička. Z první střely Chomutova jsme naopak bohužel dostali gól my. Jsme ale velice rádi a děkujeme družstvu, že i přes takový vývoj udělalo tři body. Přestože se nám, jak mohl každý vidět, vůbec nedařilo.“

Robert Kaše: „Šli jsme do zápasu s tím, abychom neinkasovali gól. To se nám díky Růžičkovi dařilo, naopak jsme branku z první střely sami dali. To nás nakoplo. Ve druhé třetině jsme byli trochu aktivnější, bohužel jsme ale po chybě inkasovali. Do třetí třetiny jsme šli opatrně, bohužel individuální chybou jsme dostali soupeře na koně. Závěr zápasu si už Kometa zvládla pohlídat.“